| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Příkrmy plně kojených nově od 4. měsíce

2.4.2013 7:24:22   MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Zdravím a jsem spokojená, že se tolik matek hlásí k diskusi. Většinou si popovídáme téměř "z očí do očí". Některé otázky nejsou jednoznačné. Asi před měsícem se vytvořila na MZD pracovní skupina, jejíž cílem bylo opětné sjednocení doporučení o zahájení podání příkrmu u kojených dětí. Byli tam jak neonatologové tak pediatři a gastroenterologové apod. a vypracovalo doporučení, přizpůsobení našim podmínkám. Pokusím se vám poslat výsledek, pokud ho najdu. Zkrátka "naše doporučení" se opět vrátilo k ukončenému 6.měsíci, pokud si dítě přeje, stejně jako bylo dříve. Také ESPGAN (Evropa) už není tak sjednocený ve svém novém názoru o zkrácení období výlučného kojení "od 4.měsíce". Nejsme ve sporu sami. Skupina praktických pediatrů rychle udělala krok zpět a nyní se věci vracejí opět k 6.měsíci. Ponechme si tedy opět naše staré zvyky a pozorujme to, co není třeba vyvracet, jako dřív. Jiná doporučení z Americké akademie jednoznačně začínají příkrm od ukončeného 6.měsíce (individuálně).

Druhá otázka by byla asi obtížnější. Příčin je více, možná by dítě už mohlo chtít být u vás "tělo na tělo", mohou to být rostoucí zuby. Kdyby to nepřešlo, zkuste dudlík, samozřejmě na chvíli. Proč by měly obtíže být "jen ráno"? Taky jsem slyšela, že matka podala dítěti (v postýlce vedle) ruku a dítě znovu usnulo.

Zdraví M.Paulová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.