Až tak pomalý ten pohyb není. Rotace okolo osy trvá jeden den, dráha závisí na zeměpisné šířce a pohybuje se od 0 km (póly) po 40 000 km (rovník), rychlost je tudíž až 1700 km za hodinu - docela fofr. Oběžná rychlost kolem Slunce je 110 000 km/hod. Podle Newtonových zákonů ale samotný pohyb nevyvolává žádné silové účinky. Jinými slovy rychlost neumíme poznat. Pohyb, na nějž jsme zvyklí, se zpravidla odehrává v prostředí s jinou rychlostí. Pokud jedeme na kole, vnímáme vítr, z auta vidíme ubíhající krajinu. V případě vesmírných pohybů se ale celé okolí pohybuje s námi, včetně atmosféry, v případě oběhu kolem Slunce pak včetně Měsíce. Co vnímáme, je zrychlení - změna rychlosti, v tomto případě změna směru rychlosti - ta způsobuje odstředivou sílu, podobně jako na kolotoči. Odstředivá síla se odečítá od gracitace a vytváří takzvané tíhové pole - jeho intenzita na pólu je 9.83 m.s^-2, ale na rovníku jen 9.78 m.s^-2, tj. asi o půl procenta nižší.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.