| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Kdy začíná život - názory občanů

Dost mě překvapily některé ohlasy na tento článek, resp. to, že je podnítil právě tenhle článek a na tomhle serveru. Asi budu označen za nebezpečného fanatika, ale fakt nemám jasno v některých argumentech obhájců potratů. Dejme tomu, že právo rozhodnout o životě dítěte skutečně náleží matce a otci, kteří jediní mohou posoudit svoji situaci atd. Proč ale tedy mají toto právo jen v prvním trimestru (když pomineme zdravotní indikace)? Co se stane zásadního mezi třetím a čtvrtým měsícem? Vznikne život? Jeho jiná forma? Jiná kvalita? Ano, tříměsíční plod je jiný než šestiměsíční a ten je jiný než novorozenec a ten zas jiný než dospělý - a co s tím? A pokud to dovedeme trochu do krajnosti - když mají rodiče tohle právo před porodem, proč ne po porodu? Protože má už dítě rodné číslo nebo protože je mimo dělohu? No a co? Postará se novorozenec o sebe sám? Nebo snad opravdu někdo věří, že plod je "součástí těla matčina", jak tvrdí ministr zdravotnictví? Copak je dítě ledvina? A dále - plod (nasciturus) může být dědicem, narodí-li se živý. Takže právo na majetek by nenarozené dítě mělo, jen to živé narození mu už nikdo nezaručí?
A dále: kam se dostaneme argumentací o dětských domovech, absenci láskyplné rodiny atd.? Kdo posoudí kvalitu života v dětském domově oproti vlastní rodině alkoholiků a oproti náhradní rodině? Kdo posoudí život postiženého dítěte? Postiženého původně zdravého dospělého? Starého a nemocného? Pochopitelně, nikdo nechce mít postižené dítě, já také ne. Ale i příklad z nejbližšího okolí mě přesvědčil, že takhle argumentovat se prostě nedá.
No, co si teda myslím: rozhodně nechci bránit ženám (lépe rodičům), aby se rozhodli, kolik dětí a kdy chtějí mít. Ale jsem přesvědčen, že prostor pro toto rozhodnutí je před početím a nikoli po něm, protože vzniká-li početím život (ano), jakékoli řešení potom je prostě zabití a zaběhané eufemismy to nezachrání. A dále jsem přesvědčen, že ženy (rodiče) mají právo mít dostatek informací o prostředcích ke kontrole početí - a to i o možných výhradách k nim - zdravotních nebo duchovních a o možných alternativách. Tedy nikoli zákazy, ale mnohostranné informace, i ty, které dnes trochu chybí. Možná cennější než rozdávat kondomy mi přijde sdělit fakt, že i bez nich se mnozí obejdou (i bez celibátu nebo nezodpovědnosti).
Možná jsem taky fanatik, i když anthrax neposílám. Ale výskyt vyšinutých jedinců nic neříká o ostatních. I v tomhle sedí srovnání s otroctvím: relativně před "nedávnem" v USA zaběhaná praxe, abolicionisté - nebezpeční fanatici, a také jistě mezi nimi mnozí psychopati a násilníci. A dneska? Dokážeme vůbec pochopit, jak mohl někdo myslet vážně své právo na vlastnictví člověka a rozhodování o něm? Dokážou za 200 let pochopit nás?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.