| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Příroda očima postiženého dítěte

 Celkem 23 názorů.
 Koliha velká 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 20:21:41)
Proč? Já lezu po čtyřech v jednom kuse, občas se i válím na břiše. Tohle slyším prvně, že by to vadilo, zvlášť v přírodě.
 arsiela 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 10:27:46)
moc díky za príspěvek
 angrešt 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 12:28:20)
Víš, Tvoje texty v téhle i té druhé diskusi, kterou jsi založila, jsou psané dost nešťastným způsobem.
Postavené na bolestínství, phishing for regrets, stavění se do role oběti "všech ostatních zlých a zlého" a zříkání se zodpovědnosti za sebe sama. A na vydělování lidí s postižením jako jakési specifické rasy, kolem které jsou jacísi "oni, lidé".
Takový ableismus naruby, plný předsudků a občas až určité nenávistnosti k lidem, kteří "k nám" nepatří. Věty jako "klima tam mě přinutilo se sebepoškozovat...", "lidem není příjemný vidět dospělého na čtyřech..." jsou určitým způsobem pasivně agresivní. Přestože samozřejmě spousta věcí je nelehkých, spousta lidí je nepříjemných... tak označit tak všechny a všechno je určitým tlakem na vzbuzování pocitu kolektivní viny.
A tak tohle nehlášení se k sobě samotné (protože ve skutečnosti je to "já" se ostýchám před lidmi klečet, "já" vnímám to prostředí tak špatně, až jsem to řešila sebepoškozováním...) prostě působí nepříjemně. Na druhý straně je super, žes napsala zrovna sem. Na fórum, který není selektivní jen "pro nás, lidi s postižením", pokud možno s dovětkem "které ti zdraví nechápou, nemají rádi a tak vůbec". Chápu to tak, že třeba v tý selektivní bublině taky zas úplně být nechceš. A těším se, že sem budeš psát dál, jsem moc ráda, že ses tu objevila :)

Bohužel, tím domáháním se politování od sebe odstrkuješ normální lidský soucit. Ve smyslu sou-cítění, možnosti nechat jiné lidi spoluvnímat Tvé pocity. A to samozřejmě i ty špatné, i ty velmi špatné, velmi smutné... ale ty autentické, Tvoje, ne jejich uměle vytvářený slzoždímací odraz. Litování je jen chabou náhražkou toho, co by Ti ve skutečnosti bylo možné dát.

Ani tenhle Tvůj příspěvek není věnovaný přírodě, resp. lásce k přírodě. Příroda je tu zase kulisa a kompars pro prostor ukázat se v politováníhodné pozici. Proč? Je to poloha, ve které je Ti příjemně? Těší Tě to politování? Jestli jo, tak samozřejmě v pořádku :) Ale na mě Tvoje texty prostě podprahovou spokojeností nepůsoběj.

Vozík - je jen vozík. Je to zdravotní pomůcka, ne charakterovej znak. A míra pohyblivosti těla nijak nesouvisí s lidskou hodnotou. Mně je za těmi texty, které se mi nelíbí, něco na Tobě fakt hodně sympatický, ale hrozně to schováváš za balast, za hry na oběť.

Jeden můj kamarád mi nedávno napsal text, který k tomu řekla bych docela sedí.
"No, popravdě myslím, že dost lidí mají tendenci se ve smutku zahrabat a řada z nich si udělá z neštěstí jistou část své osobnosti a těžko se ji vzdávají. 🙂 Myslím, že v nějakém, alespoň drobném ohledu, to děláme každý. Je velmi lákavé se identifikovat s nějakým svým traumatem ať jako oběť, nebo naopak, jak hustě jsme to zvládli, i když to bylo tak těžké... každý to asi v něčem takle má. Záleží, jak je to významný faktor té které osobnosti."
 white 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 12:55:17)
Nerada bych se někoho dotkla a jestli je to jinak tak se předem velmi omlouvám ale přijde mi to trochu jako fabulace někoho,kdo si zkouší představit, jak se asi cítí postižený člověk. Handicapovaní, které jsem poznala během svého života příliš sebelítosti nepodléhají, uvažují trochu jiným způsobem, berou sebe a své možnost spíš pragmaticky. Něco mi tam nesedí, ale nevím, lidé jsou různí....
 white 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 13:06:40)
Jo a "mam postižený taky obě ruce a pravou hůř, aby se to nepletlo , takže listy musim brát hodně opatrně, protože často se mi ruka zkroutí a list natrhnu ."
Učební obor švadlena?????
 K_at 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:38:16)
White, to je fakt vtipný. ~e~
 white 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:46:15)
Kat, to není vtip, jen se podivuju nad tím, že v předchozím příspěvku autorka uvádí, že ji dali na učební obor švadlena, protože se pro ni "nic vhodnějšího nenašlo."
 neznámá 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:52:45)
Hlavně uvádí, že ji dali na učební obor jako třináctiletou.~d~
Je fakt, že toto i předešlé téma pusobí vykonstruovaně.~d~
 angrešt 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:59:33)
autorka je reálná, mám pocit, že s ní možná mám i nějaké společné známé.

