| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

18. června 1945 se potkaly na odstavném nádraží v Lověšicích u Přerova dva osobní vlaky. Jeden z nich vezl ze slavnostní přehlídky na Václavském náměstí příslušníky 17. pěšího pluku, elitní jednotky zformované z původního Svobodova 1. čs armádního sboru. Cestovali do kasáren v bratislavské Petržalce. V druhém vlaku se vraceli z nucené evakuace ženy, děti a převážně staří a nemocní lidé ze slovenské Dobšiné a okolních obcí. Tito lidé byli potomky tzv. Karpatských Němců, kteří už od 11. století přicházeli do Horních Uher na pozvání panovníků pro svoje znalosti těžby a zpracování drahých kovů. Na podzim 1944 byli na základě národnosti, kterou měli uvedenou v matrikách, odvezeni na Šluknovsko před postupující frontou.

Mezi československými důstojníky bylo bohužel i několik lidských zrůd. V hlavě jednoho z nich, Karola Pazúra, se zrodil nápad, když zaslechl z vedlejšího vlaku směs němčiny, slovenštiny a maďarštiny. Se svými komplici, Smetanou a Surovčíkem, nejdříve vytvořili seznam cestujících, poté je vyvedli z nadraží, vodili je v horkém dní po okolí v naději, že pec nedaleké cihelny je žhavá. Nebyla. Pod hrozbou zastřelení donutili 20 mužů z Lovesic vykopat na 2 kilometry vzdáleném návrší hrob. Tam pak nešťastné spoluobčany vodili po malých skupinách a na místě je nesmírně krutým způsobnem zavraždili, exekuce trvala až do rozedneni, dalších detailů vás ušetřím.
Zavražděno bylo 267 zcela nevinných lidí, z toho 76 dětí do 14-ti let, včetně tří kojenců. Osobní majetek obětí si naši elitní vojáci rozebrali. Událost vyvolala znechucení a zděšení dokonce i u sovětských důstojníků, Pazura však chránila jakási bumažka od NKVD a osobní přátelství s Bedrichem Reitzinem. O dva roky později na mezinárodní nátlak proběhlo podrobné vyšetřování včetně exhumace masového hrobu, aktéři však dostali nízké tresty nebo spravedlnosti unikli úplně.
Až letos v květnu se po pátrání na olomouckém ústředním hřbitově dostaly k sobě ostatky mužů, žen i dětí, které spocivaly po exhumaci na různých místech v Olomouci a Přerově.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.