| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém

 Celkem 11 názorů.
 kilco 


Téma: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(23.4.2018 22:27:49)
Chci se zde zeptat vlastně za mou kolegyni,které toto vrtá v hlavě,a i mě to tedy docela zajímá jak to vlastně probíhá v praxi a jestli to vlastně po pravní stránce je v pořádku:

v jejich rodině zemřel starý člověk,s ním v rd žije taky jeho rodina,které tento dům celý patří.A tato jeho rodina ihned po jeho smrti začala stěhovat a vynášet věci,které se jim hodily z jeho pokojů,on tam měl věcné břemeno a pokoje přístupné.

Prostě ještě před dědickým řízením tohle vše prý probíhá.Není to napadnutelné případnými dalšími dědici,když by se závět nakonec třebas lišila od představ jeho příbuzných,se kterými v rd žil?

A setkali jste se s tímto třebas u vás v rodině či okolí,že ještě před dědickým řízením si každý z rodiny odnese co s mu hodí?Co když bude v závěti úplně jiný dědic nakonec ustanoven?A ti současní příbuzní vyděděni?
 Monika 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(23.4.2018 22:45:10)
No, v pořádku to samozřejmě není, ale asi záleží na okolnostech. Ale že by to bylo neobvyklé, to si zase nemyslím, i když teda naštěstí s ničím podobným nemám zkušenosti. V naší rodině, když někdo umřel, tak zanechal třeba nějakou nemovitost, která odnést nešla, peníze na účtu jakbysmet a movité věci takového charakteru, že se nebylo o co hádat - žádné umělecké nebo starožitné předměty, šperky a tak. A taky se pokaždé vědělo, jak to s dědictvím bude. Třeba to v případě té kamarádky je podobné?
 Kudla2 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(23.4.2018 22:56:23)
Tak napadnutelné by to asi bylo, ale zas na druhou stranu dědické řízení se může táhnout i několik let a do té doby by to tam třeba shnilo/znehodnotilo se.

Podle mě "kde není žalobce, není ani soudce" a velmi záleží na tom, jestli jsou ještě nějací další příbuzní, kteří by to eventuelně mohli zpochybnit. Navíc spousta věcí ani v závěti není specifikována a spadá pod "osobní věci". Takže si myslím, že zvlášť ve společné domácnosti to asi nebude tak neobvyklé (navíc by ty jeho pokoje měli zbytečně blokované několik let).

Závěť je pravděpodobně známá, takže pokud někomu odkázal něco konkrétního, tak by se to asi těžko dalo zatajit (a bylo by to i trestný), ale pokud jsou ti lidi poctiví, tak podle mě není důvod, aby si to fyzicky nerozebrali hned (tj. pokud v závěti odkázal strejdovi Pepíkovi obraz s růžema, tak proč by si ho strejda Pepík nemoh vzít hned k sobě)?

Za sebe bych asi zavolala všechny ty, kdo jsou jmenováni v závěti, aby si každej vzal, co bude chtít, ale je fakt, že aby se u toho třeba nepoprali. Zažila jsem případ, kdy to dědic tak udělal (ale byla to situace, že to byl jedinej dědic, ale měl dobrý vztahy s ostatníma a potřeboval vyklidit bydlení, takže svolal postupně veškerý blízký lidi toho zemřelýho asi podle nějakýho svýho systému a dávno před ukončením dědického řízení jim řekl, aby si vzali, co budou chtít, sám si samozřejmě vybral jako první).

Nezpochybnil to nikdo, ale možná to bylo tou situací (že byl ten dědic jen jeden, byla závěť a ti ostatní byli jednak slušní lidi, jednak by to nemohli napadnout, ani kdyby chtěli, a navíc nebýt velkorysosti toho dědice, tak by nedostali vůbec nic).

Jak by to dopadlo v případě, že by bylo dědiců víc nebo že by se nedohodli, to ale nevím.
 Moncaka 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 0:15:30)
Nevím jaké věci mají hodnotu, jestli je tam něco cenného, ale osobní věci zemřelého jsou v dědickém řízení považovány, že mají nulovou hodnotu. Ona většina věcí je reálně neprodejná, kdo si dnes koupí x let používané spotřebiče, to se většinou daruje za odvoz a stejně nikdo to nechce. Do dědictví jdou nemovitosti, auto, pozemky a peníze na účtech. Jediné, co si představím, že by mělo cenu, jsou starožitné sbírky.
 Kudla2 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 7:20:58)
Ano, to máš pravdu s tím soupisem.

Ale je otázka, jestli se to vztahuje i na věci nepatrné hodnoty (viz osobní šatstvo, staré spotřebiče apod.), navíc ten soupis lze udělat poměrně brzy, kdežto dědické řízení se může táhnout i roky.
 Žžena 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 6:06:51)
No tak jde o to, CO stěhujou, ne?
Jestli starý oblečení, nádobí, rozviklaný židle, nebo sbírku impresionistů. V prvním případě klidně mohou vyklidit osobní věci bez hodnoty. Ve druhém případě, pokud jde o cenné věci, tak ty do dědictví patří.

V naší rodině staroušci sbírky impresionistů nevlastní, jen ten osobní majetek nulové ceny, takže jejich pokoje se po smrti prostě vyklidí a na žádné řízení se nečeká. Na loňskej ročník Receptáře a suvenýry z dovolené ROH fronta dědiců nestojí...
 kilco 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 10:39:20)
vynášejí prý z jeho prostor např. LED TV, hrnce Zepter, nějaké el. pomocníky o domácnosti typu dom.pekárna,atd. Tak právě toto jí vrtá hlavou,jestli se toto může pře dědickým řízením,protože je tam prý obava z vydědění právě toho potomka,jehož je dům a který s ním v tom domě bydlí a nebožtík tam měl věcné břemeno užívání a věcné břemeno bytu.
 susu. 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 10:45:03)
Asi záleží na konkrétní rodině, já bych se kvůli TV a hrncům rozhodne neprala.
Vše spadá do běžného vyklizení bytu mimo dědické řízení.
A co další dědicové, ti tam nechodí? Pokud kolegyně patří mezi ně, tak ať se tam zastaví a jde zeptat, ne?
 Žžena 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 15:04:49)
No, zrovna tohle jsou taky věci bez ceny. Kdo se popere o použitý hrnce? Nebo starou televizi či kuch. spotřebič?
Jako jestki kolegyně touží po led televizi po babičce, tak ať si o ni pozůstalým řekne. Pravděpodobně budou rádi, že se jí zbaví.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 6:57:04)
Setkal jsem se s tím, když před lety zemřela babička. Teta provedla v bytě takovou čistku, že jsme se nestačily se ségrou divit - máme po ní pouze pár drobností, co nám dala za svého života. Ale třeba deníky, které měla uschované ve skříni a o kterých moje ségra věděla skončili v plamenech.. Když přijel do bytu táta, nebyla tam téměř nic.
Babička byla movitá dáma (spoustu šperků, porcelán, gobelíny apod... potrepěla si na luxus)
 susu. 


Re: Úmrtí v rodině a stěhování věcí po zemřelém 

(24.4.2018 8:14:37)
Když jsme vyklízeli my, tak dědické řízení s vyklízením bytu vůbec nesouviselo. Dědické řízení proběklo asi až po roce, roce a půl a obecní byt jsme museli uvolnit daleko dřív. Chodili tam oba sourozenci, společně i každý zvlášť, něco se domluvilo, kdo co chce, zbytek byl všem jedno, většina se vyhodila. Pokud tam je něco cenného, má to být součástí řízení, a prakticky je lepší, když se dědicové domluví bokem.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.