Přidat odpověď
yprávět by o tom mohli manželé Dejmalovi z Unhoště, kteří chtějí syna pojmenovat Reuel. I když toto starozákonní jméno nosil například slavný spisovatel J. R. R.Tolkien, česká matrikářka ho odmítla zapsat. Tříměsíční chlapeček tak zatím oficiálně nemá jméno žádné a rodiče musí chodit po soudech.
Boj o jméno už prohráli rodiče, kteří chtěli dceři narozené v roce 2001 dát indiánské jméno Půlnoční bouře. Po několika měsících kapitulovali a holčička dostala rodný list se jménem Eliška Gaia.
Ne vždy se ale daří jejich zápisu zabránit. Například jméno Stýf (místo Steve) nebo Ostin (Austin) lingvisté rodičům zatrhli, dívce Eimi (Amy) v roce 2006 jméno do rodného listu zapsali. I zdrobněliny někdy matrikářky povolí, jak by mohla dosvědčit novinářka Petruška Šustrová.
Podle statistického úřadu letos zatím v Česku, v němž se za první půlrok letoška narodilo 59 300 dětí, v oblíbenosti bodují jména Jakub a Tereza. Hned za nimi jsou Natálie, Aničky, Honzové a Tomášové. Máme ale i děvčátka jménem Hamy, Momina nebo Tabita, a chlapečky Jimyho, Sedrika nebo Renáta.
Minulý měsíc v Itálii rodičům neprošlo jméno Vendredi (Pátek) pro jejich synka. Nepomohly jim ani argumenty, že se tak jmenovala postava z Robinsona Crusoea a že italským "VIPákům" prošla jména jako Chanel nebo Oceano (Oceán). Soud přiřkl chlapci jméno Gregorio podle světce, na jehož svátek se hošík narodil.
Soudci na Novém Zélandu zase ustanovili letos v únoru opatrovnictví nad devítiletou dívkou, aby si mohla proti vůli rodičů změnit jméno – jmenovala se totiž Talula Does The Hula From Hawaii (Talula Tančí Havajské Hula).
Kromě toho v této zemi neprošla jména Sex Fruit (Ovoce Sexu), Keenan Got Lucy (Keenan Dostal Lucy) and Yeah Detroit (Jó Detriot). Rodiče, kteří chtěli chlapce jménem 4Real, také neuspěli – jejich syn se tedy jmenuje Superman. Ani soudci na Novém Zélandu ovšem nejsou důslední: posvětili jméno Violence (Násilí) nebo Number 16 Bus Shelter (Zastávka Autobusu Číslo 16).
Ve Švédsku zase rodiče soudně vybojovali potomkovi křestní jméno Lego, mají tu ale i hošíka pojmenovaného Google. Naopak dívčí jména IKEA nebo Veranda při schvalování narazila. V srpnu se ale zdejší úřady rozhodly, že budou při schvalování jmen benevolentnější.
Přeborníci z Ameriky
Kreativita rodičů otrávila i venezuelské úřady, a proto dokonce uvažovaly o tom, že omezí seznam jmen na stovku nejčetnějších. Má to svou logiku, když uvážíme, že se tu rodily děti jménem Maolenin, Hitler, Hochiminh (Hočimin), Udemixon, Arol Kiling nebo Jhonny.
Extravagantní jména ale mají tradici v celé Latinské Americe: v Hondurasu zaznamenali křestní jména Ronald Reagan nebo Compaňa Holandesa (Holadská Společnost), v Panamě zase média hlásí děti jménem Esthewoldo nebo Max Donald.
Velmi "šikovní" jsou ale i američtí rodiče. Konzumní společnost se u nich projevuje tím, že potomky pojmenovávají po zboží. Vyrůstají tu tak děti, které se jmenují L"Oreal, Chevrolet, Armani, Canon, Denim, Courvoisier nebo Xerox. Ale třeba taky ESPN (to je tamější sportovní televizní kanál).
Předchozí