| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Síla měny ovšem není podložená nominálním směnný kursem, ale kombinací faktorů jako je stabilita kursu, míra inflace, výkonnost příslušný ekonomiky, kupní síla příslušnýho obyvatelstva, tamní mzdová úroveň, používání dotyčný měny coby záložní, spoření v daný měně, možnosti půjčování si v daný měně atp. Z nemalý míry taky síla měny nevyplývá z nějakejch tvrdejch, číslama měřitelnejch veličin, ale jednoduše z symbolickejch hodnot, z důvěry v tu kterou měnu, příslušnou vládu, představ o daný zemi, jejím obyvatelstvu, jejích výrobcích - a tady se pohybujeme víceméně v intuitivní rovině.

Jestli porovnáváte italskou lidu a německou marku podle směnného kurzu (zmiňovala jste italskou měnu, resp. německou před vstupem do eurozóny coby příklady slabý a silný měny) - ak to z kontextu působí, možná to tak není - a vychází vám, že za marka byla za xx korun, kdežto lira za xxx korun, tudíž marka byla silná a lira slabá, jste hodně vedle. Já vím, že spousta lidí automaticky počítala třeba tak, že za sto slovenskejch dostanete řekněme 75 českejch korun, tudíž slovenská je o čtvrtinu slabší, to je ovšem jen taková lidová tvorba, co má význam asi stejnej, jako když Karel Gott mluví o možnostech letů do vesmíru.


"Čeká nás doba plná zvratů, sociálních nepokojů, možná i válečných konfliktů" - no, to jsou víceméně lidský dějiny v kostce, nebo ne? Samozřejmě zestručněný, je to, jako kdybychom tvrdili o počasí, že nás čekají roky zvratů, chladnejch rán, možná i přívalovejch dešťů. Ale to je o vnitřním nastavení, ve kterým sto slunečnejch dní nevyváží jeden zamračenej, tudíž o to se nepřu, jenom vás s ulehčením ponechám v tom vašem a s dovolením si ponechám své vlastní.

"Nicméně je jisté, že většina lidí na tom bude hůře než jejich rodiče. To je prostě fakt a hovoří o tom řada renomovaných ekonomů."

Faktum není automaticky něco, o čem kdosi hovoří, byť by byl jakkoli renomovanej. Stokrát opakovaná věta se jen kvůli opakování nestane pravdou, renomovaní ekonomové se průběžně v každý generaci stokrát mýlili. Což je doložitelnej fakt: stačí si vyhledat prognózy a porovnat je se stavem v době, který se ty prognózy měly tejkat. Takže s "faktama" opatrně, namístě by bylo říct něco ve smyslu: "renomovaný ekonomové (který?) tvrděj to a to a já jim věřím."

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.