| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Opatrovník nezletilého v dědickém řízení

 Celkem 3 názorů.
 libik 


Téma: Opatrovník nezletilého v dědickém řízení 

(22.8.2016 23:07:51)
prosím odborníky (třeba i ty, o které se otírám) a lidi, co řešili. Dík
 Begonie 


Re: Opatrovník nezletilého v dědickém řízení, kompetence a doba působení, práva, odměna. 

(23.8.2016 0:13:27)
Opatrovnik byva vetsinou nedo z pribuznych, treba babicka nebo teta ditete. Nemuze to byt nikdo z dalsich dedicu, protoze by byl ve stretu zajmu. Kompetence - uzavira za nezletile dite dedickou dohodu. Nezletilemu (nebo jinak ne plne svepravnemu) se musi dostat alespon tolik, kolik cini jeho zakonny dedicky podil, nejdriv se vyporada SJM a teprve pak se resi dedictvi. Muze dostat i vic, ale nikdy ne min. Takovou dohodu by ani notar neuzavrel. Pred defintivnim vydanim rozhodnuti jde jeste vec ke schválení opatrovnickemu soudu, prislusny je ten podle bydliste ditete. Kdyz opatrovnicky soud dohodu schvali, vec se vraci zpatky k notari ten vyda konecne rozhodnuti o dedictvi.

Doba působení končí vydanim pravomocneho usneseni. Opatrovnik odmenu nemiva, aspon jsem to jeste nikdy nevidela. Mozna, kdyby se jednalo o nejaky obrovsky majetek, ktery by se zároveň pro potřeby dítěte spravoval, pak by mel narok na odmenu.

Prava - nevim, co tim myslis. Opatrovnik je ucastnik rizeni a jako takovy ma pravo nahlizet do spisu, podavat navrhy, prinaset dukazy atd.

Obecne je dedicke rizeni s nezletilym po ucinnosti NOZu vopruz a trva dyl nez driv. Je tam spousta nelogickych veci. Napr. se musi delat soupis majetku, ktery hradi ten, komu je to ku prospěchu, tedy to nezletilé dite. Da se to sice do jiste miry obejit souhlasnym prohlasenim dedicu, ale prodluzuje se to, vydavaji se dalsi 2 usneseni, dorucuji se atd.

Tohle vsechno ti ale poradi notar, co dedicke rizeni povede, toho bych se vubec nebala.
 Louisa Z. 


Re: Opatrovník nezletilého v dědickém řízení, kompetence a doba působení, práva, odměna. 

(23.8.2016 19:05:31)
.libik, moje osobní zkušenost je, že poté, co došlo k dědické dohodě, posílala notářka tuto dohodu na místně příslušný opatrovnický soud (dle trvalého bydliště), ten automaticky určil opatrovnici z OSPOD, která se potom zúčastnila soudního řízení. Její účast byla formální záležitost, spíš mě to jen nervovalo, aby nám to nějaká věci a průběhu celého dědického řízení neznalá baba nějak nezkomplikovala dosažení dědické dohody mě stálo hodně úsilí a nervů). Žádný honorář jsem jí neplatila, tím, že byla soudem nadelegovaná, jde to zřejmě na státní útraty. Tento opatrovník je právě a jen na to dědické řízení, na případné další úkony (například dispozice s majetkem dítěte) se vždy znovu a znovu určuje nový opatrovník (z OSPODU).

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.