| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Zdraví : Cukrovka - diabetes

  (?)
 Názory 110 z 6314  [Dalších 6304 >>]
Koliha velká 153026
2.10.2017 19:21:56
Mapat, ano, pokud by šlo o gastroparézu, moc se s tím udělat nedá, než režimová opatření, existují pak i léky, které mohou pomoci, ale nejsou vhodné na dlouhodobé užívání. Je možné se podívat na léky, které pacient užívá, jestli některé nemohou potíže zhoršovat (např. některé léky na nervový systém mohou zpomalovat vyprazdňování žaludku). Poslední možnost je výživa sondou rovnou do střeva, nebo resekce žaludku. O to nikdo normální stát nebude.
Speciální vyšetření na vyprazdňování žaludku je možné, otázka je, zda ho v místní nemocnici dělají a mají zkušenosti s vyhodnocením. Můžete se zeptat, případně domluvit s ošetřující lékařkou vyšetření v Brně.
Že to není žádný med, chápu, můj táta (70+) je také diabetik 2. typu a někdy mám pocit, že schválně dělá všecko pro to, aby si přivodil rychlejší komplikace či přechod k inzulínu (zatím je na PAD). Když se mu něco řekne, to jsme všichni chytrý a nějak moc toho víme a podobný průpovídky. Většinou se pak ukáže, že jsme měli pravdu my (např. že se k té cukrovce dopracuje). Ono je všecko fajn, ale jakmile se objeví komplikace, zpátky už to nejde vzít a táta skučí. Ale kdyby byl ochoten k patřičnému režimu, žádnou cukrovku by třeba neměl, že jo.
jentakj 147688
2.10.2017 10:49:33
Mapat - nevím, jak přesně v tomto případě, ale my jsme byli v obdobné situaci - otec chtěl jinou léčbu než kterou nabízeli a byl obr problém. A když jsme se do toho vložily se sestrou, tak na otce neuvěřitelným způsobem tlačili a nutili ho k jejich léčbě. Dopadlo to tak, že jsme jednak chodili s jeho plnou mocí, písemně jsme žádali jinou alternativu léčby a ústně pohrozili právníkem /ale byli jsme ochotni k tomu přistoupit/. Dopadlo to ovšem tak, že jsme lítaly jak hadr na holi, protože otec nemohl jít vůbec k lékaři sám, neboť oni toho nátlaku nenechali a nechali toho jen tehdy, když jsme tam byly s ním. Takže všechny návštěvy u lékaře byly později za mé přítomnosti a můj otec nevyřizuje nic a nikdy k lékaři sám nechodí - pro jistotu.
Mapat 109192
2.10.2017 7:31:15
Koliho: moc děkuji za přínosné reakce.
Diabetickou gastroparézu zmínil jeden lékař při jednom z akutních příjmů, potom už o tom ale nikdy řeč nebyla, teď už se jen stále více zmiňuje "podezřelost" faktu, že ty problémy má dotyčný jen doma, v nemocnici nikoliv. Aktuálně ale už zvrací i v nemocnici.
Chápu to správně, že kromě úpravy životosprávy se v případě gastroparézy už moc velké zázraky třeba medikamenty nedají dělat? Je možné si vyžádat provedení příslušného vyšetření k potvrzení diagnózy? Nám by asi hodně pomohlo už jen stanovení diagnózy a informování pacienta o důležitosti správné výživy ze strany lékařů. Je celý život v tomto ohledu celkem neukázněný, i nyní když jsem při potížích zmínila nevhodnost určité stravy, tak argumentoval tím, že "přece celý život tohle jedl a problémy nikdy neměl". Starému člověku se těžko něco vysvětluje.

Jinak já jsem si samozřejmě vědomá, že při věku pacienta a všech jeho nemocech se celkově nedají čekat žádné zázraky a nejsem typ, co chce vlítnout na ředitele špitálu, aby okamžitě sprdnul celou internu a dali nám požadovaný inzulín. Jen prostě mé zkušenosti s lékaři jsou za poslední čtyři měsíce opravdu katastrofální a cítím se hrozně bezmocně, odkázaná na rozhodnutí lékařů (všichni ve velmi mladém věku), z nichž nikdo nenaslouchá ani nemocnému, ani jeho nejbližší rodině.
Koliha velká 153026
1.10.2017 23:44:53
Mapat, pokud chcete konzultaci, můžete sehnat všechny lékařské zprávy a dojet s nimi např. do Brna do některé z velkých nemocnic, jste-li z jižní Moravy, předem si tam zavolat a požádat o posouzení, sám pacient tam ani nemusí. Lékař bude potřeboval objektivní informace včetně laboratorních nálezů a zprávy o spolupráci pacienta. Nepotřebuješ žádné doporučení nebo žádanku. Můžeš někoho oslovit i mailem, ale může se stát, že odpovědi se nedočkáš, čím výše postavený lékař (primář či přednosta), tím méně času na zabývání se tím bude mít.
Nesmíš se ovšem nijak zlobit, pokud ani tam lékaři nebudou k návratu k původnímu inzulínu nakloněni. Pokud byl inzulín vyměněn z důvodu nedostatečné spolupráce (zatajování glykémie?), žaludeční obtíže se rozvíjejí v řádu dnů, ne minut či max. hodin, až dojde ke kolapsu, pak může jít opravdu o jiné příčiny než nový inzulín. Zvlášť pokud je pacient kardiak (mají jeho potíže souvislost s diabetem?), může jít např. o diabetickou gastroparézu.
Ikula 27147
1.10.2017 23:38:55
Meli jsme v rodine podobny pripad. Pribuzne změnili lek, ktery pouzivala asi 20 let. Pry slo o stejny lek se stejnou ucinnou latkou, jen vyrabeny jinou firmou pod jinym nazvem. Bohuzel na ni vubec nefungoval, jeji stav se zacal velmi rychle zhorsovat. Lekar nebyl ochoten připustit, ze by to mohlo byt zmenou medikace, argumentoval nizsi cenou leku. Lekare jsme zmenili, pribuzna dostala puvodni lek a vse bylo v poradku. Stezovat jsme si ani nechteli, potrebujeme lekare, ktery je ochoten naslouchat rodine, pribuzna take komunikaci s lékařem nezvlada. Libila se mi jeji puvodni lékařka, vzdy jsme chodili do ordinace obe. Nejdriv pacient, pak pribuzny.
Mapat 109192
1.10.2017 21:24:59
A ještě: já nechci tvrdit, že za těmi problémy je inzulín, nejsem odborník a vím, že to může být shoda náhod, že to nastalo zrovna v té době. Ale když se už opakovaně provedly všechna možná vyšetření bez nějakého výsledku, tak nerozumím tomu, proč lékaři nechtějí alespoň zkusit tuto změnu?

