Begonie |
|
(23.8.2016 0:13:27) Opatrovnik byva vetsinou nedo z pribuznych, treba babicka nebo teta ditete. Nemuze to byt nikdo z dalsich dedicu, protoze by byl ve stretu zajmu. Kompetence - uzavira za nezletile dite dedickou dohodu. Nezletilemu (nebo jinak ne plne svepravnemu) se musi dostat alespon tolik, kolik cini jeho zakonny dedicky podil, nejdriv se vyporada SJM a teprve pak se resi dedictvi. Muze dostat i vic, ale nikdy ne min. Takovou dohodu by ani notar neuzavrel. Pred defintivnim vydanim rozhodnuti jde jeste vec ke schválení opatrovnickemu soudu, prislusny je ten podle bydliste ditete. Kdyz opatrovnicky soud dohodu schvali, vec se vraci zpatky k notari ten vyda konecne rozhodnuti o dedictvi.
Doba působení končí vydanim pravomocneho usneseni. Opatrovnik odmenu nemiva, aspon jsem to jeste nikdy nevidela. Mozna, kdyby se jednalo o nejaky obrovsky majetek, ktery by se zároveň pro potřeby dítěte spravoval, pak by mel narok na odmenu.
Prava - nevim, co tim myslis. Opatrovnik je ucastnik rizeni a jako takovy ma pravo nahlizet do spisu, podavat navrhy, prinaset dukazy atd.
Obecne je dedicke rizeni s nezletilym po ucinnosti NOZu vopruz a trva dyl nez driv. Je tam spousta nelogickych veci. Napr. se musi delat soupis majetku, ktery hradi ten, komu je to ku prospěchu, tedy to nezletilé dite. Da se to sice do jiste miry obejit souhlasnym prohlasenim dedicu, ale prodluzuje se to, vydavaji se dalsi 2 usneseni, dorucuji se atd.
Tohle vsechno ti ale poradi notar, co dedicke rizeni povede, toho bych se vubec nebala.
|
|