Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník Příkrmy,aneb co miminům do pusinky.


 Články 14 z 4 
 Recept na zeleninovou kaši (podle Ivy)Příkrmy,aneb co miminům do pusinky.

čerstvý fenykl,salátová okurka,brambory,krůtí prsa,mletý kmín,trochu kvalitního oleje.Fenykl nakrájíme na malé kousky,Okurku zbavíme jader a také nakrájíme na malé kousky,přidáme oloupané a nakrájené brambory.Maso na nudličky,zeleninu,brambory,maso a kmín přivedeme k varu a vaříme do měkka.Rozmixujeme na jemnou kaši.

Více ...
Vložil: 12345 dne 9.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Obecné pokyny k zavádění příkrmůPříkrmy,aneb co miminům do pusinky.

 

Výživa kojence ve věku 6 - 9 měsíců

Milá maminko, milý tatínku, Vaše děťátko dokončilo šest měsíců věku a je tedy pravděpodobné, že mu výhradně mléčná strava nebude postačovat. Můžete proto zahájit podávání příkrmů. Pokud je však Vaše dítě ohroženo vznikem alergie (nebo se tato již vyvinula, nejčastěji v podobě atopického ekzému), doporučuje se zavádění příkrmů oddálit o 1 - 2 měsíce.

Následující povídání by vám mělo pomoci zvládnout toto období, důležité pro správný vývoj Vašeho dítěte.

Obecné pokyny k zavádění příkrmů

Pro přípravu kojeneckých pokrmů používejte pouze balenou vodu, neperlivou, označenou výrobcem jako kojeneckou nebo jako vhodnou pro přípravu kojenecké stravy.

Při výběru ovoce a zeleniny volte raději plody menší, které budou obsahovat méně dusičnanů, plody zdravé (bez hniloby a plísně) a zralé.

Můžete také sáhnout po již hotových kojeneckých pokrmech. Prodávají se sterilované ve skleničkách. Jejich cena je však často poměrně vysoká. Jejich použití je s výhodou, pokud jste s Vaším dítětem na cestách. Velmi vhodné pro Vaše dítě jsou pokrmy označené výrobci jako BIO, připravované z produktů ekologických farem, podle přísných norem.

Pamatujte si: kojenecké pokrmy zásadně nesolíme (zvýšená zátěž sodíkem ohrožuje především nevyzrálý močový systém kojence, jeho ledviny), nepřislazujeme (ohrozila byste tak zoubky dítěte vznikem zubního kazu), vynecháme koření. Pokud je třeba z nějakého důvodu pokrm přeci jenom přisladit, použijte čistou glukózu (v obchodech běžně k dostání pod názvem Glukopur), přisladit můžete také jablečnou či hruškovou šťávou.

Nejvhodnější způsob úpravy kojenecké stravy je dušení a vaření, smažení není vůbec vhodné.

S podáváním příslušné potraviny přestaňte vždy, když máte podezření, že ji Vaše dítě netoleruje (objeví se průjem, zvracení, kožní vyrážka, apod.). Poraďte se o tomto a o dalším postupu s dětským lékařem.

V současné době se vesměs doporučuje tzv. třístupňové zavádění příkrmů. Každý týden zavedete vždy jen jednu novou potravinu do jídelníčku dítěte. Tak potom můžete snadněji určit její případnou nesnášenlivost. Zeleninu před vařením důkladně omyjte vodou, oškrábejte a znovu opláchněte. Ovoce podávejte vždy omyté, oloupané (pro nebezpečí vdechnutí slupky) a z počátku také krátce podušené. Kojenci nikdy nedávejte oříšky.

Více ...
Vložil: 12345 dne 2.11.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výživa kojence od 6.do 9.měsíce.Příkrmy,aneb co miminům do pusinky.

 

Oběd

První týden zahajte jednosložkovým příkrmem. Pro první lžičku je vhodná mrkev. Mrkev povařte ve vodě a poté rozmačkejte vidličkou na pyré. Vmíchejte 1-2 čajové lžičky (dle množství připraveného pokrmu) kvalitního rostlinného oleje (slunečnicový, olivový, kukuřičný). Zpočátku dítěti nabídněte jen několik lžiček před poledním krmením. Na závěr jej dokrmte mlékem (mateřským nebo umělým kojeneckým, jak jste dosud byla zvyklá). Během následujících dní pak množství mrkve zvyšujte až do dávky, která dítě zasytí a nebude třeba ho dokrmovat mlékem. Jiný druh zeleniny zatím nepodávejte.

