| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Rekonstrukce bez stavebního povolení

 Celkem 13 názorů.
 Emmy 


Téma: Rekonstrukce bez stavebního povolení 

(7.2.2017 10:20:49)
Máme problém, zdědili jsme starou chalupu, kde jedna stěna je roubená. Roubení je zcela sežrané broukem a teď se pod tíhou sněhu vyvalilo dovnitř. Chceme to ihned opravit, nejspíš vyzdít, ale je to zásah do nosné konstrukce, tj. musí na to být stavební povolení. A protože je to v CHKO, trvá tato legrace po úřadech cca rok. Krom toho máme strach, co všechno pak po nás mohou chtít, protože ta chalupa samozřejmě nemůže splňovat vůbec nic. Jak vysoká pokuta nám hrozí, pokud se na ně vykašleme, vyzdíme to a někdo nás práskne? Je to na velmi viditelném místě.
 Vítr z hor 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:42:38)
Zavolej na mistni urad. Mel by tam byt nekdo ve stavebni komisi a poradi, jestli se to treba neda udelat na ohlaseni.
Kamaradce (tez CHKO) teklo vikyrem do baraku, povedlo se ji na ohlaseni vymenit vikyr za stresni okno (zalezelo na formulaci - na stresni okno bylo tehdy take treba stav. povoleni).
 Z+2 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:44:35)
Záchrané práce rozhodně udělat můžete.
 Emmy 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:52:14)
A záchraná práce je někde definována? My jsme zatím podepřeli krov hevery, takže spadnout to nemůže. Volat na stavební úřad se mi nechce, těžko bych pak dělala blbou, že jsem nevěděla.
 boba007 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:56:56)
Já právě nevím, jestli je definovaná, a to dělám na úřadě asi 150 let. Nikoliv na stavebním, ale podobném. Má zkušenost je, že ženský na obecním stavebním úřadě vědí o těch zadních paragrafech stavebního zákona ještě míň než ten, co si to jen přečte, takže berou vše. Takže my se tenkrát na nic neptali, poslali jsme ohlášení a 3 nákresy staré (to byla tehdejší projektová dokumentace...) a oni nám poslali souhlas a zpět ty nákresy. nevím, co by se stalo, kdybysme to projednávali předem, prostě jsme to poslali a napsali "v souladu s § 177" a oni to fakt neřešili. osobně sjem si myslela, že budou mít kecy, jak si to blbě vykládáme atd., ale nic. Spíš měli soucit asi, shořelo nám to skoro napadrť.
 libik 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:46:46)
Mně bylo řečeno, že pokud nezměním půdorys, je to v pohodě, rekonstruovala jsem přístavek s terasou. Je tam nějaká možnost (ne povinnost) ohlášení rekonstrukce, ale neměla jsem na to čas. Vzhledem k tomu, že to bylo z účelového úvěru a pochodovala mi 2x po baráku banka prostřednictvím nějakého soudního znalce, nemyslím si, že jsem něco zanedbala.
 Emmy 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:55:04)
Přesně tak, ale nemohu najít, jaká pokuta mi jako fyzické osobě hrozí.
 boba007 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 11:06:26)
Stavba bez stavebního povolení do půl miliónu, stavba v CHKO bez ohlášení do dvou miliónů. Spodní hranice určená není, takže můžeš dostat i stovku jen.
 boba007 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 11:12:55)
Ovšem já bych to fakt stavěla na té živelné pohromě, hodně sněhu, hrozí nebezpečí....tedy poslala ohlášení dle § 177, jen stručně, žádný přílohy kromě nákresu a oni by se do 7 dnů ozvali, jestli souhlasí nebo ne. Blbý je, kdyby ne, ale to bych bojovala a bojovala a vštěpovala jim dokola svůj názor, že to byla živelná pohroma a hrozí vám nebezpečí. Mezitím bych to opravila už a kdyby náhodou vypadalo, že se stavebním úřadem prohrávám, tak bych to jakoby vzdala (už bych ale měla opraveno). Neposílej jim žádný fotky atd. jen strohé ohlášení a nákresy, co nejmíň konkrétních popisů.
 boba007 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:51:06)
Zkus využít tohoto ustanovení stavebního zákona. My to udělali po požáru chalupy (dle toho odstavce 3), na nic jsme se na stavebním úřadě neptali a poslali tam jen to ohlášení s původní (asi 20 let starou) a dokumentaci zas vrátili (jestli ji nemáte, je v archívu na úřadě určitě). Nebyl z toho žádný průšvih. Nevím tedy, zda to rovnou zkusit nebo se ptát předem.

