Májo, jsem ráda, že si rozumíme. Jak píšeš, můžu ti říct maximálně svůj názor, ale rozhodnutí bude na tobě, ať tak nebo tak.
Je dobře, že hledáš někoho, kdo dělá celostní medicínu, tělo je jeden celek a jeho části se vzájemně ovlivňují. Ale homeopatie do celostní medicíny patří i nepatří. Existuje totiž několik homeopatických směrů.
1) Boironská homeopatie
- ten název je neoficiální. Firma Boiron, bezkonkurenčně největší dodavatel homeopatik do ČR pořádá pro lékaře a lékárníky školení o homeopatii. Cílem je nahradit alespoň část "chemických" léků léky homeopatickými. Což je dobré. Zkušení boironští mají dobře zvládnuté třeba úrazy, pooperační hojení, virózy, prostě věci běžné pro dětského nebo praktického doktora. Ale není to celostní medicína, protože vyléčí angínu, ale neumí si poradit se stavem, kdy má dítě SKLON K opakovaným angínám, tam totiž lék jen "na angínu" nefunguje nebo funguje pouze dočasně. Kromě toho léčí třeba ekzém, aniž by se ptali, jaké jiné závažnější obtíže pacient má, a mohou způsobit potlačení homeopatiky, tzn. nemoc nejde ven z těla, ale hlouběji do těla a může se přeměnit na horší problém (klasika: dítěti zmizí ekzém, ale objeví se astma).
Na dlouhodobé potíže podávají většinou několik léků dohromady, což způsobuje, že nejsou schopni vyhodnotit, který měl léčebné účinky.
Zkoušela jsem se synem celkovou boironskou léčbu u jednoho MUDra, doktora si vážím, v klasické medicíně velmi schopný, ale homeopatická léčba výsledky neměla.
Pak taky musím varovat před letáčky Boironu "na potíž A použijte lék B", protože tam často píšou blbosti. Ale o tom jindy.
2) EAV metoda
Osobně neznám. Elektroakupunkturním přístrojem se stanoví diagnóza a na ní podají léky, většinou zase více léků. Bere v úvahu problémy s určitými orgány zjistitelné EAV přístrojem, ale nebere v úvahu psychiku. Tím pádem se nejedná o celostní medicínu.
3) Klasická homeopatie
V naprosté většině jí dělají NElékaři, tedy lidé bez titulu MUDr. nebo PharmDr. (klasická medicína má totiž jiný náhled na nemoc než homeopatie, snažís se, aby nemoc zmizela a už jí nezajímá, kam zmizí, jestli pryč nebo hlouběji do těla, takže homeopati s titulem MUDr musí neustále "překlapávat" mezi dvěma různými pohledy na nemoc, což musí být slušná schizofrenie).
Je to celostní medicína, bere v úvahu mentální funkce (myšlení, chápání, soustředění), emoce (deprese, podrážděnost, strachy) i fyzické problémy. Ale i tady jsou rozdíly podle toho, kde homeopat studoval
(3a) Homeopatická akademie v Praze
Osobně neznám.
(3b) Homeopatická fakulta v Brně
Tam se dělá "pocitová homeopatie". Homeopat "nacítí" lék a pak ho hledá v pacientovi, uplatňuje "šestý smysl", někteří používají kyvadlo. Mně to nesedělo, raději pracuju s fakty.
Byla jsem s dětmi za jedním absolventem, výsledky nebyly. Kamarádka tam byla s dcerou, dostala potlačující lék, mrně už nemá ekzém, ale má silné noční děsy, nemoc šla hlouběji, ne ven.
(3c) Prague College of Classical Homeopathy
Tedy klasická homeopatie podle Řeka Vithoulkase, velmi úspěšného homeopata-nelékaře. To je to, co mi sedí. Léky se neučíme "nacítit", ale učíme se o nich fakta, hlavně tzv. klíčové symptomy, srovnání léků. Hodně času se věnuje teorii, tedy jak poznat, že lék je dobrý, které věci léčit a které nechat, jak poznat, jak silnou má pacient imunitu atd.
Tolik k homeopatickým směrům.
----------------
Problémy tvojí dcerky...
„Pořád mám takové tušení, že ekzém i záněty uší souvisí s poklesem imunity, že je vše provázané.“
Souhlas, rozhodně!
Organismus je jeden celek a má fyzickou, ale také emocionální a mentální úroveň. Ty se samozřejmě ovlivňují. Např. pokud „léčím“ ekzém špatně a způsobím potlačení, tedy nemoc nejde ven, ale dovnitř, mohou vzniknout třeba noční děsy, tedy nemoc přeskočila z roviny fyzické na emocionální.
Odstranění mandle ano / ne
Pro doktora z ORL je odstranění mandle pokus ve stylu „možná to pomůže, ale s jistotou to říct nemohu“. Nikdo ti neřekne, jestli odstranění mandle dcerce pomůže, případně co to může způsobit za problémy.
Imunologa chápu, mandle má svou roli v těle.
Píšeš, že mandle byla větší od začátku, tedy od narození tam byl nějaký problém, ale spustilo se to až ve 2,5 letech. Mandle nehnisá.
Já bych mandli nechala, protože efekt zákroku je nejistý. Jiná mamina si řekne, že za pokus to stojí a kývne na odstranění. Homeopaticky je většinou možné mandli ovlivnit.
Zvýšená teplota a horečka
Pokud je organismus schopen vytvořit horečku, je to velmi dobře. Horečka je jedním z důležitých obranných organismů těla. Člověk, který mívá běžně při horečce 38/39, bude na homeopatickou léčbu reagovat líp než člověk, který teplotu nemívá nebo jen lehce zvýšenou.
Ekzém x střední ucho
Pro organismus jsou více nebezpečné záněty středního ucha, ty se musí řešit jako první. Je možné, že ekzém bude při jejich léčení lehce horší, protože kůže je periferie, tedy je dál od životně důležitých orgánů než střední ucho. Organismus, který je schopen projevit nemoc na kůži-periferii, je na tom lépe než ten, který toho schopen není a místo ekzému vytvoří rovnou astma. Pokud by se léčil jako první ekzém, tak
- se buď nic nestane
- nebo se zvýší závažnost zánětů středního ucha
- nebo se objeví další potíž, ale už závažnějšího charakteru.
(Známá mi líčila návštěvu u boironské homeopatky. Chcete nejdřív lék na ekzém nebo na psychiku?, ptala se prý paní doktorka. = špatně, homeopat má být schopen posoudit závažnost jednotlivých problémů v organismu jako celku a určit, co je prioritní.)
Jméno konkrétního dobrého homeopata… Tady se nejdřív musíš zamyslet nad různými homeopatickými směry, stanovit si, čeho chceš dosáhnout. Tvoje cíle mohou být jiné než moje.