Druhý týden podávejte v poledne příkrm se dvěma složkami, k mrkvi tedy přidejte druhou složku, vhodné jsou brambory. Příprava je stejná, mrkev a brambory se povaří ve vodě, přidejte trochu kmínu. Uvařené vše rozmačkejte vidličkou na pyré, opět vmíchejte rostlinný olej a podávejte.

Třetí týden můžete v poledne k dvousložkovému příkrmu přidat složku třetí, a to maso. Vhodné je libové kuřecí maso, v množství do 20 g denně, uvařené společně s mrkví, bramborem a trochou kmínu. Uvařené rozmixujte, vmíchejte 2 čajové lžičky rostlinného oleje, dle potřeby nařeďte kojeneckou vodou či vývarem a podávejte. (Až doposud neměňte zvolený druh zeleniny.)

Pokud dítě takto připravovanou polední stravu toleruje, můžete mu začít obměňovat jednotlivé složky. Vhodné druhy zeleniny a masa naleznete v přehledu níže. 1x týdně (od 7. měsíce) můžete maso nahradit dokonale uvařeným slepičím žloutkem. Brambory můžete střídat s rýží - vhodný je v úvodu např. typ Basmati (je k dostání např. od firmy Uncle Bens, ve varných sáčcích), s bezlepkovými (a ještě lépe také bezvaječnými) těstovinami, s dalšími bezlepkovými obilovinami (proso - jáhly, pohanka). Od ukončeného osmého měsíce se obvykle povoluje také zavedení potravin s obsahem lepku (pšenice, ječmen, žito, oves,…).

Rychlost, jakou budete zavádět další příkrmy do jídelníčku Vašeho dítěte (tj. večeři, dopolední a odpolední svačinku), závisí v podstatě na Vás a Vašem miminku. Doporučuji pokračovat podáváním večeře.

Večeře

K náhradě večerní dávky mléka jsou vhodné různé druhy kojeneckých instantních bezlepkových kaší, které jsou běžně dostupné v obchodech i lékárnách. Jedná se o kaše rýžové, kukuřičné, event. i pohankové. Návod k přípravě naleznete na krabici. Kaši nemléčnou můžete připravovat do vybraného kojeneckého mléka, odstříkaného mléka mateřského nebo také do kojenecké vody. Kaše mléčná se připravuje do převařené kojenecké vody. Kaše je možné ochutit bezmléčným margarinem a např. karobovým práškem (jedná se o náhražku kakaa, které je pro děti významným alergenem; karob je prášek ze svatojánského chleba a k dostání je nejen v prodejnách zdravé výživy). Kaši dítěti podávejte také lžičkou z misky. Nenabízejte mu ji z láhve, i když je to postup pro dítě i pro vás jistě pohodlnější.

Dopolední svačinka

Ke svačinkám vůbec doporučuji dítěti podávat ovoce a zeleninu. Dopoledne můžete sáhnout po poněkud hutnější stravě, jakou je třeba banán. Banán oloupejte a odkrojte asi centimetrovou špičku. Pak ho lze vidličkou rozmačkat, až „zkašovatět“. Banány ovšem nedoporučuji dávat dětem příliš často. Ovoce nesmí nikdy obsahovat pecky a slupky (nebezpečí vdechnutí). Ovoce či zeleninu krátce poduste a poté rozmixujte na pyré. Dušením snížíte možnost vzniku případné alergické reakce.

Odpolední svačinka

Opět zvolte nějaký druh ovoce nebo zeleniny. Vhodné druhy ovoce opět naleznete v přiloženém seznamu; obvykle se doporučuje začínat s jablíčkem.

Od 7. měsíce také můžete zkusit bílý jogurt (bez ovocných příchutí), event. smíchaný s čerstvým podušeným ovocem, o kterém již víte, že je Vaše dítě toleruje.

