Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

(prohlížení deníku ČASOVÁ BANKA) Předcházející článek>>

FAQs aneb Nejčastější otázky

Autor: adel , 27.2.2006
1. Co jsou to časové peníze a jak fungují?

Časové peníze jsou prostředkem směny vzájemné pomoci v rámci komunity. Členové časové banky za poskytnutý čas jinému členovi získají kredit nebo časový peníz. Za takto ušetřený čas mohou požadovat (koupit si) službu, kterou potřebují a poskytuje ji nějaký další člen banky. Ušetřený čas si můžete v časové bance uschovat, někomu ho darovat nebo ho věnovat pro účely banky. Bude pak využit někým, kdo potřebuje pomoc druhých, ale nemá možnost si časové peníze vydělat. Myšlenka časové banky je postavená na přesvědčení, že i lidé, kteří potřebují pomoc, jsou často schopni a ochotni poskytnout pomoc někomu jinému - jen jiným způsobem. Výměna času není novým fenoménem. Mezi sousedy, přáteli a v širších rodinách se vždy odehrávala. Časová banka ji ale realizuje i mezi relativně cizími lidmi.

2. Čím časové peníze nejsou?

Nejsou způsobem vyplácení dobrovolné práce! Jsou cestou k rozvíjení vztahů v rámci komunity (společenství lidí). Časové peníze nejsou ani prostředkem na snižování výdajů v sociální oblasti. Jsou cestou k aktivizaci nevyužitých zdrojů (času důchodců nebo nezaměstnaných), prostřednictvím kterých může být zabezpečeno spousta služeb, které okolí potřebuje.

3. Je v rámci banky možné pomoci i člověku, který není jejím členem?

V principu ano. Pro tyto lidi je možno využít kredit, který bance někdo věnoval. Umožňují lidem v nouzi přijmout pomoc i tehdy, když nemají u banky otevřený účet nebo když na účtu nemají žádný kredit a žádné časové peníze si nemohou vydělat. Každá banka má svá pravidla, která stanoví, jak přísně se hledí na stav účtů. Cílem je vždy spíše poskytování služeb potřebným a ne vyrovnané účetnictví.

4. Je to skutečně dobrovolnictví, když za svoji práci něco dostaneme?

Základním rozdílem mezi dobrovolnictvím a časovou bankou je ten, že v tradičním dobrovolnictví jsou dvě kategorie lidí - těch co pomáhají a těch, co pomoc přijímají. Jedna pracuje ve prospěch druhých a je jim svým způsobem nadřazená. Jedná se spíš o dobročinnost. Časová banka tento vztah odmítá a obě strany staví do rovnocenné polohy. I v případě, kdy pomoc přijímáte ji v jistém smyslu i poskytujete. Dáváte ji v podobě pocitu užitečnosti pro člověka, který vám pomáhá. Dáváte někomu pocit, že si jeho schopností a ochoty vážíte. V rámci časové banky tedy nejde o klasické dobrovolnictví, ale o výměnu času a vytváření sociálních vazeb, které se projeví ve formě pospolitější komunity.

5. Kdo iniciuje vznik nové časové banky?

Dnes už na světě existuje okolo 400 časových bank. Iniciují je různé organizace : nemocnice, sociální zařízení, komunitní centra, kluby seniorů, místní neziskové organizace a další.Důvodem vzniku první časové banky nebyl nedostatek peněz, ale neuspokojivý pocit vlastní nepotřebnosti, nedostatku pozitivních vazeb v komunitě.

6. Pro koho je časová banka vhodná?

Časové banky jsou často orientované na seniory, jejich možnosti a potřeby. Důvodem je relativní dostatek volného času, posun v životních hodnotách od materiálních k duchovním. Na druhé straně je v této sociální skupině relativně více nezabezpečených potřeb. Časové banky slouží ale i jiným skupinám obyvatel: mladým rodinám, nezaměstnaným , tělesně hendikepovaným. Celá řada časových bank spojuje lidi různých sociálních skupin. Staří mohou pomoci pohlídat děti, mladí zařídí nákupy ve městě, pochůzky po úřadech apod. Existují i časové banky pro studenty, kteří za pomoc své komunitě mohou dostat různé zboží - např. starší počítač apod.

7. Může být dobrovolníkem každý?

Záleží jen na vás. Některé časové banky jsou určené jen seniorům (nad 60 let), v jiné pro skupiny ve specifické situaci (např. svobodné matky), do jiných se může přihlásit kdokoliv. U časové banky je běžné, že členové navštěvují byty jiných členů, znamená to, že mezi členy musí panovat vysoká důvěra a výběr členů musí být citlivý. Proto některé banky vyžadují, aby členové absolvovali úvodní trénink pro dobrovolníky.

8. Co členové časové banky většinou dělají?

Ukázka z nabídek:

· osobní domácí péče - např. příprava jídla, pomoc při osobní hygieně, psaní dopisů, čtení, péče o děti, staré lidi...

· práce okolo domu - drobné opravy, práce na zahradě, praní...

· pomoc mimo dům - nakupování, přeprava...

· doprovod např. k lékaři...

· překlady, administrativa.

· podpůrné telefonování - telefonická kontrola..

· doučování..

9. Mohou se do časové banky zapojit i soukromé firmy nebo obce?

Firmy mohou časovou banku podpořit finanční pomocí, poskytnutím prostor nebo kancelářského vybavení. Do časové banky se mohou snadno zapijit obce. Práci časové banky mohou motivovat nabídkou volných vstupenech na kulturní představením pořádaných obcí, přístupem k internetu zdarma i jinými cestami. Na straně poptávky obce si lze představit péči o veřejná prostranství, dozor nad dětským hřištěm, poradenství ve specializovaných oborech apod.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 441 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.