Přidat odpověď
Nečetla jsem celou diskuzi ale pokud to dobře chápu, tvůj problém je že nesplňuješ nárok na PPM (tj. doba pojištění 270 dnů - raději si to ale přepočítej, něco jsi psala o zkušební době ale ta s tím nijak nesouvisí, jde o dobu pojištění ze zaměstnání) a chtěli byste ho čerpat na manžela, který by nárok měl.
Pokud jsi nyní v PN, můžeš místo PPM čerpat nemocenskou v souvislosti s porodem. Je to v podstatě PN, nastupuje se na ni stejně jako na PPM, 6 týdnů před termínem - lekář ti k tomu datu ukončí původní PN a vystaví novou. Trvá do 6 týdnů po porodu, počítá se jako PN. Po těch 6 týdnech může manžel nastoupit PPM, trvání si může určit (tj. může ji ukonči dřív) max. je to myslím 22 týdnů (nevím teď z hlavy).
Čerpá ji z nemocenského pojištění ze zaměstnání a po tu dobu je z této smlouvy "jakoby" na neschopence, prostě oficiálně nesmí po tu dobu brát mzdu - tedy v tomto zaměstnání. Nevím co máš na mysli změnou smlouvy, to nic neřeší, nanejvýš by to šlo obejít že po tu dobu bude pracovat třeba na DPP - to by pak byla jiná smlouva, ale musí jít oficiálně o jinou činnost, ale je to takový dost průhledný :)). Řeší se v praxi různě, záleží na typu a ochotě zaměstnavatele. U menších firem se to asi spíš dá nějak domluvit. Myslím že na půl roku nemá cenu vyřizovat živnosťák, většinou se obě strany "nějak" domluví.
Druhá možnost je, že někdy chlap tu PPM nastoupí jen kvůli tomu aby se mohl vyřídit rodičovský příspěvek na může a podle jeho příjmu, myslím že minum te týden na PPM (jednu dobu stačil u chlapa jen teoretický nárok na PPM, ale pak platilo že se na ni skutečně muselo nastoupit, mám dojem že to stále platí.
Ale finančně výhodnější je vyčerpat max. z PPM, a pak teprve rodičák, tedy pokud je to řešitelné.
Předchozí