Jako svačinky si také můžete vybrat ze široké nabídky vyráběných přesnídávek. Na tomto místě bych Vás chtěla pouze upozornit na to, že většina dostupných přesnídávek je doslazovaná sacharózou (řepným cukrem), jejíž nadbytek není pro kojence příliš vhodný. Ale budete-li pečlivě číst etikety, jistě najdete i výrobky nepřislazované (např. jablečno-borůvková přesnídávka firmy HIPP, jablečno-banánová od firmy HAMI, meruňková nebo jablečná od firmy DEVA, jablečná od HAMÉ, apod.). Zda si vyberete výrobek slazený či nikoliv, opět záleží jen a jen na Vás. Vždyť prakticky pouze ve Vašich rukou je výživa Vašeho děťátka a tím také stav jeho organismu v jeho budoucím životě.

Všechny tyto příkrmy postupně zaveďte do jídelníčku svého dítěte a nahraďte tím jednotlivé dávky kojení (či láhev kojeneckého mléka). Určitě bude postačovat, pokud se vám to podaří do konce devátého měsíce věku dítěte. Se zaváděním nových potravin nespěchejte, vždy podejte pouze jednu novou potravinu a vyčkejte aspoň 1-2 dny ke zjištění její tolerance u dítěte.

Více ...
Vložil: 12345 dne 2.11.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výběr potravin.Příkrmy,aneb co miminům do pusinky.

 

 

V průběhu prvního roku života dítěti nepodávejte:

* neupravené kravské mléko, ani tzv. pasterizované krabicové mléko.

* smetana, tvaroh a potraviny na bázi tvarohu.

* vaječný bílek.

* uzeniny a vepřové maso.

* všechny druhy ryb a „dary moře“.

* exotické ovoce.

* všechny druhy ořechů (burské, vlašské, kešu, pistácie, lískové, mandle) a semen (seznam, mák).

* houby.

* sušené luštěniny.

Následující přehled obsahuje potraviny použitelné v prvním roce života.

 

Zelenina

brambory (nesmí být zelené!), mrkev, cuketa (zastánci zdravé výživy jsou právě mrkev a cuketa doporučovány jako jediná zelenina přijatelná v prvním roce života), kořen petržele, hlávkový salát, polní salát, ledový salát, špenát, pórek, květák, brokolice, zelí (bílé, červené i čínské), kapusta, zelený hrášek, dýně, kedluben. Okurka a paprika (pro svou horší stravitelnost) až od 18. měsíce věku. (Při výběru zeleniny se řiďte také tím, zda daný typ dítě příliš nenadýmá. Dítě nemusí jíst hned od počátku všechnu dostupnou zeleninu.)

Ovoce

sladká jablka (většinou červená), hrušky, vinné hrozny, meruňky, banány, švestky, borůvky, meloun (Pozor na citrusy - pomeranče, citrón, ale také kiwi, jahody, broskve - toto ovoce není pro kojence příliš vhodné, často se po jeho požití objevují vyrážky, doporučuje se až v jídelníčku starších dětí.)

Maso

drůbež (kuře, krůta, kachna, husa - netučná masa), jehněčí, králík, telecí (hovězí)

Obilniny

bezlepkové: rýže, pohanka, proso, kukuřice; s lepkem nejdříve od ukončeného 8. měsíce, zpočátku jen oves, později i ostatní (v pořadí: ječmen, žito, …, pšenice) - ale nijak dítě neochudíte, pokud se rozhodnete k odložení zavádění těchto obilovin až ke konci prvního roku, což je také často doporučováno. (Je s výhodou, pokud je dítě při zavádění lepku do stravy ještě kojeno.)

Oleje, tuky

kvalitní rostlinné oleje: slunečnicový, olivový, kukuřičný; event. bezmléčný margarin

Pojící prostředky

škrob rýžový, kukuřičný, bramborový; instanční kukuřičná kaše (kukuřičná krupice)

Nápoje

ovocné šťávy (jablečná, hrušková, hroznová, mrkvová), dětský čaj, čaj fenyklový, lipový, z černého bezu

Více ...
Vložil: 12345 dne 2.11.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Články 14 z 4 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.