| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Ukrajina se mění v totalitní zemi

 Celkem 5 názorů.
 Kafe 


Téma: Ukrajina se mění v totalitní zemi 

(3.3.2017 17:29:42)
Na Ukrajině po Majdanu se těmniky, věznění a cenzura staly denním chlebem. Represe vůči lidem jiných názorů, a dokonce jejich vraždy, se nadto staly společensky přijatelnými. Vražda novináře Olesa Buzyny nebo upálení desítek lidí v Oděse 2. května 2014 jsou v projevech „patriotů“ ospravedlňovány. A bývalí opoziční novináři, kteří získali poslanecký mandát, se odmítají postavit za kolegu Ruslana Kocabu, který strávil za své názory rok a půl ve vazbě. Celkově byla za publikování podrobena trestnímu stíhání více než stovka žurnalistů, bloggerů nebo prostě občanů, kteří vyjádřili svůj názor ohledně války v Donbasu, mobilizace, státního uspořádání Ukrajiny a podobně. Na Ukrajině po Majdanu se tak uskutečnily ty nejodvážnější předpovědi Orwellova románu 1984 – výrazy jako „občanská válka“ se staly tabu. Nahradil je newspeak. Konkrétně termín „hybridní válka“, kterým se v našich médiích označuje vše – od bojových akcí na východě po články v New York Times.

Válka se pro formující se totalitní vědomí stává nezbytností. Její ukončení znamená ztrátu důvodů a argumentů pro kontrolu a represe.
Abychom však byli spravedliví, je třeba poznamenat, že ospravedlňování násilí a vraždy „nepřátel“ se staly přijatelné nikoli v celé společnosti, nýbrž jen v segmentu sociálních sítí, masmédií a mezi těmi, kteří se prohlašují za „aktivisty Majdanu“. To nicméně nestačí na vykreslení obrazu dnešní Ukrajiny v zářivých barvách. Kritici stávající situace většinou mlčí – ze strachu z represí či kvůli autocenzuře. A vystoupení „patriotů“ jsou pak našimi médii předkládána div ne jako hlas celé ukrajinské společnosti. Ve své době mohl zákaz opoziční strany společnost pobouřit. Po roce 1991 k takovému precedentu koneckonců nedošlo. Teď byl ale zákaz Komunistické strany Ukrajiny a řady dalších stran přijat s mlčením, proti zákazu se vymezily jen mezinárodní lidskoprávní organizace.

Každodenní praxí se staly orwellovské „pětiminutovky nenávisti“. Ovšem s tím rozdílem, že masové útočné kampaně na sociálních sítích a v masmédiích, ať už cílené na Nadiju Savčenko, Teťanu Monťan, Stanislava Serhijenka, Volodymyra Zeleňského nebo „protikorupčníky“, netrvají pět minut, ale i týdny. Iniciátory takových kampaní jsou poradci prezidenta (Jurij Birjukov), vrcholní státní úředníci (Anton Heraščenko, Heorhij Tuka) nebo struktury patřící představitelům provládní Národní fronty (Mykola Knjažyckyj, Serhij Pašynskyj). Společensky přijatelným se na Ukrajině po Majdanu stalo udavačství podněcované mimo jiné i Službou bezpečnosti Ukrajiny. Středobodem udání se stal web Myrotvorets.center (Mírotvůrce), který pravidelně zveřejňuje seznamy „nepřátel“ – novinářů a veřejných činitelů."
 Kafe 


Re: Ukrajina se mění v totalitní zemi 

(3.3.2017 17:29:52)
"V odpovídající míře se ve společnosti s totalitními tendencemi významně snižuje úroveň veřejné diskuze. Jediným argumentem v takové diskuzi je zpravidla označení oponenta za „nepřátelského agenta“. Všechny další argumenty jsou už zbytečné. Tím pádem se i samotná diskuze stává zbytečnou. V našem případě nabývá taková diskuze podob karikatury. Jako například po tragických událostech 31. srpna 2015 před budovou parlamentu, kdy se představitelé vlády a ultrapravicové strany Svoboda navzájem označovali za agenty Kremlu. Válka se pro formující se totalitní vědomí stává nezbytností. Její ukončení znamená ztrátu důvodů a argumentů pro kontrolu a represe. A tedy i hrozbu pro samotnou existenci totalitních hnutí.

To vše jsou prvky budování masového člověka (termín Hannah Arendtové). Z takových masových lidí se v praxi skládá totalitní společnost."

celý zajímavý článek zde: http://a2larm.cz/2017/02/ukrajina-po-majdanu-valka-a-totalitni-tendence/
 Žžena 


Re: Ukrajina se mění v totalitní zemi 

(4.3.2017 8:57:28)
Myslím, že přes veškerou snahu Ukrajina není schopna překročit svůj stín a zůstává oligarchií.
 Kafe 


Re: Ukrajina se mění v totalitní zemi 

(4.3.2017 10:43:44)
kdyby jen zůstala oligarchií - teď už se tam i potlačují politická práva, což ještě před pár lety nebývalo; ta země je totálně kdesi. Přitom byla šance - mohli se federalizovat, jenže se raději šlo bojovat. slava Ukrajině! totální selhání státu
 Analfabeta 


Re: Ukrajina se mění v totalitní zemi 

(4.3.2017 10:51:35)
Jo, jo, americká prý demokracie má holt svoje motedy. Rusové měli zbraně a tanky, USA používá novináše, o to je to zákeřnější.
Copak je to u nás lepší? I my budeme mít oddělení, které se bude zabývat uvýděním informací na správnou míru. Komunistická cenzura byla proti tomuto vymývání mozků naprosto neškodná.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.