| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Mrazit krev či jen kmenové buňky

9.10.2006 12:53:26   MUDr. Ivan Fales
Přeji pěkný den, pravda je, že komerčními odběry se nezabýváme a ani neznáme nabídku dvou zde fungujících firem do detailu. Nicméně se přiznám, že Vaše otázka mne zdvihla ze židle, protože informování některými firmami je natolik zavádějící, že z mého pohledu hraničí s vědomou nepravdou, mám-li být velmi slušný. Říkám rovnou, že ačkoliv nejsme v této chvíli příznivci komerčních odběrů, protože zatím nejsme přesvědčeni o jejich smysluplnosti, neupíráme nikomu právo podnikat i na tomto poli, ale velmi nám vadí, když k tomu někdo přistupuje nekorektně s vědomím, že tomu laik (i poučený) nerozumí. Nebudu se tedy zabývat otázkou smysluplnosti, ale čistě jen Vaším dotazem. Údaje, které uvádíte jsem si ověřil na jejich internetových stránkách. Firma první deklaruje a pravděpodobně také dělá pouze prostou úpravu objemu. Je to standardní a jednoduchý způsob, který zachovává i případné jiné buňky, které mohou podpořit obnovu krvetvorby a případně jednou (pokud ta doba nastane) se i jinak podílet na reparaci organismu. Má to i svou nevýhodu vzhledem k zamražení červených krvinek, jejichž barvivo po rozpadu může ohrozit ledviny, ale tomu se dá do značné míry předejít jednak promytím štěpu před aplikací a dále vhodným režimem během a po transplantaci. V případě druhé firmy by šlo o vyselektování CD34+ buněk (jak jinak pochopit jejich větu - Při laboratorním zpracování se z krevního vzorku získávají značené CD34+ buňky určené k uskladnění), což jsou buňky zodpovědné za obnovu krvetvorby (kmenové buňky krvetvroby), kdy zároveň ale zmizí i všechny potencionální podpůrné buňky a to i ty pro případnou regeneraci, jak píšu výše, ale to je zatím věcí diskuse. Podmiňovací způsob používám schválně, protože o žádnou selekci CD34+ buněk u druhé firmy nejde a je to buď neschopnost popsat pravý způsob zpracování nebo vědomě šířená nepravda, která zní strašně vědecky, ale to je asi tak vše. Důvod, proč si dovolím to tvrdit je následující. Selekce CD34+ buněk je poměrně náročný proces. V současnosti nejlepší způsob je pomocí navázání protilátek s miniaturními kuličkami na buňku a jejich zadržení v magnetickém poli. Je jedno, jaký používáte přístroj, ale pro klinické použití je jich certifikováno relativně málo. Jeden set na ně společně s protilátkou stojí zhruba 200.000,- Kč. I při použití klinicky neakreditovaného zařízení je těžko možné se s cenou dostat pod několik desítek tisíc při. To by ale buňky nešly klinicky použít. Pokud vlastní firma jinou, levnou techniku, je zvláštní, že o ní zarytě mlčí a nevydělává na ni, zájemců by bylo dost. Důvodem je nejspíš to, že nic takového nedělá. Nejspíš jde pouze o úpravu objemu s možným odstraněním červených krvinek (existují různé způsoby), což je další z běžných postupů. Objem je potom velmi malý, náklady na uskladnění minimální, je zde sice trochu ztráta v bílé řadě (kde jsou i naše potřebné buňky), ale dnes už není tak velká.
Tak to je asi vše, snad jsem to vysvětlil přijatelně. Nechci tady dělat reklamu ani jedné firmě, ale tyto informace si každý najde jednoduše na internetu.
Mějtese a pokud budete mít jakýkoliv dotaz, napiště zde nebo jsou kontakty na stránkách našeho projektu www.bpk.cz.
Mějte se hezky
Ivan Fales
Názory k dotazu (2 názorů)
Re: mrazit krev či jen kmenové buňky Petra Havelková, v očekávání 29.3.2007 11:48
*Re: mrazit krev či jen kmenové buňky marina+1 10.5.2011 13:22

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.