| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - notáři a dědictví

Hrajte o praktické ceny do kuchyně!

Soutěžte s projektem „Mléko vás zdraví” o mlékovar, zapékací misku na sýr či konvici na mléko.

  (?)
 Názory 110 z 5801  [Dalších 5791 >>]
Blanka+Adámek 17189
17.9.2018 10:08:29
Zavet muze byt ulozena kdekoliv, to nemá na jeji platnost vliv. Obmysleny ze zaveti nemůže byt svedek u alografni zaveti (takove, co není sepsana vlastní rukou), ale klidne muze byt schovatel.

To, ze se muze majetek zmenit po porizeni zaveti, taky na nemá na platnost vliv. Jestlize něco zustavitel uz v době smrti nevlastni, tak to logicky nemůže nikdo zdedit a bere se to, jako by ta část zaveti vůbec neexistovala.

Jinak holografni i alografni zavet lze ulozit samozrejme u notare. Ten nevi, co je obsahem, proste prevezme zalepenou obalku a ulozi ji u sebe. Výhodou je, ze takto ulozena zavet se dostane do evidence a az nastane cas, tak se o ni prislusny notar (ten, co vyrizuje pozustalost) dozvi a nemůže byt nekde zasantrocena nebo ztracena.
Bellinka 134640
15.9.2018 21:47:38
Muze byt na zavadu z jakeho duvodu?

Pokud ji dedicove budou chtit napadnout, udelaji to tak jako tak, ne?

Sepisovatel zaveti muze i holografni zavet ulozit u notare. Tim se zaruci, ze se zavet "najde". Kdyby se náhodou treba s dedicem-schovatelem neco stalo..
Bellinka 134640
15.9.2018 21:44:30
"Platí závěť pozdější."

Pokud vedle ni obstoji ta puvodni, plati obe.
Monika 123907
15.9.2018 20:38:46
Závěť může být uložena kdekoliv, jde spíš o to, aby se v případě potřeby našla. A každou závěť, i uloženou u notáře lze kdykoliv změnit. Platí závěť pozdější.
diha 151404
15.9.2018 19:22:24
Prosím o radu, event. zkušenosti.

Pokud by holografická závěť obsahovala veškeré náležitosti (určení dědiců, majetku, podpis, datum), může být na závadu, že by byla uložena u jednoho budoucího dědice, na kterého by přecházela podstatná část majetku?

Uložení u tohoto potenciálního dědice by bylo z důvodu důvěry mezi zúčastněnými.

Že lze závěť napadnout, chápu, jde spíš o to, aby event. vyloučení dědici (ne neopominutelní ze zákona- žádné děti) nenapadli skutečnost, že se se závětí "vytasí" nejvíce "obdarovaný".

Notářsky sepsaná a uložená závěť je zatím mimo hru - chápeme, že to by bylo nejjistější, ale ta se nezvažuje vzhledem k možným změnám do budoucna (co se majetku týče).

Šlo by o provizorní řešení, kdyby se nedej Bože v mezičase něco stalo, aby příbuzenstvo nemuselo event. v rámci neštěstí řešit ještě nějaké žabomyší války s osobami, které si až tak moc nezaslouží, ale bohužel by jako dědici přicházeli v úvahu. A od těchto osob se zájem o majetek očekávat bohužel také dá :(

děkuju
Janinka a dvě princezny 132403
12.9.2018 13:49:58
žila jsem v tom, že pouze osoby v linii přímé ale na měšec.cz, kde si děláme daně píšou viz níže, že i pobočná linie.

Od 1. ledna 2008 jsou nově plně osvobozeni od placení daně darovací, pokud bezplatně (darováním) nabývají majetek od jiné osoby zařazené do I., resp. II. skupiny. Jinak řečeno, slovy zákona: Od daně darovací je s účinností od 1. ledna 2008 osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině poplatníků daně. V praxi jde o poměrně pestrou skupinu osob, které se dani vyhnou.

Příbuzní v řadě přímé, neboli v pokolení přímém, čili děti, vnuci a vnučky, rodiče a prarodiče) a manželé, což jsou všichni tzv. poplatníci I. daňové skupiny, a dále pak osoby zařazené do II. daňové skupiny poplatníků, což jsou příbuzní v řadě pobočné (neboli tzv. nepřímí příbuzní – sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety), a dále pak manželé dětí – zeťové a snachy, děti manžela (čili nevlastní děti), rodiče manžela (čili tchán, tchyně), manželé rodičů (čili nevlastní rodiče) a osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem majetku ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na dárce (čili tzv. osoby spolužijící, nejčastěji jde o druha a družku).
diha 151404
12.9.2018 13:44:12

děkuju..aha, asi jsem to špatně nazvala...ale našla jsem tohle:Daň z nabytí nemovitosti - Protože jde o bezúplatný převod, tato daň se neplatí.
Daň z příjmů - Darující nic nedostává, nic tedy neplatí. U obdarovaného záleží na tom, v jakém vztahu je k darujícímu. Pokud jde o dar mezi příbuznými, je obecně od daně osvobozen. Jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů.

Zdroj: https://finance.idnes.cz/darovani-nemovitosti-vzor-smlouvy-d6r-/viteze.aspx?c=A161128_134633_viteze_sov

tak proto... omlouvám se, přímí tedy ne, ale prostě příbuzní...
Janinka a dvě princezny 132403
12.9.2018 13:43:24
jinak se platí daň z nabytí nemovitosti, nikoliv z příjmu. A hlásit na FÚ se to musí resp. do ledna dalšího roku musíš dát daňové přiznání, aby ti mohli vyměřovat daň z nemovitosti.
Levné sedací soupravy na Favi.cz - top výběr
Janinka a dvě princezny 132403
12.9.2018 13:37:11
sestra ani synovec nejsou tvoji příbuzní v linii přímé viz NOBZ

§ 772

(1) Osoby jsou příbuzné v linii přímé, pochází-li jedna od druhé.

(2) Osoby jsou příbuzné ve vedlejší linii, mají-li společného předka, ale přitom nepocházejí jedna od druhé.

osvobozeno od daní je to jen v přímé linii
diha 151404
12.9.2018 12:03:01
Dobrý den,
prosím o potvrzení od znalých:

Nabyla jsem bezúplatně nemovitost (kombinace dědictví a darování).
Na nemovitost byla zřízena služebnost.

Pokud bych nemovitost darovala své sestře/ event. synovci/- opět bezúplatně, předpokládám, že:

- obdarovaní by byli vzhledem k přímé linii v příbuzenstvu osvobození od daně
z příjmů (musí event. hlásit nabytí - byť bezúplatné - FÚ?)

- vzhledem k bezúplatnému převodu by obdarovaní neplatili ani daň z nabytí nemovitosti?

Počítám s poplatkem za sepsání darovací smlouvy u notáře a poplatky na katastru.
+ musí ten, kdo má zřízenou služebnost, s transakcí souhlasit, nebo je to čistě věc mezi darujícím a obdarovaným (pochopitelně by "břemeno" ~:-D bylo do věci zasvěceno)
děkuju
 Názory 110 z 5801  [Dalších 5791 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.