| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Bezlepková dieta, celiakie

Hrajte o praktické ceny do kuchyně!

Soutěžte s projektem „Mléko vás zdraví” o mlékovar, zapékací misku na sýr či konvici na mléko.

  (?)
 Názory 110 z 19315  [Dalších 19305 >>]
Romana L. 156433
13.8.2018 14:29:33
Já tě bohužel v tomto nepovzbudím.

Dítě s celiakií nemůže jíst v běžné školní jídelně, jídlo tam je kontaminováno lepkem. To by museli mít zvláštní kuchyň pro bezlepkovou dietu (i to existuje, jsou vývařovny, kde tato pravidla dodržují). Opravdu nestačí do trochu polívky nasypat bezlepkové těstoviny, jak se to často dělá. Stejné je to v restauracích, společné nádobí, stopy lepku, použité nevhodné potraviny (třeba jen rýže od výrobce, který ji zabalil na "lepkové" lince) atd.

Pro celiaka je takové stravování nevhodné a škodí mu. Kuchařky tak v dobré vůli udělají víc škody než užitku. Lidé na tom táboře vědí, co dělají. Asi by se to dalo domluvit i tam, ale dcera by musela mít svoje jídlo s sebou, mít s sebou i své nádobí...

Takovou tu bezstarostnost "někde si něco dáme" už mít nebudete, pokud chcete dodržovat bezlepkovou dietu tak, jak ji celiak potřebuje.

Vranice 21600
13.8.2018 14:18:53
Myšutko, souhlas - v cizině není problém, syn si hledá gluten free reataurace přes tripadvisor. V ČR většinou udělají kuřecí plátek (je rád i za to, ale minulou dovolenou už mu to trochu lezlo krkem) anebo rybí filé na másle, k tomu salát a brambory. Bezlepkově se dá najíst i v některých pizzeriích, burgrárnách, stejkárnách, v bageterii Boulevard a když je nejhůř, McDonald má bezlepkový royal.

V cukrárnách si dá většinou zmrzlinový pohár, někde laskonku, natrefili jsme i na dortík Pavlova, makový dort bez mouky, švédský mandlový dort z Ikea je taky bez lepku.

Myšutka* 94689
13.8.2018 14:01:29
Neboj se ani toho cestování. My jezdíme všude možně a domluvili jsme se téměř všude, pokud ovšem nebyl personál "zaujatý". Tj. uprostřed Transylvánie pohoda, v Gruzii, Itálii, Rakousku, Moldávii, Ukrajině - všude pohoda, sama bez nás byla v USA a v Rusku a pohoda, v nejhorším měla třeba nějaké jednoduché jídlo. Ovšem v pár hospůdkách "doma" obrovský problém, prostě jsme šli jinam.
Vozíme všude pečivo, dcera se naučila číst etikety a samozřejmě musela přijmout za své, že když kuchař nemá suroviny, bude mít maso třeba jenom na másle a k tomu salát atp.
Concetta 152593
13.8.2018 13:38:00
Moc děkuji tobě i všem ostatním za zkušenosti i povzbuzení. Budeme to muset nějak zvládnout. V domácích podmínkách se toho ani moc nebojím, vlastně až na výměnu některých pochutin za jiné (a občas mytí jednoho hrnce navíc) to nevypadá jako velký zásah do našich zvyků. Ve škole už mi také řekli, že s tím nemají problém, mají dvě další děti a jednu učitelku s celiakií, takže jsou zvyklí. Prý se snaží pokud možno vařit to samé co ostatním, jen to přizpůsobit bezlepkové dietě.
Nejvíc mám strach z výletů, cestování, táborů ... prostě z jídla mimo zaběhnutý režim. Už jsem si například zjistila, že dceřin oblíbený tábor není na celiakii zařízený. To pro ni bude velká rána, že už tam nebude moci jet. Jinak my dost cestujeme, jezdíme na výlety a často bez nějakého pevného plánu. Prostě improvizujeme, kde se nám líbí zastavíme, zajdeme do hospody nebo restaurace, jídlo nikdy nevozíme s sebou. V tom vidím ten největší problém ... Holt si budeme muset zvyknout.
Vranice 21600
13.8.2018 11:48:21
Concetto, jestli ještě nakoukneš, chtěla jsem jen povzbudit - s celiakií se dá v dnešní době celkem dobře žít. V obchodech je mnohem větší výběr než před 10-15 lety a když doma vaříš, zjistíš, že není potřeba do všeho sypat mouku, dá se zahustit zeleninou, bramborem, rajčatovým protlakem, smetanou...

Dceru můžeš utěšit, že bezlepkovat je teď trendy, není to zádná tragédie. Je potřeba na to myslet, když se má člověk najíst mimo domov, buď brát s sebou anebo se zeptat předem - co mám zkušenost, v restauracích dnes už vědí a něco bez lepku připraví.

Syn neměl žádné viditelné potíže, jen v první až třetí třídě ZŠ zpomalený růst. S nástupem puberty se objevily potíže s trávením, pozitivní testy. Nasadili jsme dietu a za 3 roky se vytáhl na 177 cm a vypadá, že ještě poroste. Zvládá tábory, sportovní i školní výjezdy, hlídá si dietu sám.

Hlavu vzhůru, bude líp :-).
Kopřiva Dvoudomá 34182
11.8.2018 11:15:05
U nás dcera diagnostikována v pěti, během dalších dvou let hodně povyjela. Je drobná a hubená pořád, ale od nasazení diety vyrostla hodně.

Atopický ekzém jí nezmizel. Zmizela jí naopak nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka.

Dietní chyba se projevuje bolestí břicha a průjmem. Stačí jen malá kontaminace, ani nemusí nic lepkového sníst.

Je to otrava, ale člověk se naučí.
Simeona+3 110315
10.8.2018 18:50:25
Tak ono neni tezke zabezpecit bezlepkovou stravu doma, clovek si rychle zvykne. Dcerka ma vlastni prkenko na pecivo, plotynky do toustovace, nesmime ji zamichat testoviny nasi vareckou. Horsi je jidlo na cestach, pecivo s sebou vozime na dovolene.
Simeona+3 110315
10.8.2018 18:46:03
Jo a VZP prispiva 6000 rocne na bezl. potraviny, tak aspon mala pomoc se zvysenymi naklady.
Simeona+3 110315
10.8.2018 18:44:21
Mam dceru stejneho veku, byla diagnostikovana v 5 letech. Dietni chybu ted udelala poprve (na tabore mi ji nakrmili polivkou zahustenou jiskou) a vyzvracela se.
Jinak to je jen o zvyku, doma stejne nic nezahustuju moukou, takze jde jen o pecivo (kupuju- chleba ani rohliky neumim upect jedle), sladke jde upect bezlepkove. S ekzemem nemame zkusenosti, ad rust- u nas je celiakie spojena s hypofunkci stitne zlazy, takze dcera bere leky a rust dohnala. Mela ale velky propad rustove krivky (z 50. percentilu na 3.)
 Názory 110 z 19315  [Dalších 19305 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.