| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Valkýro,

přirozený je prý spánek 22 - 6, plus mínus hodina. Jenže vždy byli lidé, kterým se "probouzecí hormon" vyplavoval o něco později, nebo naopak dříve, což má vliv nejen na dobu vstávání, ale na celý hormonální systém, vše je posunuté. To jsou ty klasické sovy (spánek cca 2 - 10) a skřivani (spánek cca 20 - 4).

No a někdo má ten fázový posun velký. U mě je to nějakých 8 hodin, takže kdykoliv vypadnu z pracovního procesu, funguju v režimu spánku 6 - 14 plus mínus hodina. Mám to od narození, pamatuju si, kolik nocí jsem jen proležela, případně proběhala po obýváku, abych se unavila...nepomáhalo nic. Naopak jsem si tím, že jsem ten aktivní čas trávila v posteli, vypěstovala dost slušnou spánkovou poruchu, takže jsem pak řadu let nebyla schopná v posteli usnout, i když už jsem únavou usínala za pochodu. Prostě postel znamenala bdění....a musela jsem hodně trénovat, aby se alespoň tohle srovnalo.

NEORGANICKÉ PORUCHY RYTMU SPÁNEK-BDĚNÍ
Porucha rytmu spánek-bdění je definována jako nedostatečná synchronizace mezi rytmem spánek-bdění a pořadovaným rytmem spánek-bdění, který je obvyklý pro okolí, z čehož pramení stesky buď na insomnii nebo hypersomnii. Tato porucha může být psychogenní nebo se předpokládá, že má organický původ, což závisí na relativním podílu psychologických nebo organických faktorů na jejím vzniku. U jedinců s desorganizovanou a proměnlivou dobou spánku a bdění se velmi často projevuje značný stupeň psychopatologie, obvykle ve spojení s různými psychiartrickými poruchami, jako jsou poruchy osobnosti nebo afektivní poruchy. U jedinců, kteří často a opakovaně mění pracovní směny nebo cestují přes časová pásma, je cirkadiánní dysregulace v zásadě biologická, i když zde může působit i silná emoční složka, protože v mnoha případech pociťují tito jedinci tíseň. Konečně u některých jedinců je fázový posun rytmu spánek-bdění, který lze přičíst buď vrozené špatné funkci cirkadiánního oscilátoru nebo abnormálnímu zpracování časových podnětů, pohánějích biologické hodiny. (Druhý případ se může vztahovat k emoční anebo kognitivní poruše.)
Pro definitivní diagnozu jsou podstatné tyty rysy:

a) vzorec spánek - bdění je desynchronizován ve srovnání s žádoucím rytmem
b) jedinec trpí insomnii během hlavní spánkové fáze a hypersomnii během fáze bdělosti a to téměř denně po dobu alespoň jednoho měsíce nebo opakovaně po kratší časová období
c) neuspokojiv kvalita, kvantita nebo časování spánku způsobuje značnou tíseň, narušuje sociální nebo profesionální fungování.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.