| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - notáři a dědictví

  (?)
 Názory 110 z 5595  [Dalších 5585 >>]
Rodinová 140078
19.6.2018 15:31:30
Sovice, ja se vyjadrim jen k podilu, neni to jednoduchy, resila jsem neco podobneho, doporucuju se dohodnout, precti si poradne nasledujici:

Členství zůstavitele v bytovém družstvu a nájem v bytovém družstvu přechází na každého dědice, komu podle výsledku dědického řízení připadl družstevní podíl. Jestliže je více dědiců, musí se tito dohodnout, kdo bude nadále členem družstva a nájemcem družstevního bytu, a vypořádat se s ostatními rovněž z tržní ceny družstevního podílu. Pokud se však dědicové nedohodnou, vzniká závažný problém, který je možné řešit pouze soudně na návrh některého z dědiců. Soud však potvrdí dědicům jejich dědické právo k nabytí dědických podílů i ohledně družstevního podílu. Nepřipouští-li stanovy bytového družstva spoluvlastnictví družstevního podílu, znamená to, že žádný z dědiců nenabyl družstevní podíl celý, nýbrž jeho poměrnou část, což má důsledky nejen na členství, ale i na vazbu na nájem družstevního bytu. Protože žádný z dědiců nenabyl celý družstevní podíl, nemůže být členem bytového družstva ani nájemcem. Tuto situaci lze řešit pouze žalobou některého z dědiců na určení, kdo bude nadále členem bytového družstva.
sovice 18997
19.6.2018 15:12:53
Jsou tam jenom pásky. (U kterých nás tedy i policista upozornil, že se dají odlepit a zalepit zpět.)
Monika 123907
19.6.2018 15:09:51
No a je na dveřích opravdu "pečeť", tj. asi nějaké ty policejní pásky, zákaz vstupu a plomba? To bych určitě neporušovala. Jestli není, řídila bych se tím, co řekl notář.
sovice 18997
19.6.2018 14:30:51
Díky.
byvala radka 154149
19.6.2018 14:19:28
Upřímnou soustrast, konkrétně bohužel neporadím. Opatrujte se.
sovice 18997
19.6.2018 14:17:30
Po tatínkovi dědíme se sestrou ze zákona (závěť není), předmětem dědictví je především družstevní byt - tedy podíl.
Je možné ho nějak zdědit společně, nebo ho zdědí jen jedna z nás?

Dále, tatínek žil v bytě sám, našly jsme ho tam mrtvého, během čekání na záchranku/koronera/policii jsme udělaly pár nejnutnějších věcí, které nás napadly, protože nám policie řekla, že byt zapečetí (vynesly jsme odpadky a tak); při zapečetění bytu si policie odnesla klíče. Koroner neshledal na smrti nic podezřelého, nevyšetřuje se, nicméně klíče má policie a prý je vydá až dědici, pokud si o ně nenapíše notář dřív. Notářka mi dnes v rámci první návštěvy řekla, že ve shodě se sestrou můžeme do bytu vstoupit (klíče měl i jiný člověk a následně nám je dal) - ale nemám to písemně. Potřebujeme tam dát do pořádku další věci a podívat se po papírech k účtům a tak. Může nás policie nějak postihovat, když do toho bytu půjdeme?
Vážný 27744
30.5.2018 5:27:54
Díky.
Dari79 114243
30.5.2018 4:55:58
Rada profíka

Záleží na poměru majetku, který po mamince zbyl, a nákladů pohřbu, které jsi vynaložil. Pojem nějaké ty peníze a kousíček nemovitosti je příliš obecný.

Pokud ten majeteček je max. na úrovni nákladů pohřbu, pak ti notář majetek vydá jako vypraviteli pohřbu a (potenciální) dluhy na tebe nepřechází.

Pokud je ten majeteček třeba na úrovni 50 tis. Kč a za pohřeb jsi dal třeba 20 tis. Kč, tak bych (za tebou popisované situace - čili cca 8-9 let se po mamince nikdo ničeho nedomáhal) pouze požádala o výhradu soupisu pozůstalosti, dědictví bych přijala. Je tam samozřejmě to riziko, že si "někdo vzpomene" až teď, ale budeš celkem krytý. Určitě bych nepsala exekutorům, to je blbost, zbytečně bys na sebe upozornil. Záznamy o exekucích by byly napsané na LVčku k té nemovitosti, co maminka má, příp. si můžeš vyjet na r.č. maminky výpis z centrální evidence exekucí. Když budou obě listiny "čisté", tak bych se (za popsaných okolností) moc nestresovala. ale klíčová je Výhrada soupisu !!! na to se prostě nesmí zapomenout.

