| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Hledání 

Bitva Lipany

Historická bitva husitů u Lipan.
Kdy:26.5.2018
Kde:Lipanská mohyla Vitice 281 61 Kouřim
Region:Kolín
Popis:Bitva s tržištěm pro děti i dospělé. Rekonstrukce bitvy se uskuteční 26. května na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se letos odehraje už od 15 hodin!
Bitvou u Lipan se uzavřela kapitola 15 let trvajících krvavých válek, které známe pod názvem husitská revoluce. Samotné bitvě však předcházelo neúspěšné obléhání Českého Brodu patřící sirotčímu svazu, vojsky Panské koalice vedené Divišem Bořkem z Miletínka, paradoxně kdysi Žižkova spolubojovníka. Obležení Českého Brodu mělo za účel vylákat polní vojska městu na pomoc a střetnout se s nimi v otevřené bitvě. Záměr se podařil. Po zprávě, že se polní vojska vedená Prokopem Holým hnula od Kolína a směřují na Kouřim, upustila koaliční vojska od obléhání a hnula se vstříc polním vojskům, kde se neděli 30.5.1434 na Lipské hoře se střetla vojska utrakvisticko-katolické koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu v osudové bitvě.

Udělejte si výlet na toto památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy dne 26.5.2018 v 15.00 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Uvidíte mohutnou dělostřeleckou přestřelku zahajující bitvu, dvě proti sobě stojící vozové hradby, vyjednávání o míru, útok jízdy do otevřené vozové hradby a konečnou porážku polních vojsk, kde padl do zajetí slavný Jan Roháč z Dubé.

V jednotlivých ukázkách před bitvou se představí pěchota a rytířstvo doby husitské. Dělostřelectvo a střelci, tedy ti kteří postupně ovládali bitevní pole. Těšit se můžete na ukázku sokolnictví, zbraní a zbroje doby husitské (těšit se můžete na komentovanou ukázku pěchoty a rytířstva), školu šermu, ukázku palných zbraní střelců a dělostřelců doby husitské. Samozřejmě nebude chybět dobová hudba.

Navštivte Lipany, udělejte si příjemný výlet a spolu s dětmi si společně připomeňme tuto významnou bitvu našich dějin.

Jak probíhala osudová bitva u Lipan
Bitva u Lipan byla rozhodující a závěrečnou bitvou husitských válek. Samotné bitvě, však předcházelo neúspěšné obléhání města Český Brod vojsky Panské jednoty. Po zprávě, že se polní vojska radikálů hnula od Kolína a směřují na Kouřim, upustila koaliční vojska od dalšího obléhání a hnula se vstříc polním vojskům radikálů. V osudnou neděli 30. 5. 1434 se na tzv. lipské hoře, rozkládající se mezi městy Český Brod a Kouřimí, střetla vojska utrakvisticko-katolické koalice s polními vojsky táborského a sirotčího svazu, tedy radikálním křídlem husitského hnutí.

Postavení vojsk Táborů a Sirotků na návrší kopce v semknuté vozové hradbě hájené mnoha děly, nedávalo koaličním vojskům mnoho šancí na úspěch. Přes to však taktický manévr s předstíraným ústupem koaličních vojsk z bitvy slavil úspěch a podařilo se radikály vylákat z vozové hradby. Do rozpojené hradby následně vnikla panská jízda a o osudu bitvy bylo rozhodnuto. V bitvě byla polní vojska drtivě poražena a v průběhu bojových operací zahynul i vůdce radikálů Prokop Holý nejvlivnější husitský politik, na jehož vůli před rokem 1434 do značné míry závisel osud revolučních Čech jakož i druhý vůdce radikálů kněz Prokůpek.

11:00 - 18:00
Mapa:
GPS:50°1'42.460”N, 14°56'13.344”E
WWW:http://www.brodahr.cz
Vložil: Admin
Názory k aktivitě (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

zpět

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.