Přidat odpověď
Jistěže to lze.
Zatím není v platnosti očekávaný zákon o "bezpečném" účtu dlužníka, kam by mu směla chodit jen nepostižitelná částka a ten nebyl zablokovatelný.
Tedy banka není schopná rozlišit, jaké peníze na účet přišly a blokuje vše.
Aby se zabránilo finanční nouzi dlužníka při neočekávané exekuci, je možné 1x (tedy obvykle při prvním zablokování bankovního účtu) požádat banku, aby vám z vašeho účtu byla vyplacena dle § 304b zákona č. 99/1963 Sb., Občanského soudního řádu nezabavitelná částka ve výši dvojnásobku životního minima, neboť ta nepodléhá exekuci. Banka je povinná vám tuto částku, pokud se na vašem obstaveném účtu nachází, vyplatit.
Dál je potřeba (do dalšího měsíce) udělat jiná opatření - tedy domluvit se se zaměstnavatelem na hotovostní výplatě nepostižitelné částky, nebo si ji nechat zasílat na bankovní účet na cizí jméno (s jehož vlastníkem se domluvím a který nemá svoje vlastní exekuce). Podruhé Vám už banka totiž to minimum nevyplatí - to byste se pak museli u exekutora domáhat vyloučení těchto peněz z exekuce a to je na delší dobu.
Dlužníci rodiče to často řeší zřízením dětského konta - tj. bankovního účtu na jméno dětí, kam si nechávají posílat nepostižitelnou částku - oni to často doporučují sami bankéři...
Proti tomu v budoucnu očekávanému zákonu o "bezpečném" účtu v zásadě nikdo neprotestuje, takže za čas určitě bude, všichni vědí, že současná praxe je pro dlužníky zbytečně šikanózní.
Předchozí