Likvidaci dědictví ("konvokaci věřitelů" - dneska už se tomu tak neříká) je dost zbytečné navrhovat, neznáš žádného věřitele, notář ti to nenařídí. V praxi - exekuce na majetek zůstavitele vyjdou najevo v dědickém řízení dost brzy, exekutoři se obvykle dost aktivně do spisu hlásí sami od sebe... Základní podmínkou pro likvidaci je totiž to, že je pozůstalost předlužena - čili např. zjištěné dluhy 70 tis, hodnota majetku 50 tis. Pak ano, pak by bylo řešení, navrhnout likvidaci, přihlásil by sis náklady pohřbu a příp. pohledávku za úhradu dluhů (ale ona bude asi už promlčená, takže to ti těžko projde), nic by jsi nedědil v tom případě, nemusel platit žádné dluhy, oni by ti pak jen proplatili (část) náklady pohřbu. Alternativa samozřejmě je, že v takovém případě můžeš dědictví i odmítnout (ale pak se budou řešit děti, další dědické skupiny atd.), což by asi stejně odmítali všichni, čili v takovém případě ta likvidace je skutečně rychlejší a snazší způsob.

Čili já bych:

a) vyjela LV a výpis z CEE (100 Kč a 60 Kč)
b) prošla doma mamčiny papíry, jestli tam fakt nic není
c) podívala se na důchody, co jí chodili, jestli fakt neměla exekuční srážky
d) u notáře bych se zeptala (podívala do spisu), jestli někdo něco nechce
když by bylo všechno čisté, šla bych k notáři, dědictví přijala, uplatnila výhradu soupisu a moc bych se tím už nestresovala
když by tam těch dluhů bylo moc (víc než majetku), tak bych navrhla likvidaci pozůstalosti.

Problém bude ten nájem samozřejmě, ale to teda nejlíp řešit dohodou s pronajímatelem...
Nástěnné hodiny na Favi.cz - největší výběr
Vážný 27744
30.5.2018 1:41:12
Matčin manžel nadělal řadu dluhů za svého života před i po sňatku s mamkou (netušila to). V době, kdy při výkonu rozhodnutí sepsali mamce doma majetek manžel zemřel. Nešlo o velký dluh, tak jsem dluh za manžela mamky (po smrti) uhradil na obv. soudu výkon rozhodnutí byl zastaven. U notáře jsem ale zjistil, že rozsah exekucí byl daleko větší. Protože jsem ale byl vypravitelem pohřbu, tak notář celý mizivý podíl v SJM přiznal mně a pro nedostatek majetku řízení tehdy zastavil, aniž by se vůbec zmínil o existenci manželky. Díky tomu imho neměli exekutoři v ruce rozhodnutí o právním nástupnictví (všechny tituly byly pouze vůči manželovi jako povinnému) a zřejmě exekuce zastavili.

Dá se to nějak zjistit?

Teoreticky mohli pokračovat i vůči mamce, ale protože jí nesáhli ani na důchod, ani na účty, ani na malinký díl nemovitosti, tak předpokládám řízení na mamku nepřešlo.

Hm. Jenže mamka před dvěma týdny zemřela taky. Zůstalo po ní něco málo peněz a pár obrázků doma a ten kousek nemovitosti.

Mám trochu strach, aby se přes ní přeci jen nakonec nějaký ze starých dluhů k nám nedopracoval. Za života manžela matky šlo už o dluhy staré kolem 5-6 let, když zahájili exekuci. Od úmrtí manžela uplynulo kolem 8-9 let (musel bych najít jeho úmrtní list). Vedle toho byly dluhy na výživném (že byl několikrát odsouzen během manželství na podmínku jsme zjistili až z jeho papírů po smrti) a zřejmě VZP.

Čili, mám navrhovat soupis majetku? Co to znamená? (Tam je problém trochu s majitelem bytu, který nás už urguje o vyklizení. Poslal jsem ho ale do háje, že dokud není určen dědic, není jasné na koho přešel nájem. S mamkou nikdo nežil.)

Protože držím i několik pohledávek vůči dědictví (tehdy jsem si tu úhradu za mamku nechal podepsat jako pohledávku), a dál i pohřeb, mohl bych žádat pro sichr i o konvokaci věřitelů, pokud by tam byl ještě jiný (je tam drobný přeplatek za sociální podporu).

Mají tyhle věci smysl?

Na kolik to přijde?

Možná se bojím zbytečně, ale manžílek byl výlupek....

Pavel Balog 156207
29.5.2018 18:28:30
Je parkoviště veřejné místo když auto je nepojizdné z duvodu závady motoru
 Názory 110 z 5595  [Dalších 5585 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.