To, že jako dospělá má třeba natolik zvýšenou spasticitu, že v ruce přetrhne list, neznamená, že ji měla jako náctiletá, kdy byla na učebním oboru, neznamená, že v rámci učebního oboru nemohla používat nějaké pomůcky, které tenhle problém řešily...

navíc lidská paměť vyrábí nesrovnalosti, povídání úplně bez nesrovnalosti bývá naopak to vymyšlené :)
 rišulka 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 15:16:05)
jj Šimůnková to dovedla až do absurdna :)

Mě by dost zajímalo, kdyby právě k tomuto napsala sama autorka, kukačka, co vlastně je pro postižené vhodné a nevhodné, jak to vidí sama za sebe.
Já jsem jen prostředník a nárazník, za Rišku mluvit nemůžu.
 white 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 15:19:11)
Paměť těžko vyrobí nesrovnalost, na jaký učební obor jsem chodila.Dítě s DMO s postižením horních i dolních končetin těžko někdo na takový učební obor přijme, natož ve 13 letech. Já jsem pouze motoricky neobratná, a nedovedu si sebe představit jako švadlenu, byť s pomůckami, tato práce je postavena na zručnosti. Možná se autorka jenom nechává unést,taková básnická licence. Moná kdyby svůj blog nevydávala za autentické životní prožitky, ale za poku o literaturu, bude to lepší. Takto působí poněkud nedůvěryhodně a pateticky. Například pokud je schopna s pomocí vstát, neměl by pro ni být problém otisknout nohu do písku, jak o tom v blogu romanticky s ní.
Možná si psaním vytváří nějaký svůj imaginární svět a obraz o sobě, to je zcela legitimní , ale někdy troch matoucí~;((
 white 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 16:16:00)
Píše přímo, že to bylo zařízení pro tělesně postižené, v takových zařízeních jsou spíše obory jako jednoduchá administrativa, telefonista, sociální služby, výpočetní technika......
Kuchařku nebo ošetřovatelku by v rámci instituce pro TP těžko někdo nabízel, švadlenu radši ani nezmiňuji~;((
Podle mě Kukačka, když je tedy reálná osoba, trochu fabuluje a snaží se vlidech vyvolat určité pocity, ale nijak zvlášť jí to nezazlívám. Jenom si myslím, že by místo osobního blogu mohla psát třeba povídky, kde se trocha mystifikace a nadsázky spíš snese!
 magrata1 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 16:57:30)
Ta švadlena mi přijde dost divná. Na šití na stroji je potřeba používat ruce i nohy. Je fakt, že šít na stroji umí i moje nevidomá ségra, ale rozhodně nemají učební obor šička. Myslím, že pro tělesně hendikepované lidi se nabízení obory, kde až tak nejde o jemnou motoriku a přesnost.
 angrešt 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 13:54:07)
white, Kukačka tu včera psala pod svým skutečným jménem, pak si nick změnila, ale reálná fakt je.
 Renka + 3 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 16:19:53)
Moje kamarádka má starší sestru s DMO a ta to nikdy moc pragmatiky nebrala. Spíš hodně žárlila na mladší zdravou sestru a stížnosti typu proč zrovna já, byly na denním pořádku. Nakonec ten jejich vztah to poznamenalo natolik, že se v dospělosti nestýkají. Lidé jsou různí, to vnímání je dané povahou, někdo se holt lituje a jiný ne. Usuzovat podle toho, jestli je daná osoba reálná, se opravdu nedá.
 rišulka 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 13:17:26)
Angrešte, napsala jsi to skvěle a přesně jsi vystihla problém sebepojetí, který se táhne jako červená nit nejen našimi životy, ale vlastně všech - jak říká tvůj kamarád o tom smutku, nemusí jít tedy jen lidi s hendikepem, ale takové smýšlení občas padne asi na každého.

