| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - notáři a dědictví

30.5.2018 4:55:58 Dari79

Re: Možné dluhy

Rada profíka

Záleží na poměru majetku, který po mamince zbyl, a nákladů pohřbu, které jsi vynaložil. Pojem nějaké ty peníze a kousíček nemovitosti je příliš obecný.

Pokud ten majeteček je max. na úrovni nákladů pohřbu, pak ti notář majetek vydá jako vypraviteli pohřbu a (potenciální) dluhy na tebe nepřechází.

Pokud je ten majeteček třeba na úrovni 50 tis. Kč a za pohřeb jsi dal třeba 20 tis. Kč, tak bych (za tebou popisované situace - čili cca 8-9 let se po mamince nikdo ničeho nedomáhal) pouze požádala o výhradu soupisu pozůstalosti, dědictví bych přijala. Je tam samozřejmě to riziko, že si "někdo vzpomene" až teď, ale budeš celkem krytý. Určitě bych nepsala exekutorům, to je blbost, zbytečně bys na sebe upozornil. Záznamy o exekucích by byly napsané na LVčku k té nemovitosti, co maminka má, příp. si můžeš vyjet na r.č. maminky výpis z centrální evidence exekucí. Když budou obě listiny "čisté", tak bych se (za popsaných okolností) moc nestresovala. ale klíčová je Výhrada soupisu !!! na to se prostě nesmí zapomenout.

Likvidaci dědictví ("konvokaci věřitelů" - dneska už se tomu tak neříká) je dost zbytečné navrhovat, neznáš žádného věřitele, notář ti to nenařídí. V praxi - exekuce na majetek zůstavitele vyjdou najevo v dědickém řízení dost brzy, exekutoři se obvykle dost aktivně do spisu hlásí sami od sebe... Základní podmínkou pro likvidaci je totiž to, že je pozůstalost předlužena - čili např. zjištěné dluhy 70 tis, hodnota majetku 50 tis. Pak ano, pak by bylo řešení, navrhnout likvidaci, přihlásil by sis náklady pohřbu a příp. pohledávku za úhradu dluhů (ale ona bude asi už promlčená, takže to ti těžko projde), nic by jsi nedědil v tom případě, nemusel platit žádné dluhy, oni by ti pak jen proplatili (část) náklady pohřbu. Alternativa samozřejmě je, že v takovém případě můžeš dědictví i odmítnout (ale pak se budou řešit děti, další dědické skupiny atd.), což by asi stejně odmítali všichni, čili v takovém případě ta likvidace je skutečně rychlejší a snazší způsob.

Čili já bych:

a) vyjela LV a výpis z CEE (100 Kč a 60 Kč)
b) prošla doma mamčiny papíry, jestli tam fakt nic není
c) podívala se na důchody, co jí chodili, jestli fakt neměla exekuční srážky
d) u notáře bych se zeptala (podívala do spisu), jestli někdo něco nechce
když by bylo všechno čisté, šla bych k notáři, dědictví přijala, uplatnila výhradu soupisu a moc bych se tím už nestresovala
když by tam těch dluhů bylo moc (víc než majetku), tak bych navrhla likvidaci pozůstalosti.

Problém bude ten nájem samozřejmě, ale to teda nejlíp řešit dohodou s pronajímatelem...
Odpovědět
Průběh diskuze (3 názorů)
Téma: Možné dluhy ...neviditelná... 30.5.2018 1:41
*Re: Možné dluhy Dari79 30.5.2018 4:55
**Re: Možné dluhy ...neviditelná... 30.5.2018 5:27

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.