| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Mezi mužským a ženským mozkem existují strukturní rozdíly, které mají i funkční dopad.
Opět nechci se pouštět do obtížně vymezitelných a precizně popsatelných pojmů jako "povaha, styl uvažování, styl myšlení...".
Z hlediska změřitelných a zobrazitelných veličin mezi mozkem žen a mužů je rozdíl v lokalizacích a síle nervových spojení, ve způsobu zapojování určitých oblastí mozku při různých činnostech atd. K tomuto, pokud to někoho zajímá, existuje zajímavý koncept connectomu, jako modelu popisujícího nervová spojení.

Podle toho, co jsem k tomu letmo četla, se strukturní a funkční odlišnosti mozku mužů a žen začínají výrazně projevovat nejdříve po 10 roce věku a je značný rozdíl mezi skupinami podle věku mezi 10 až 18 rokem, s dospíváním se mozek odlišuje silněji a zřejmě je kruciální vliv hormonů.
Nakolik by se z toho dalo extrapolovat, že dítě prepubertální je více v genderově specifickém chování ovlivněno převážně prostředím, zatímco od startu hormonálního dospívání se zvýší vliv interní, to nevím, natolik do toho nevidím a mohla bych zanedbat nějaký důležitý aspekt.

Zároveň v rámci výzkumu connectomu zjistil kdosi se strašně dlouhým jménem na "I" (něco jako Inkakalharrikar nebo co, už jsem to zapomněla), že variabilita connectomu je mezi muži vzájemně větší než mezi ženami vzájemně.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.