| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Máte potíže s učením a chováním?

Na vaše otázky týkající problémů vašich školních dětí s učením a chováním odpovídá Mgr. Silvie Nedvědová, , pedagog s praxí v ZŠ, v pedagogicko-psychologické poradně a v DYS - centru Praha. S dětmi s poruchami učení, s LMD, dětmi, které mají poruchy chování, případně potíže v emocionální oblasti... pracuje déle než deset let.


TIP: Zajímají-li vás také zkušenosti jiných rodičů, nahlédněte do diskuzní skupiny.
Zodpovězené dotazy [Dalších 227 dotazů >>] 
?
40115

Dyslexie, dysortografie 
( 23.1.2006 22:10:36 Markéta Eisová )

 Dobrý den, jsem studentka, 22 let. Začala jsem doučovat češtinu a angličtinu chlapce v 8 třídě ZŠ. Vím, že je dislektit, ale nevím jak se k tomu mám postavit. když se ho třeba v Čj zeptám, proč se tady píše zrovna tohle i nebo y, tak mi odpoví že neví, že si to nepamatuje, že se mu to prostě tak líbí...nevím jak ho mám začít učit neumím si s tím poradit, nepíše tečky, háčky ani čárky, nevím jak mu mám vysvětlit, že to tam má psát, mockrát děkuji za odpověď Vaše zkušenosti:
Re: disleksie, disortografie (Lída)
Re: Re: disleksie, disortografie (Radka dvě děti)
Re: disleksie, disortografie (kynas)
Re: Re: disleksie, disortografie (MámaJ.)
Re: disleksie, disortografie
Re: disleksie, disortografie

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
15349

Dysgrafie 
( 25.3.2003 8:29:53 Ludmila , dvě dospívající děti )

 Mám 15-ti letého syna, který chodí na gymnázium. Do teď si zatím na nic nestěžoval, ale už před pěti lety jsem spozorovala, že píše mnohá písmena "stejně" - jako je l k b, nebo s a z a jeho písmo není úhledné - chtěla jsem se zeptat, zda to má něco společného s disgrafií - dostával špatné známky z diktátů kvůli tomu, že učitelka nepoznala písmenko - já ho poznala, protože jsem na jeho pravopis, dá-li se o pravopisu mluvit - zvyklá, a tak, zda bychom s tím měli zajít? (jeho sestra je disgrafik a dislektik) Vaše zkušenosti:
Škola vhodná pro hyperaktivní dítě (Johana, syn 6 let)
Re: Škola vhodná pro hyperaktivní dítě (K.Kotlabová)
Re: Disgrafie? (Vitek)
Re: Disgrafie? (Michala)
Re: Dysgrafie (marie)
Re: Re: Disgrafie? (MIROSLAV)
Re: Hyperaktivní školkáček (Jana)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
12298

Vztek 
( 7.9.2002 21:12:54 Jana Tesárková )

 dobrý den potřebovala bych poradi, mam 14měsíčního chlapečka který je už od narození hrozně uvztekanej.Každý den má několikrát za den výbuch hysterického zachvatu bezdůvodně!Ven už si snim vůbec vyjít nemůžu v kočárku vydrží tak 5 minut a už se opět začne vztekat a tento výstup trvá celou cestu.Když ho vyndam z kočárku okamžitě se otočí a běží nazpátek a po chytnutí to začne zase nanovo.Vůbec se neotáčí na moje zavolání a ještě naopak zrychlí.Už jsme vyzkoušeli snad všechno studenou sprchu odvect jeho pozornost k něčemu jinému ale nic nezabírá!Taky mě trápí to že když je s ostatníma dětma a něco ho naštve tak je pokouše a poštípá (někdy i bez důvodu)nevim jak na to mam reagovat většinou ho plácnu přez ruku a snažim se mu to vysvětlit.prosim o radu Vaše zkušenosti:
Re: vztek (jjjj)
Re: vztek (Blanka,dva kluci))
Re: vztek (Katka)
Re: vztek (Dany, syn 5 let)
Re: Re: vztek (marketa.smerdova)
Re: Re: vztek (marketa)
Re: Vztek (Plichtous)
Re: Re: Re: vztek (zdeněk)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
12275

Dyslexie a dysgrafie 
( 5.9.2002 20:58:17 Radomír Závacký , syn a dcera 10 a 8 let )

 Viděl jsem v televizi dokumentární pořad , týkající se tohoto problému. Zmínili se v něm o počítačovém programu pro děti , který pomáhá zlepšovat výsledky ohledně této problematiky. Je podobný program k dostání také u nás? Jestli ano jak se jmenuje a kde se dá zakoupit. Děkuji Vám. Závacký Radomír Ostrava Vaše zkušenosti:
Re: otázka ohledně disleksien a disgrafie (Daniela)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
12234