Jsou lidé, kteří si v tom "bolístkování" hoví a jsou lidé, kteří svou jakousi příslušnout k určité skupině vystavují jako své privilegium.
Jako blbý příklad třeba moje nevlastní holka, s ročním miminem se z ní stala vůdkyně všeho a všech, taková "nejmaminkovatější", jen ona nejlépe rozumí dětem všeho věku, nedá se s ní vyjít a nadto je v tom nepochopitelná a nepřijatelná žárlivost na Rišku.
V prostředí postižených, v lázních, mě velice překvapilo, jak je "kastované", hodně nám dávali najevo a vydělovali nás, že když kluk chodí, nepatří tam, a jak jsi už včera zmínila, není vozík jako vozík..

Ale nejde o to někam patřit, my chceme žít normálně, jak jen to půjde, nechci být ta, které se Riška "stal", a Riškovi se nic nestalo, prostě je takový, jaký je - a na to je teda opravdu tolerantní, všechno akceptuje, je otevřený všem, bere lidi jako lidi.
Ale jsou prostředí, kde jen těžko můžu říct "máme se dobře", Angrešte, je to odporně neuvěřitelné, ale my máme trpět, trápit se..
Nevím, KDO to říká, ale taková je nálada, atmosféra, podívej se třeba na potíže kolem snad každé výstavby nějakého chráněného domova.

Být sám za sebe není snadné, svět je plný předsudků (a odsudků). Kolikrát i tady se probírá, jak některou diskutérku někdo trápí a rady jsou vždy stejné - vymezit se, odstřihnout, najít sama sebe a žít si svoje, a to bez hendikepu. My si žijem to naše a to vymezení a odstřižení probíhá z druhé strany směrem k nám, častokrát jsem tu psala o té izolaci. To není sebelítost, to je fakt. (i přesto se máme dobře :) vážně)
Dneska abys altruisty pohledala. Co znám lidi, kteří se realizují v péči, k tomu většinou přivedla vlastní zkušenost, vesměs v rodině (dítě, babička, partner), takže je to takový kruh - život s postiženým, práce s postiženými. Jistě ne vždy to platí, ale často ano.
 angrešt 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:32:16)
rišulko, Tebe vždycky ráda čtu :) Je to přesně v tom duchu, který je mi příjemný :) je to bez her, bez tlaků.

Zmíněný kamarád, jehož jsem citovala (on sám má velmi vážné postižení, jednu ze vzácných genetických nemocí), se kdysi ještě s další naší kamarádkou spolupodílel na kampani Chodící lidé, jestli si na tu kampaň pamatuješ. Pak se od toho oba distancovali, protože jim to nesedělo právě tak nějak celým duchem, tím "vydělováním se" lidí s postižením, občas až skoro agresivním.
Jedna ze součástí té kampaně byl film, který se snad i jmenoval? - teď už nevím - zkrátka celý byl prodchnutý větou "jsme úplně normální". A právě tohle třeba mně přijde nešťastné jako máloco. Ten film mi začal vrtat v hlavě, jeslti nááhodou na lidech s postižením není opravdu třeba něco nenormálního, čeho jsem si doposud nevšimla, a tak je teď od toho potřeba odvést pozornost halasným vykřikováním "jsme normální" ~:-D V duchu "Čím hlasitěji mluvil o své cti, tím rychleji jsme přepočítávali své stříbrné příbory" :)

Normalita, ve smyslu lidské podstaty, významu a hodnoty člověka, je automatická, samozřejmá, nedílná od člověka. Postižení je jen popisný pojem (myslím, že vychází ze zákona o sociálních službách, ale v tom se zas tolik neorientuju). Přidávat mu význam - a to paradoxně nejen ten negativní, ableistický, ale i ten pozitivní, o kterém píšeš Ty v souvislosti s kastováním a "nejsi dost postiženej, abys patřil nezi nás", je nabalený konstrukt. Který vůbec není potřeba s sebou tahat vždy a všude.
A je hrozně hezký, jak píšeš, že se Ti Riška "nestal". Prostě je. A je dobře, že je :) Je dobře, že lidi jsou :)

