| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Nadané děti

  (?)
 Názory 110 z 4053  [Dalších 4043 >>]
withep 93862
10.2.2018 13:15:43
Girili,

nějakou dobu jsem tu nebyla, ale matně si vzpomínám, že jsem někomu (tobě? Bouřce?) před časem doporučovala dítě důkladně proklepnout - tj. zajít někam, kde mu udělají WISC III (dětský klinický psycholog, PPP,... pokud jste z Prahy, můžu doporučit Centrum nadání).

Nekomplikuj si situaci s tím, že PPP teď mají plno práce se školní zralostí, to není tvůj problém, řeš problém svého dítěte (který je pravděpodobně větší než odklady). Jsou vázány nějakými lhůtami. Řešila jsem něco podobného ve stejné době (únor/březen) a termín jsme dostali už v dubnu, takže to nakonec nebylo tak zlé). Já jsem to tedy řešila až v době, kdy dítě už do školy chodilo a problémy mělo, a kvůli nedostatku informací zbytečně zdlouhavě a oklikou (podezření na AS těsně před 1. třídou a následně asi rok a půl v domnění, že se jedná o ADD). Teprve ve druhém pololetí druhé třídy jsme se dobrali závěru, že se jedná o mimořádné nadání, a ještě další rok mi trvalo, než jsem pochopila, že se jedná JEN o mimořádné nadání, a to, co vypadalo jako AS/ADD, prostě patří k tomu.

Testy synovi dělala klin. psycholožka, kam jsem ho vzala primárně proto, že začal propadat nějakým úzkostem a depresím. No aby ne, když trávil hodiny denně v prostředí prostém jakéhokoliv pochopení a podpory. Nadané děti jsou náchylné k psychickým problémům, což pramení jednak ze samotné povahy jejich neurologického nastavení a jednak druhotně ze srážky se systémem, který je kalibrovaný na pásmo průměru.

Kdo ví, kdybychom to věděli dřív, jestli bychom nezůstali v Praze, kde je tolik možností :-). Chodí dál na místní vesnickou ZŠ, je veden v PPP a má IVP, ideální to není, ale učitelka ho postupně začala akceptovat a naučila se s ním pracovat. Málo dětí ve třídě je částečně výhodné (je možný idnividuální přístup) a částečně nevýhodné (nemá ve třídě parťáka, což by ale možná neměl ani mezi 30 dětmi).

Co bych ti poradila? Nejdřív ho nech otestovat někde, kde ti sdělí podrobné výsledky (ne jen celkové skóre IQ, to není vševypovídající). Některé děti jsou nadané v jedné oblasti, ale celkové skóre jim nad 130 nevyjde, a tak se jim nedostane podpory, což je velká chyba. Nadání nebo mimořádné nadání není jen věc intelektu, je to triáda vysoké míry 1) intelektových schopností, 2) vnitřní motivace a 3) kreativity. Nenech se zmýlit tím, že ti dítě připadá líné, nejspíš bude velmi aktivní v tom, co ho skutečně zajímá, a nebo vyváží nižší motivaci vyšším intelektem a kreativitou.

Dále, pokud máš možnost výběru, hledej školu, kde umějí s nadanými a mim. nadanými dětmi pracovat. Pokud nenajdeš, hledej školu s učitelem, který je ochotný se to naučit. Ono to není jen o tom, že dostane práci adekvátní svým schopnostem (to není až takový problém, a pokud to PPP doporučí, je to pro školu závazné) nebo bude mít možnost docházet na matiku do vyšší třídy. Nejdůležitější je, aby takové dítě sociálně, komunikačně a emočně "zapadalo" mezi ostatní děti, což učitel může a má aktivně podporovat. A pokud to úplně nejde (např. dítě s IQ 140 chodí do třídy s dětmi, kde je hladina kolem IQ 105), je potřeba mu dopřát kolektiv s vyšší hladinou aspoň v kroužcích apod.
Lída+2 28136
8.2.2018 13:02:55
Kat, 4 roky jsme poslouchali jak je ta třída na 8G strašná...samý sociálně nevyzrálý jedinec a chytrý....a ta třída celkově hodně chytrých žáků.....,ale z rodičáku jsme chodili zdeptaný....jak jsou sociálně mimo.....což o to já si nedělala o synovi žádné iluze, ale až tak mi nepřišel....ma to máme doma mladšího....
No nechali si vyměnit třídní, zažádali, bylo vyhověno.....

A skoro 4roky posloucháme, jaký jsou skvělý, jak je rád, že je má.....

No a letos mu maturují a on je asi opláče.....má je rád.....navíc nedávno mu vysílali gen s bývalým studentem....tak prý o ZSV vzpomínal.
Monty 129940
8.2.2018 12:56:22
sovice,
tak já reagovala na to "spadnutí do průměru", asi to píšu ne úplně jasně. Chtěla jsem tím ve stručnosti říct, že jen nadáním a tím, že je někdo napřed se do průměru padá těžko. ~;)
Kat 121378
8.2.2018 12:51:16
Lido, jo. Ja jsem ted v 6.tride omdlevala, kdyz mi postupne 4 ucitele rekli, ze A je hodna,chytra, sikovna, bezproblemova! Neuveritelny!
sovice 18997
8.2.2018 12:40:09
A proč sem prosím tě takový příklad taháš, když o tom není řeč?
Lída+2 28136
8.2.2018 12:39:54
Monty, některým účám stačí jak se na ně dítko podívá a už má poznámku.......

A jiným se dítě nelíbí a stane se z něj problémoý žák ani nemrkneš, pak se vymění úča a dítko je najednou vzorné......velmi podivné.....chování, ale děje se.

Znám učitelky, který nemají rády chlapce, takže matky těchto dětí mají problém.....

a holt tak to je.....člověk se nezavděčí lidem všem.....

Monty 129940
8.2.2018 12:31:33
sovice,
jistě, to byl jen příklad nepřiměřenýho vyrušování, který podle mého názoru naznačuje nějaký problém.
 Názory 110 z 4053  [Dalších 4043 >>]


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.