Drogy 
( 4.9.2002 14:14:42 Eva Novotná, 3 děti (7,8,11) )

 Vážená paní doktorko.Mám velkou starost.Bydlíme na vesnici, školu máme v místě, a tak jsem dosud žila v přesvědčení, že drogovou otázkou se nemusím zabývat, přinejmenším dokud mé děti neopustí základní školu. Bohužel, opak je pravdou. Bylo zjištěno, že na celém okrese máme smutné prvenství, co se týče množství lidí (lépe řečeno dětí), kteří pravidelně užívají drogy. V loňském školním roce se zjistilo užívání drog dokonce i na základní škole a stává se, že děti na ulici najdou použitou jehlu. Mé nejstarší dceři je 11 let a děsí mě, že by se již brzy mohla dostat do kontaktu s drogou. Jsem vzdálena tomu, abych si myslela, že mým dětem se to rozhodně nemůže stát, protože i dobře vedené a milované děti můžou v tomto věku lehce sklouznout.Ale snažím se dělat všechno pro to, aby k tomu nedošlo.Z toho všeho vyplývá moje otázka:Jak a kdy nejlíp varovat děti před drogami? Bude účinné, co nejvíc je vystrašit, ba až vyděsit? Ukazovat na špatné příklady kolem nás? Je dostatečnou prevencí, jednou za rok udělat besedu pro 14leté děti, když v tomto věku již někteří z nich mají praktické zkušenosti? Ale na druhou stranu, mohu dát 11leté dívce přečíst knihu Děti ze stanice ZOO. Nemůžu u ní vyvolat až jakousi fobii, strach z lidí, ze společnosti, ze života? Nebo si dělám zbytečně velké starosti? Nepřikládám této otázce zbytečně velkou důležitost?Je to stejná situace, jako když já jsem v tomto věku musela zaujmout svůj postoj k cigaretám a k alkoholu? Je možné, že můj strach plyne z nevědomosti? Naše generace se s drogami nesetkala a nevíme, jak s tímto problémem naložit.Takové a další otázky se mi stále honí hlavou? Můžete mi aspoň na některé odpovědět, popřípadě doporučit, kam se obrátit, co si přečíst? Předem děkuji, že se budete mým problémem zabývat. Vaše zkušenosti:
Re: Co s drogami? (Pavla- 2 kluci -2roky a10 měsíců)
Re: Co s drogami? (Iwan Žmumenfovič)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
11641

Jak naučit na nočník 
( 11.7.2002 23:08:32 Jana Štefková )

 Dobrý den, Ráda bych poprosila o radu. Máme doma 20. měsíčního syna, který chodí na nočník jak se mu zlíbí. Občas mezi slovy prohodí "kakat", ale na otázku " chceš kakat?" odpoví "ne". A za chvilku je to v pleně. Chtěla bych poradit, jak ho naučit říkat potřebná slůvka "čůrat" a "kakat" v pravý čas. Používáme papírové pleny. Vyzkoušeli jsme již snad vše, pochvalu (bere pokud se to povede), odměnu, i trest (fůůůj, ty ses pokakal do pleny, jééé, hanba). Chvilku již téměř chodil, ale po pár dnech strávených venku bez plen přestal. Děkuji. Vaše zkušenosti:
Re: Jak naučit na nočník? (Marcela, 3 kluci)
Re: Jak naučit na nočník? (Marie Rondeevaldová dcera 6 let)
Re: Re: Jak naučit na nočník? (Líba a synáček)
Re: Re: Re: Jak naučit na nočník? (Zorka, dvoulety syn)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
11559

Jak naučit dceru zdravit 
( 3.7.2002 16:38:38 Petra )

 Hezky den, jen tak jsem si prohlizela stranky Rodiny a napadlo me,ze bych se mohla take na neco zeptat.Mam dceru,ktere je ctyri a pul roku.Je velmi chytra a sikovna.Ovsem na verejnosti to nedava moc najevo,bohuzel.Nejvic mi vsak vadi,ze nikoho nechce pozdravit,at uz je to v obchode nebo jen tak na ulici.Pokazde ji to pripominam a zlobim se s ni.Myslim,ze uz mi to dela naschval.Jak ji mam vysvetlit,ze zdravit se proste musi?Ale jinak je to nase zlato. Pokud se nekdo bude mym dotazem zabyvat,tak predem dekuji.Zdravi Petra Vaše zkušenosti:
Re: Jak naucit dceru zdravit? (Blanka)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
11533

Nekomunikativnost 
( 1.7.2002 13:58:36 Dana )

