| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : OSVČ a podnikání

8.10.2015 3:15:32 Aktenna

Kompenzace za konkurenční doložku

Mám nárok na kompenzaci za zákaz konkurence při ukončení mandátní smlouvy dle níže uvedených ustanovení ve smlouvě?


"II. – Odměna
1. Za řádné zařízení obchodu mandant zaplatí mandatáři odměnu. Její výše je stanovena procentuální sazbou z provize získané mandantem z mandatářem zařízeného obchodu od třetí osoby snížené od DPH a o náklady vynaložené mandantem v souvislosti s takovým obchodem. Základní sazba odměny činí 30 % dle předchozí věty s výjimkou ……

5. Odměna mandatáře zahrnuje i dohodnutou kompenzaci sjednané povinnosti mlčenlivosti a zákazu konkurence mandatáře dle článku V. této smlouvy (včetně jejich trvání po skončení této smlouvy), a to ve výši 25 % z každé odměny vyplacené mandatáři. S ohledem na podmínky této smlouvy to smluvní strany považují za vyvážené a spravedlivé.

VII. – Smluvní pokuty a ostatní ujednání
2. Poruší-li mandatář některou ze svých povinností vyplývajících z čl. V. této smlouvy (včetně odst. 5 a 6 sjednaných pro případ ukončení této smlouvy), je povinen uhradit mandantovi smluvní pokutu ve výši ….. Kč za každý případ porušení.

3. Pokud mandatář poruší některou ze svých povinností vyplývajících z ustanovení čl. V. této smlouvy po skončení této smlouvy, je dále povinen vedle uhrazení smluvní pokuty vrátit mandantovi celou část odměny představující ve smyslu čl. II. Odst. 5 kompenzaci za dodržování povinnosti mlčenlivosti a zákazu konkurence dle čl. V. této smlouvy."


Končím na vlastní žádost spolupráci s firmou, pro kterou jsem pracovala na základě mandátní smlouvy a když jsem se ptala, jak vyřešíme kompenzaci za zákaz konkurence, co mám ve smlouvě, koukali na mě jako na blázna, že určitě na nic nárok nemám a že v novějších smlouvách ujednání o konkurenční doložce už dlouho není (což mě samozřejmě nemusí vůbec zajímat).

Když jsem si výše uvedené odstavce smlouvy znovu četla, tak musím konstatovat, že ujednání o kompenzaci v odst. 5 je formulováno poněkud nejednoznačně. Jak se to jeví vám?

Pro lepší orientaci dodávám, že provize 30 % a více za zprostředkování obchodu je v oboru zcela obvyklá a 30 % většinou tvoří dolní hranici rozpětí provize pro zprostředkovatele.

Má cenu o vyplacení kompenzace bojovat a nebo jsem prostě pitomá a měla jsem si dávat lepší pozor, co podepisuji? Prosím o názor především právníky a pracovníky HR oddělení. Velmi předem děkuji za vaše názory.
Odpovědět
Průběh diskuze (10 názorů)
Téma: Kompenzace za konkurenční doložku Aktenna 8.10.2015 3:15
*Re: Kompenzace za konkurenční doložku ... Kalali 8.10.2015 8:15
**Re: Kompenzace za konkurenční doložk... Aktenna 8.10.2015 12:54
*Re: Kompenzace za konkurenční doložku ... Citronove koliesko 8.10.2015 8:49
**Re: Kompenzace za konkurenční doložk... Katka a 2 výrostci 8.10.2015 9:13
***Re: Kompenzace za konkurenční dolo... Citronove koliesko 8.10.2015 9:46
*Re: Kompenzace za konkurenční doložku ... Rodinová 8.10.2015 9:49
*Re: Kompenzace za konkurenční doložku ... Monika 8.10.2015 15:19
**Re: Kompenzace za konkurenční doložk... Aktenna 8.10.2015 21:11
***Re: Kompenzace za konkurenční dolo... Simeona+3 8.10.2015 21:24

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.