Přidat odpověď
Jak to tady popisujete, tak vidím problém v nedostatečné motorice vaších dětí při příchodu do školy, neberte to prosím jako urážku.
Její přesnost a rychlost vývoje je daná u každého trochu jinak, ale problém bude taky i ve školkách a v domácí přípravě, kde není mnohdy její rozvoj dostatečně podporovaný. A některé děti potřebují trochu více "procvičování" než jiné, ale tak je to skoro u všeho.
Moc se mi nelíbí názory typu, že umět psát hezky je v době počítačů zbytečné a že to není vůbec potřeba. Mám nepříjemnou zkušenost s američany, kteří nedokázali rozluštit velmi úhledné psací písmo a člověk jim to musel psát tiskace :-(
Psací písmo má velmi důležitou úlohu i při rozvoji analytického myšlení a rozpoznávání znaků.
A na osobní poznámky, rychlé zachycení nápadu včetně nákresu je papír a na něm psací písmo stále nejrychlejší způsob, protože rozpoznávání hlasu a konkrétně češtiny ještě dlouho nebude dostatečně bezchybné a něco pěkně nakreslit na počítači myší, bez tabletu, je pěkná piplačka.
A jen o talentu to také není, když se svou pílí dokáží během pár měsíců naučit znovu psát i lidé kolem 50 nebo 60 let, kteří při mozkové příhodě přišli o část mozku, která to u nich měla na starost, a kteří to musí naučit jinou část mozku, která to nikdy nedělala,
tak proč by to s trochou snahy nemohly časem zvládnout i vaše děti se zdravým mozkem?
Naštěstí existuje spousta písanek a omalovánek, kde se v obrázcích obtahují různé obloučky a ostré rohy nebo spojují tečky, čísla apod. do obrázků a které děti baví a můžou tak nenuceně rozvíjet svou motoriku.
Pokud si chcete něco podobného připravit samy, tak si stáhněte nebo nakreslete jednoduché obrázky, např. takovéhle lístečky
http://www.detskestranky.cz/clanek/1588-malujeme_s_beruskou_listy.htm
nebo trochu složitější
http://www.detskestranky.cz/clanek/2061-panacek_podzimnicek.htm
a např. přes schránku vložte do programu Irfanview http://irfanview.com/
je potřeba si k němu ještě doinstalovat pluginy s efektama - Vlevo v menu Plugins
Program je sice anglicky, ale je tam možnost si po nainstalování přidat vlevo v menu IrfanView languages a zapnout i češtinu.
A v něm pak v menu vyberte Obrázek a skoro dole Efekty, Prohlížeč efektů a v něm kliněte na Find Edges. Ten najde obrysy(hrany) a oboustranně je zvýrazní.
Nejlépe to funguje na černobílých nebo více kontrastních obrázcích, např. viz. ty lísty.
Pak to vytiskněte a dítě může zkoušet obrysy obtahovat nejdříve třeba silnějším žlutým zvýrazňovačem a když mu to už jde, tak mu dejte fixu s tenkou špičkou nebo tužku a může se strefovet co nejpřesněji mezi hranice obrysu.
No a když ho obtahování přestane bavit, tak může zkusit obrázek vybarvit tak, aby co nejméně přetahovalo. To by mu mělo jít lépe i z důvodu, že obrysy, které nakreslilo samo si lépe uvědomuje.
V dalším kroku mu můžete takhle předpřipravit písmenka nebo nebo krátké texty nebo básničky apod.
Do počítače si můžete přidat psací písmo např.
http://www.ceskefonty.cz/ceske-fonty/skolacek-ce
A teď ještě pár slov o důležitosti motoriky a kreslení: Pravá hemisféra mozku se stará hlavně o abstraktno a představivost a také ovládá levou ruku, nohu, ...
Levá hemisféra má na starost hlavně logiku a přesnost a pravou ruku, nohu,... Každý člověk využívá levou i pravou hemisféru v jiném poměru, někdo více levou a pravpu méně, jiný zase opačně. Ale ideální by bylo, abychom se dokázali naučit využívat co nejvíce obě, naučit je vzájemně spolupracovat. Je prokázáno, že se to různými cvičeními dá zlepšit i v dospělosti. Jednou z metod, formou kreslení je Metoda Betty Edwards - KRESLENÍ PRAVOU STRANOU MOZKU.
Více o ní i dalších metodách (např. pro leváky) naleznete např. zde:
http://www.ankh.cz/kresleni.htm
Nechci tím dělat reklamu, ani nejsem jejich autor, ale opravdu ty metody stojí za přečtení, zamyšlení a vyzkoušení. Jen se nenechte odradit délkou, je tam spojeno více článků dohromady.
Přeju hodně úspěchů Martin
Předchozí