 Vážená paní doktorko, ráda bych Vás poprosila o radu jak pomoci děvčátku ze sousedství.Táničce je 6 let a nekomunikuje s nikým jiným než s nejužšími rodinnými členy.Od 4 let chodí do školky každý den, celodenně, přesto mluví jen s pani ředitelkou dětí a jiných oson si nevšímá. Děti si jí zvykli přehlížet, ale bohužel jí i někdy ubližují, ale ona se nijak nebráni, vše zarytě snáší, a když jí je obtěžování nesnesitelné začne plakat ale zas jen tiše.Maminka uvádí, že se takto chová od malička, že vždy těžce snášela cizí návštěvu u nich doma, odmítala jíst atd. Přičítá to tomu, že s ní byla v jejím raném dětství sama, že děvčátko jen velmi málo často přišlo do styku s jinou osobou. Podle toho jak maminka popisuje, co Tánička doma dělá posuzuji, že je na svůj věk úměrně rozumově vyspělá.Doma rozhodně není vystavena častým stresovým situacím -má milující maminku, tatínek je možná méně chápavý k její abnormalitě, ale vycházejí spolu vcelku dobře. Maminka v sedmém měsíci těhotenství prodělala autohavárii a uvádí, že několik hodin po té cítila nebývale silné( až bolestivé) pohyby malé Táničky. Může toto mít spojitost s jejím nynějším chováním? Můžete nám poradit kam se obrátit? Pedagogicko psychologickou poradnu Tánička navštívila ve 4 letech, ale dle paní doktorky je pouze nesmělá,což se prý časem srovná. Maminka nevěří že se Táničino chování změní během roku, kdy bude nastupovat do školy a tam by jí jistě činilo potíže. S pozdraven a díky Dana

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
11532

Nespokojené dítě 
( 1.7.2002 12:34:16 Anna R. )

 Obracím se na Vás s dotazem, který se týká mého dvouletého syna Jáchyma. Je z dvojčat (2 dvouváječní kluci). Péče o dvojčata představuje samozřejmě „zpřísněné podmínky“ :-). Jsme občas dost unavení, a už jsem si přichytla při myšlence, že by to bylo všechno mnohém jednodušší – hlavně psychicky - kdyby byl „jen“ Šimon. Péče o Jáchyma je totiž psychicky velice náročná. Snažíme se mu poskytnout stejnou pozornost, dokonce větší než bratrovi, ale málokdy je spokojený a v klidu. Každá maličkost ho vyvede z míry, trpí prudkými výkyvy nálady, často pláče a vypadá hluboce nešťastný. Netuším, CO mu tak vadí. Snažím se mu být nablízko, držím ho v náručí, mluvím k němu něžným hlasem, aby se cítil v bezpečí. Samozřejmě mu nemůžu věnovat vždy 100%-ní pozornost. Hodně jsem přemýšlela, proč je tak nespokojený, zatímco jeho bratr vypadá spokojený s podmínkami, které mu poskytneme. Nelíbí se mu u nás? Nedáváme mu, co potřebuje? Jeho bratr samozřejmě také občas pláče, prochází obdobím vzdoru atd. Ale vždy mám pocit, že vím proč, je to evidentní, a po chvíli se uklidní. U Jáchyma tomu tak není. Není nemocný, nechová se, jako by ho něco bolelo. Zřejmě je nervově velice labilní. Pravda je, že také žárlí na svého bratra. Může skutečnost, že je dvojče B (byl u porodu menší), hrát nějakou roli? Stává se, že „preventivně“ žárlí na svého bratra, ačkoli na to opravdu nemá důvod. Jak mu lépe pomoct, aby získal vnitřní pocit důvěry k světu, který mu zřejmě schází? Byla bych Vám také vděčná, kdybyste mi mohla doporučit dobrého dětského psychologa v Praze, kterého bych mohla spolu se svým synem navštívit. Vaše zkušenosti:
Muj syn zije ve svem svete (Monika)
Re: Muj syn zije ve svem svete (ťuňťa se školami k ničemu)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
11525

Ranní ptáče 
( 1.7.2002 7:37:41 René Kawulok (Ondra 14měsícu) )

 Dobrý den, Mám jednoduchou otázku. Co dělat v případě že Ondra vstává pravidelně den co den v pět ráno. Mám prodat budík jelikož ho už nebudem potřebovat, nebo mám začít pracovat v pekárnách. Jakmile vstane chce se nosit, mazlit atd. Hračky a jiné věci nechá být a dožaduje se hlasitě pozornosti. Dávat ho do postýlky později než v osm večer nemá smysl, protože je už unaven a ospalý. Budeme Vám vděčni za každou prospanou minutu navíc. S pozdravem Ing. René Kawulok Vaše zkušenosti:
Re: Ranní ptáče (Mirka)
Re: Ranní ptáče (Blanka- dva kluci 1 a 6 let)
Re: Ranní ptáče (Blanka,8-letý syn)
Re: Re: Ranní ptáče- Nespavci (Zuzana)
Re: Re: Ranní ptáče (Idiot)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

Zodpovězené dotazy [Dalších 227 dotazů >>] 
Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.