| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názor k článku Nebankovní půjčka nemusí být strašákem

14.1.2020 15:08:50 Ka

Už ti věřím

Český kredit" je lichva, bouří se zadlužení Číňané. Home Credit zasáhla vlna kritiky
Pavla Adamcová
Pavla Adamcová
Aktualizováno 8. 9. 2019 13:11
Nárůst sporů s neplatiči, nařčení z nekalých praktik i lichvy - na čínském internetu se podle monitoringu projektu českých sinologů Sinopsis množí stížnosti na českou finanční skupinu Home Credit a její postupy na poli nebankovních spotřebitelských půjček v Číně. Vyplývá to z analýzy ohlasů na působení skupiny v čínských médiích a na internetu, kterou má Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici. Kvůli pochybným praktikám si skupina mezi některými Číňany údajně vysloužila přezdívku "král lichvářů". Skupina Home Credit tato tvrzení odmítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Czech Innovation Expo
Celostátní licenci k provozování nebankovních spotřebitelských půjček získala Home Credit, skupina patřící společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, v Číně před pěti lety. V zemi ale podniká ve spotřebitelském financování již od roku 2007. Trh půjček a on-line úvěrů v Číně přitom v uplynulých letech zaznamenal výrazný růst. Vznikly tisíce různých poskytovatelů, lidé si začali půjčovat ve velkém a skupina se vyhoupla na pozici jednoho z největších nebankovních poskytovatelů spotřebitelských půjček v Číně.

Související
Český Home Credit chystá globální akciovou expanzi. Odrazovým můstkem je Hongkong
Kreditní karta a nové logo Home Credit
Už v té době - v období let 2013 až 2017 - se podle projektu Sinopsis, který dlouhodobě mapuje čínská média a internet, v regionálních médiích začaly objevovat stížnosti na nekalé praktiky české finanční skupiny na tamním trhu.

Koncem roku 2017 pak čínská vláda zavedla na trhu přísné regulace, zaměřila se na predátorské půjčky, řízení rizik a na ochranu spotřebitelů. "Pocítili jsme to tak, že část lidí přestala splácet a zároveň se na nás začalo obracet mnohem víc lidí. Bylo vidět, že není kde si půjčit," uvedl k tomu loni spolumajitel Home Creditu Jiří Šmejc v rozhovoru pro MF Dnes.

Home Credit se v Číně po zpřísnění podmínek na trhu, který odpovídá přibližně polovině všech globálních úvěrů skupiny, v loňském prvním čtvrtletí propadl do ztráty v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun. Poté se mu však podařilo odrazit se ode dna a poslední kvartál roku už v Číně uzavíral se shodnou částkou 2,3 miliardy, tentokrát na straně zisku.

reklama

Letos se podle Sinopsis začalo v čínských médiích o údajných nekalých praktikách české skupiny mluvit znovu - tentokrát především v souvislosti se skrytými a celkově vysokými poplatky a nárůstem počtu soudních sporů s neplatiči.

Soudní spory s neplatiči
"Neplatičů má Home Credit v Číně podle čínských médií mnoho a firma figuruje v několika tisících soudních sporů. Podle některých zdrojů ve více než šesti tisících, podle článku na stránkách zavedeného kuangčouského týdeníku Timeweekly dokonce až více než 10 328 případů," uvádí analýza Sinopsis.

Související
Češi jako otroci PPF, anebo nevděční rovnostáři? Šest pohledů na svět Petra Kellnera
Výroční zpráva PPF 2018 Petr Kellner
Přehled
Podle ní uvedl web Qichacha, sdružující informace o firmách působících v Číně, že loni Home Credit China i divize Home Credit Xinchi zaznamenaly skokový nárůst soudních sporů. "U obou firem jde přibližně o tisíc rozsudků a tisíc nových případů. Tento trend, zdá se, pokračuje i letos," doplňuje přehled.

Je však třeba zdůraznit, že uvedené počty sporů tvoří jen velmi malý zlomek celkového počtu úvěrů a navíc v přibližně v 90 procentech případů je podle Sinopsis Home Credit žalující stranou. Obvykle jde tak ve sporech o požadavek na splacení dlužné částky. Dlužník musí většinou zbytek půjčené částky, penále i část soudních výloh dle nařízení soudu skutečně zaplatit.

V konkrétním soudním rozsudku z letošního roku, který Sinopsis zmonitoroval, pak ale figuruje také takzvaný správní poplatek. Ten podle některých čínských informačních serverů zůstává klientovi při vyřizování on-line žádosti o půjčku skrytý. Vymáhat ho má následně divize Home Credit Xinchi, nikoli Home Credit China samotná. Právě tento skrytý poplatek měl v některých případech dovést dlužníky podle čínských médií k tomu, že svůj úvěr přestali splácet. Sinopsis ale připomíná, že v některých případech soud nakonec přistoupil k odpuštění tohoto poplatku, protože v součtu s ostatními úroky již překonával zákonem stanovený strop roční úrokové sazby ve výši 36 procent.

Ve zbývajících deseti procentech sporů, o kterých se na čínském internetu mluví, má Home Credit údajně čelit žalobám kvůli nekalým obchodním praktikám, násilnému vynucování splátek nebo přímo lichvě.

Stížností je minimum, říká Home Credit
Odpovědět
Názory k článku (1 názorů)
Už ti věřím Ka 14.1.2020 15:8

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.