Jak probíhá změna lékaře? Dotážu se toho nově zvoleného, zda by pacienta přijal nebo se i nějak odhlašuju od toho původního?
Mapat 109192
1.10.2017 20:52:21
Koliha: v době kolapsu už je většinou dehydratován, protože po zvracení odmítá potravu i pití, aby ho to nenutilo znovu zvracet. Jinak dlouhodobě velmi málo pije a není možné jej přimět, je dost zatvrzelý, takže přimět ho k pití v době, kdy mu není dobře, je ještě větší problém.
Inzulín mu vyměnili proto, aby si nemusel tak často píchat (předtím 3+1krát denně Novorapid a Levemir) a protože byl neukázněný v měření a hlášení glykémií lékařce. Ale jinak prosperoval dobře, byl soběstačný, samostatný, inzulín si aplikoval sám a pravidelně. Mám ale pocit, že kvůli těm jeho horším vyjadřovacím schopnostem doktorka nabyla dojmu, že je lehce dementní a nezvládá to, tak přistoupila ke změně.

Ad: "...nebo jsou příčiny úplně jiné, to musí ale zjistit lékař, bez důkladného vyšetření a výsledků se to nedá moc posoudit" - během těch 8 hospitalizací už proběhla všechna možná vyšetření, výsledek žádný, nevím, co dál máme dělat.
Mapat 109192
1.10.2017 20:42:29
My už jsme stížnost chtěli napsat, jenže při každé hospitalizaci bylo řečeno, že to chvíli trvá si na ten jiný typ inzulínu zvyknout, a že už to bude určitě dobré. A ono to pak přišlo zas a tak jsme se domnívali, že teď už to lékaři konečně pochopí, že žádné zvyknutí nepřijde a budou jednat. V té chvíli psát stížnost nám přišlo zdlouhavé, pořád jsme doufali v rychlou akci v nemocnici. Navíc v té chvíli nemáme v rukou dokumentaci, abychom to podpořili konkrétními daty a údaji. Teď už ale jednat budu.

Vaiteo: on ten stav není akutní, nárazový. Po ukončení hospitalizace se doma postupně zhoršuje. Někdy trvá domácí pobyt bez problémů týdny i měsíc, jindy jsme ho tam vezli zpátky po jednom týdnu. Postupně vždy začne po jídle zvracet, pak už přijímá míň potravy, protože jde všechno ven. Kontrolujeme, aby si aspoň neaplikoval inzulín v plné dávce, když nejedl, on by si ho jinak dal, protože "paní doktorka říkala, že musí". Do nemocnice nechce, dokud na tom není opravdu špatně. Opakovaně bylo naznačeno, že asi není doma něco v pořádku, a že je to nervového původu, když v nemocnici nezvrací, ale už se ukázalo, že zvrací i tam, jen to zapírá, aby ho pustili domů.

Diabetologie je součástí nemocnice, takže všichni diabetologové slouží na tom interním oddělení, kde je pacient hospitalizován.

Cimbur: jedná se o krajskou nemocnici v tvé oblasti. Nechci být zaujatá, ale pověst interny aktuálně není dobrá a o úrovni se nevyjadřují moc dobře ani její zaměstnanci. Znáš tu nějakého diabetologa, kterého bys mohla doporučit?
Koliha velká 153026
1.10.2017 20:34:37
Klíčová otázka je, proč k těm nevolnostem a kolapsům docházelo. Důležité je, jak píše Vaitea, zda a jak je pacient monitorován, co bylo pak ve zprávě, jak na tom byl s glykémií a vnitřním prostředím (ionty, hydratace) v době kolapsů. Proč mu ten inzulín vyměnili? Přestal se vyrábět? Časová souvislost nějakého jevu nemusí být příčinnou souvislostí, příčin podobných stavů může být více, mohou souviset s novým inzulínem, nebo s cukrovkou obecně, nebo jsou příčiny úplně jiné, to musí ale zjistit lékař, bez důkladného vyšetření a výsledků se to nedá moc posoudit.
Cimbur 64764
1.10.2017 20:28:23
Změnit diabetologa, nic jineho me nenapadá.
 Názory 110 z 6314  [Dalších 6304 >>]

Komerční sdělení


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.