A je zároveň strašně hezké, že Riška bere lidi jako lidi :) Ono to má totiž vážně dvě strany a normální, rovný a respektující lidský přístup není nikdy jednosměrný. Jakkoli absurdně to zní, já se zas jednou setkala se určitým, no, nechci říct vysloveně nepřátelstvím, ale řekněme nechutí vůči mně, coby "choďákovi", v té první chvíli čistě pro fakt, že nejsem v dané společnosti jako jediná na vozíku :) "Nepatříš mezi nás a nemůžeš nám rozumět, máš pohybová privilegia, která my nemáme, takže s Tebou se nebudeme bavit". Časem se to poddalo a už je z ní kamarádka, vysvětlily jsme si to -
.... - ale já taky jsem ráda braná jako "lidi" :)
 K_at 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:42:19)
Angrešte a Rišulko, protože třeba já mám malou zkušenost s lidmi s různým postižením, tak třeba já cítím vnitřní (nechtěnou) křeč, že něco plácnu. Že se dotyčného dotknu. Že ublížím. A člověk je z toho tak sevřený, že 100% že mě vypadne nějaká totální hrůza. 😭
 angrešt 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 14:54:47)
Kat, nemám pocit, že bych měla nějaké zvláštní zkušenosti :) Postižení přece fakt není nic, co by definovalo člověka jako takového. Jako zvenčí viděno možná mezi mými blízkými přáteli je opravdu nadprůměrný počet lidí s nějakou formou vážného postižení, ale... to se prostě tak jen seběhlo :) jsou to prostě lidi z mý smečky. nabalený v průběhu života, různě, tu jsme se potkali na masáži, tu jsme se seznámili přes sestřenici, tu máme prostě společné známé...

A já taky občas něco plácnu, zrovna před dvěma týdny se mi povedlo tak dokonale promluvit o provaze v domě oběšencově..~f~ a zrovna ve vážném tématu smrti mámy (zrovna mámy člověka s postižením)... no, stane se :)

Loni se mě na to ptali moji studenti (kteří byli v rámci projektu za lidmi s některými typy genetického postižení) - jak mají vybírat slova, aby neurazili, nedotkli se... Tak já na to samozřejmě nemám žádný patent :) Ale věřím, a říkala jsem to i jim, že záleží na jejich vnitřním postoji k člověku před nimi. Že je to prostě cítit a pak i třeba zrovna nešikovně zvolené slovo neublíží. Že vnímání lidí jako lidí (jak píše rišulka) je naprosto dostatečná výbava pro to, aby tam šli.
Zatímco při vnitřním odporu to nezachrání ani důsledné používání manuálu paní Šimůnkové (která teda ale zase myslela opravdu na VŠE ~t~ - myšlenka manuálu dobrý, ale je pro mě fakt přemrštěný).
 rišulka 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 15:11:22)
Kat, hlavně klid, mezi hendi jsou lidi jako všude, sobci i blbci (to jen aby se to rýmovalo, samozřejmě i ostatní sorty).
Křeči se občas neubrání asi nikdo. Mě třeba na první dobrou napadne před policajtem (ajaj pokuta za pásy, když mi se tak hrozně chtělo čurat - naštěstí byl "normální", zasmál se, ale dal mi to za pětikolo no), a často před lidmi, na kterých jsem nějak závislá, třeba doktor s mojí rukou, z toho jsem měla lufta a on byl egoistický hulvát, nepřístupný čemukoliv, ale co nadělám, když on je kapacita a ty ostatní on prý učí. Někdy to pociťuji před lidmi extra bohatými, že oni něčeho dosáhli a já jsem nicka (po slovensky krásné slovo niktoš). Někdy to prostě přijde, bez ohledu na postavení, funkci nebo postižení protistrany.
Asi nejlepší způsob je humor. Vzpomeň na film Nedotknutelní - kdo se nehýbe, nemlsá :)
 K_at 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 16:42:44)
Rišulko, nedotknutelní jsou super. 👍
 Půlka psa 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 15:10:15)
Kat, myslím, že ono je nakonec nejlepší mluvit jak zobák narostl. Léta pracuju na jednom projektu s vozíčkářem a nejdřív jsem si dávala pozor, aby neříkala věci jako "neříkej hop dokud nepřeskočíš".

Pak do projektu naskočili lidé s daleko komplikovanějšími osudy a všechno si neohlídám, takže si dávám pozor na jazyk jen u těch nových a u kolegy na vozíčku už vůbec ne a nevypadá to, že by si mou neohrabanou mluvu bral nějak osobně. Holt takhle mluvím, ale nic to neznamená, není to z mé strany nerespekt, ale prostě jen fráze.
 K_at 


Re: Příroda očima postiženého dítěte  

(9.8.2020 16:42:05)
Půlko, no přesně! To je jako "nemyslí na ruzovyho slona"! 😂 Prostě já vím, že dotyčný určitě řeší spoustu starostí, o kterých já nemám páru. A spíš mi chybí běžná zkušenost. Ta každodenní. Obyčejná.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.