| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tady se ví vše, tak snad se v tom někdo vyzná. Budeme aktualizovat pojistku domácnosti i pojistku nemovitosti (v jednom). Snažila jsem se najít informace na internetu, ale ne vše je mi jasné. Tak snad mi někdo poradí. Bydlíme v paneláku, Praha. Prosím o vysvětlení jako pro hotentoty 😊. Omlouvám se za román, ale je toho hodně.


1. Hodnota nemovitosti
S výjimkou paneláků, kde pojišťovny upřednostňují tržní hodnotu před reprodukční, by lidé měli pojišťovat svůj majetek na cenu, za kterou by si dokázali pořídit danou věc novou, nikoliv na hodnotu, za kterou by ji byli schopni v danou chvíli prodat.
Dotaz: Pro paneláky tedy opravdu cenu tržní? A jak zjistím rozdíl mezi cenou tržní a cenou reprodukční? Podávat se na ceny, za které se prodávají byty ve stejné lokalitě? My máme třeba zrekonstruovaný byt v nadstandardu, a když se podívám na ostatní byty na serveru, kde se prodávají nemovitosti, tam jsou většinou jen byty, které prošly základní rekonstrukcí. Jak se toto pak zohledňuje při plnění pojistné události?

Jinde se zase hovoří o nové a časové ceně.
Nová cena je primárně nastavena u pojištění domácnosti, jedná se o cenu, za kterou si v daném čase a místě můžete pořídit novou věc srovnatelné kvality s pojištěnou věcí. Časová cena je cena, kterou měla věc těsně před pojistnou událostí a zohledňuje zároveň opotřebení, znehodnocení nebo zhodnocení (rekonstrukci).



2. Přepojištění – tady se zase mluví o odhadní ceně nemovitosti
Odhadní cena nemovitosti 2 000 000 Kč
Pojistná částka ve smlouvě 4 000 000 Kč
Pojišťovna nikdy nezaplatí víc, než činí odhadní cena nemovitosti.
V případě totální škody zaplatí dva miliony, v případě škody za dvě stě tisíc zaplatí dvě stě tisíc.
Jenže to by platila, i kdybyste byli pojištěni na odhadní cenu nemovitosti, tedy na dva miliony. Takhle prostě platíte zbytečně vysoké pojištění.
Dotaz: Jakou cenu nemovitosti tam dát, když ceny stále stoupají? Má se to trošku nadsadit?


3. Kuchyňská linka, vestavěné skříně, podlahy – kam patří?
Pojištění nemovitosti - Kdybyste vzala dům a otočila ho vzhůru nohama, co by se vysypalo, patří do domácnosti, zbytek je nemovitost. Ano, tyto věci napevno spojené s nemovitostí – vana, kuchyská linka, podlahy, vestavěné skříně, vestavěné spotřebiče - se označují jako její stavební součásti a měly by být zahrnuty do pojištění nemovitosti.

Kuchyňská linka je automaticky zahrnuta do pojištění nemovitosti. Pokud ji pojistíte v rámci domácnosti, nejen že si zbytečně připlatíte několik stovek navíc, ale ještě vám hrozí, že v případě pojistné události vám pojišťovna může uhradit jen za její malou část. U stavebních součástí plní totiž pojišťovny jen do pěti procent hodnoty domácnosti. Když budete mít kuchyňskou linku pojištěnou na 100 000 korun, hodnota celé domácnosti bude 500 000 korun a dojde k pojistné události, při které se zničí celá kuchyňská linka, zaplatí vám pojišťovna maximálně 25 000 korun. Kdybyste si ji však pojistila v rámci nemovitosti, uhradili by vám celou částku.

A teď nová informace: Pojištění domácnosti člověka chrání před finanční ztrátou, pokud dojde k poškození vnitřního vybavení bytu a osobních věcí. Tedy spotřebičů, cenností, ale i knih nebo dětských hraček. Pojišťovny ovšem stále častěji do pojištění domácnosti zahrnují i takzvané stavební součásti bytu. Tedy kuchyňskou linku, vestavěné skříně a spotřebiče či plovoucí podlahu.
„Toto pravidlo ovšem nefunguje bez výjimky a můžete narazit na pojišťovny, které zařazují například podlahy do pojištění domácnosti a mnohé mobilní předměty zase do pojištění nemovitosti. Typicky spornými položkami bývají kuchyňské linky, vestavné spotřebiče, vestavěný nábytek nebo nejrůznější typy závěsných skříněk.

Dotaz: kam to tedy patří?

4. Vybavení domácnosti - pojistit vybavení domácnosti na novou cenu? Řeší se u vybavení domácnosti amortizace i u časové ceny? Kde se amortizace neřeší?


5. Trubky a kabely
K budově patří veškeré vnitřní rozvody a venkovní přípojky v místě pojištění, které jsou ve vlastnictví pojištěného, ať už se jedná o vodovodní, kanalizační, plynové a elektrické přípojky včetně ventilů, kabelové rozvody, zděné přístřešky, šachty, skříně či pilíře. Do domácnosti patří vše, co je součást spotřebičů (např. pračky, myčky nebo sušičky) a do určitého limitu (limit pro stavební součásti) i vnitřní rozvody.



6. Bydlíme přímo pod střechou – nutné je pojištění na atmosférické srážky. Je něco, na co si dát ještě pozor, co se týká tohoto faktoru?

7. Bydlení pod střechou – je dobré vzít v potaz ještě nějaká rizika?

8. Vodovodní škody – někde jsem četla, že exist~o~ují 2 typy pojištění – na „trubky“ co jsou v bytě, a na „trubky“ co jsou zabudované ve zdi – a na obojí by se měl jednotlivec pojistit. Bylo tam nějaké slovo „z držby“, ale formulaci si nepamatuji. Nevíte někdo podrobnosti?


Děkuji všem, co dočetli. ~x~ a za případné rady ~x~. Byla jsem u dvou pojišťoven, ale pracovníci mi to nebyli schopni pořádně vysvětlit. Proto se ptám zde.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.