| Zeyfera | 
 |
(16.11.2012 14:50:48) Přeřadila bych ji do jiné třídy nebo jiné školky. Já jsem spíše proti tomu vytrhávat dítě z kolektivu, ale na druhou stranu, pokud má trávit mnoho hodin denně s někým, kdo ji soustavně omezuje, jako ta kamarádka, to mi přijde natolik závažné, že bych o tom přeřazení vážně uvažovala.
|
| Markéta | •
 |
(16.11.2012 17:01:28) Tak malému dítěti asi nevysvětlíš, že ne každý, koho si ono oblíbí a je k němu až blbě loajální to s ním myslí dobře. Někdy právě naopak, takové děti přitahují zakomplexované dominátory, kterým jejich submisívní obdiv dělá dobře.
Vím to, sama jsem měla k tomuhle sklony a během školní docházky asi dvě takové pseudokamarádky měla. Jak to bylo s kamarádstvím skutečně jsem zjistila až s odstupem času a příchodem rozumu.
Bohužel, když si to dcera nenechá vysvětlit a nezačne jí sama ignorovat, mohli byste jí tak jedině přeložit nebo zaangažovat učitelky, aby to stoply. Ovšem těžko stopnout v podstatě šikanu, když šikanovaný dominátora má rád a bude se stavět na jeho stranu. Malé dítě nepochopí, že je v podstatě zneužíváno, aby si na něm to druhé honilo triko a sebevědomí. Ony to totiž asi ostatní děti se zdravým sebevědomím té dominantní nežerou a kamarádit se s ní nechtějí a tvoje dcera je pro ní jediná alternativa, jak mít nějakou kamarádku, ale současně mít navrch.
|
| Markéta | •
 |
(16.11.2012 17:04:00) skutečná šikana k řešení totiž vypadá jinak - nesmí slabší dítě ve skutečnosti samo lézt za tím dominátorem jako psík, kdyby jí dcera začala ignorovat, mohla by se obrátit na učitelky, aby zasáhly a dominátorka jí dala pokoj. Ovšem když začne s prominutím blekotat, že má dominátorku vlastně ráda...pak je každá rada drahá
|
| Markéta | •
 |
(16.11.2012 17:17:55) dcera bude mít problémy s vytýčením hranic, to pak může mít i v dospělosti s muži
pro začátek bys jí měla vysvětlit, že kamarád není automaticky ten, koho mám rád ani kdo tvrdí, že má rád mě. Kamarád je ten, kdo se ke mně pěkně chová, nedělá mi nic, co nechci. To je kamarád. Posaď jí do reality.
Tohle chování je nebezpečné, připomíná to přesně tvrzení dospělých žen: no on mě sice občas propleskne, ale miluje mě a já jeho taky, ty vyznání lásky jsou pak krásné.
Uč jí co jsou to hranice vůči ostatním lidem, to je prvořadý úkol.
|
|
| Ráchel, 3 děti | 
 |
(16.11.2012 17:39:38) Markéto, pleteš se, toto JE šikana. HOlčička je už prostě zmanipulovaná, ve 4 letech se bránit prostě neumí
|
|
|
|
| Denisa+Kuba04+David07 | 
 |
(16.11.2012 18:17:46) V žádném případě bych dítě nepřeřazovala. Nepochopilo by důvod proč už do své školky nemůže chodit, stejně jako nechápe, že jeho kamarád je manipulátor. A záruka, že v jiném kolektivu nebude zase další "prudič"? Celý život se budou setkávat s různými "typy", čím dřív na to přijdou, tím líp. Neboj, dcera na to určitě přijde, jen to nebude hned. Já jsem své trápení řekla učitelkám a jak do dubu hučela do syna. Ačkoli jsem vše řekla nejmíň tisíckrát, syn vždy kýval, že ví a že chápe, ale stejně, jakmile se kamarád objevil, poslouchal ho na slovo. Musel na to prostě přijít sám!
|
|
|