§ 177
Mimořádné postupy

(2) Opatření na stavbách a pozemcích spočívající podle okolností i v provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb, jimiž se předchází bezprostředně hrozícím důsledkům živelní pohromy nebo závažné havárie, čelí jejich účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám, mohou být zahájena bez předchozího rozhodnutí nebo jiného opatření podle tohoto zákona, nestanoví-li zvláštní právní předpisy jinak. Stavebnímu úřadu však musí být neprodleně oznámeno, že jsou taková opatření prováděna. V následném stavebním řízení o stavbě, pokud je podle tohoto zákona vyžadováno, lze postupovat podle odstavců 3 a 4.

(3) Jestliže se stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené živelní pohromou nebo závažnou havárií mohou v souladu se zvláštními právními předpisy obnovit ve shodě s původními rozhodnutími nebo jinými opatřeními stavebního úřadu, postačí, že takové opatření bylo předem stavebnímu úřadu ohlášeno. Pro tento postup platí ustanovení § 106 odst. 1 obdobně s tím, že lhůta pro písemné sdělení stavebního úřadu, že proti obnovení stavby nemá námitek, činí 7 dnů. V ohlášení se uvedou údaje o stavbě nebo terénních úpravách, které mají být obnoveny, jednoduchý technický popis prací a osoba, která bude činnost provádět.

(4) Souhlas stavebního úřadu podle odstavce 3 platí po dobu 12 měsíců; nepozbývá však platnosti, pokud v této době bylo s prováděním ohlášených prací započato. Lhůta začíná běžet dnem následujícím po dni, kdy byl stavebníkovi doručen písemný souhlas, nebo dnem následujícím po dni, kdy uplynulo 7 dnů ode dne ohlášení.

(5) U staveb a terénních úprav, které je nezbytné bezodkladně provést ke zmírnění nebo odvrácení dopadů živelní pohromy nebo závažné havárie stavby, může být

a) po projednání se stavebním úřadem upuštěno od vydání územního rozhodnutí nebo územního souhlasu, popřípadě stanoveno, že k provedení stavby nebo terénních úprav postačí souhlas stavebního úřadu s jejich ohlášením,

b) po projednání se stavebním úřadem omezen obsah žádosti a jejích příloh na nejnutnější míru nezbytnou pro rozhodnutí,

c) stanoveno v rozhodnutí, že některé doklady předepsané jako přílohy k žádosti, popřípadě jiné doklady budou předloženy ve stanovené lhůtě dodatečně,

d) v odůvodněných případech vydáno předběžné povolení, v němž se stanoví lhůta dodatečného předložení podkladů; po jejich předložení se provede řízení a vydá rozhodnutí,

e) zkrácena lhůta pro provedení právního úkonu účastníků řízení, nejvýše však na polovinu lhůty stanovené tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem; o zkrácení lhůt stavební úřad poučí účastníky řízení v oznámení o zahájení řízení.

(6) Odvolání proti rozhodnutí vydanému v řízení podle odstavce 5 nemá odkladný účinek.

(7) Dokončení staveb a prací provedených podle odstavců 2, 3 a 5 je stavebník povinen bezodkladně oznámit stavebnímu úřadu.
 Emmy 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:55:25)
To zní dobře, děkuji.
 Analfabeta 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 10:55:50)
Vy ale neděláte plánovanou rekonstrukci, ale řešíte havarijní stav. kdyby se kolem každé havárie běhalo roky, tak by bylo lepší dotyčnou stavbu zbořit a postavit tam panelák.
Ja bych se zastavila na stavebním úřadě a poradila se, co máme dělat, když máme akutní havárii. Před tím kapitulovali i památkáři. Nemusíš být za blbku, jen prostě nevíš, jak to máš nahlásit, protože havárie se ti taky předem neohlásila.
 Emmy 


Re: Rekonstrukce bez stavebního povolení- pokuta? 

(7.2.2017 12:58:54)
Mýlíš se. Pokud zasahuješ do nosných konstrukcí, musíš.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.