Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Těhotenská průkazka 2 část

Autor: zuzini , 23.10.2007

PÁNEV - změření zevních pánevních rozměrů, které sestra v ambulanci změří speciálním měřítkem (pelvimetrem) - může upozornit na velké odchylky od normy, ženy s úzkou pánví by možná nemohly normálně porodit dítě z důvodu nepoměru porodních cest a hlavičky děťátka - porod by se musel ukončit císařským řezem.
Zevní pánevní rozměry:a)vzdálenost předních trnů kyčelních=distantia bispinális=26cm
b)vzdálenost hřebenů kyčelních = distanci bicristalis=28cm
c)vzdálenost vrcholů kostí stehenních=distantia bitrochanterika=30cm
d)vzdálenost trnu posledního bederního obratle k hornímu okraji spony stydké =conjugata externa=20cm.
BWR - vyšetření krve na syfilis, pozitivní pouze po prodělané syfilis.
VÝŠKA a VÝCHOZÍ HMOTNOST těhotné
SKUPINA (krevní skupina – A, B, AB nebo 0) a Rh matky, otce (RH faktor pozitivní +, negativní - )
PROTILÁTKY - pokud je Rh faktor matky negativní, musí se vyšetřit častěji během těhotenství protilátky ( viz 2.strana TP ), zda se jich nevytvořilo větší množství, což by ohrožovalo život plodu. V případě Rh negativní matky a Rh pozitivního dítěte se po porodu dělá tzv. anti – D profylaxe, aby u matky nenastala tvorba protilátek a další těhotenství mohlo probíhat zcela normálně.
FENYLKETONURIE = vrozená odchylka látkové výměny (metabolismu aminokyselin). Ne vždy se tento test provádí, protože se sleduje už desetiletí u novorozenců, takže riziko, že by se mohlo objevit u těhotné ženy je minimální.
Největší tabulka této dvoustrany je určena pro zápisy nálezů jednotlivých prohlídek v poradně pro těhotné: datum, týden těhotenství, váha těhotné, otoky, vyšetření moči (MOČ) na bílkovinu (B), cukr (C), močový sediment (SED), změření tlaku krve (TK), zaznamenání pohybů plodu a později srdečních ozev plodu(OP), výška děložního fundu = růst těhotenství, měří se zevně od spony stydké k nejvýše uloženému bodu dělohy, poloha plodu - hlavičkou, koncem pánevním či jinak, vnitřní nález = gynekologické palpační vyšetření děložního čípku (HRDLO), (KOLPO) kolposkopické a (CYTO)cytologické vyšetření se provádí v počátku těhotenství v zrcadlech = kolposkopické vyšetření k vyloučení rakoviny děložního čípku. Odebrané vzorky se odesílají do laboratoře = cytologické vyšetření. Každý nález potvrdí lékař svým podpisem.
Následující pátá strana TP:
Je pokračováním předchozí dvoustrany - doplňují se zde další vyšetření, např. krve k vyloučení vrozené vývojové vady odebírané v 16. týdnu těhotenství - tzv.
TRIPLTEST - odběr krve na AFP – alfafetoprotein (produkují ho fetální orgány (orgány vašeho děťátka) - játra a žloutkový váček plodu), HCG - choriový gonadotropin, E - estriol. Podle výsledných hodnot lze zhodnotit nebezpečí vývinu vrozené vývojové vady (VVV) plodu - např. tzv. Downova syndromu.
K dalším nezbytným vyšetřením krve patří vyšetření na HIV – protilátky, HbsAg (protilátky po prodělané infekční žloutence typu B).
Šestá a sedmá strana TP:
Je tvořena speciálním grafem – GRAVIDOGRAMEM, který přehledně zachycuje podstatná fakta o průběhu gravidity. Jsou zde pásma průměrných hodnot (nepřerušované linky) a přípustných odchylek od normy (přerušované linky). Vyznačují se do něj hodnoty váhového přírůstku (týden těhotenství/kg) - ten by neměl být vyšší za celou dobu těhotenství o více než 15 kg. Uvědomíme - li si, že na plod, plodové obaly, plodovou vodu a placentu připadá za celé těhotenství přibližně 5 kg, a připočteme -li zvýšené množství tekutiny v těle matky, zvětšené tkáně prsou a dělohy a tukovou tkáň matky dostaneme 12 kg. Pokud těhotná nabírá hmotnost astronomickým tempem a dosáhne ke konci těhotenství přírůstek na váze vyšší jak 20 kg, bude po porodu řešit svou nadváhu.
SYMFYSA - FUNDUS - zaznamenává se vzdálenost v cm od spony stydké po nejvyšší bod těhotné dělohy (fundus). Průměrnou hodnotu označují nepřerušované linky.


CERVIX - SCORE (CS) - v dolní části dvoustrany je tabulka zaznamenávající stav děložního hrdla, tzv. uzávěrového aparátu dělohy. Hodnotí se pomocí CS BODŮ – v horní části strany. Normální čípek je tuhý, uzavřený, v celé své délce 2-4 cm (nezkrácený), směřuje dozadu, není hmatná naléhající část plodu = klenby poševní jsou prázdné.Čím blíž je porod, tím více se čípek posunuje do středu, zkracuje se, měkne, otevírá se, tlak plodu na uzávěrový aparát sílí – rozvinuje se dolní segment dělohy.
CS BODY - naléhájící část, dilatace hrdal, zkrácení čípku, konzistence, směr čípku (sakrálně = dozadu, mediosakrálně = středozadně, středem).
Změna každé položky se hodnotí bodově 0, 1, 2. Počítá se při každém gynekologickém vyšetření, výsledek se zapisuje do sloupce označeného příslušným týdnem těhotenství. CERVIX SCORE je jejich součtem (řádek CELKEM/ kritická hodnota). Překročení KRITICKÉHODNOTY znamená varování, že hrozí předčasný porod či potrat. U donošeného těhotenství informuje CS o připravenosti porodních cest k porodu. Pokud je hodnota CS vyšší než 7 bodů, lze uvažovat o indukci porodu = umělém vyvolání porodní činnosti.
Osmá a devátá strana TP:
Je určena hlavně k zápisu výsledků ultrazvukových (UZ) vyšetření a kardiotografie (ta umožňuje ve vyšším stupni těhotenství snímat děložní aktivity (kontrakce) a srdeční ozvy plodu v děloze zevní ultrazvukovou sondou).
ULTRAZVUKOVÉ VYŠETŘENÍ – je prováděno přibližně třikrát během celého těhotenství ve 12., 18.-20., 30 – 32. týdnu těhotenství. Měří se biometrie plodu: BPP = biparetální průměr (velikost hlavičky), Thorax AP = anterioposteriorní = předozadní průměr hrudníku, AC = abdominální circumference – obvod trupu, FL = velikost stehenní kosti. Naměřené bioparametry jsou porovnány s očekávanými (dle poslední menstruace PM ) v daném těhotenském týdnu a tak je možné vyloučit hypotrofizaci (malý vzrůst a váha), či hypertrofizaci (velký vzrůst a váha) plodu a je možná detekce vrozených vývojových vad (VVV) a určení přesného termínu porodu. Do průkazky se zapíše stáří (TÝDEN) těhotenství podle PM a podle UZ nálezu. AMNIOSKOPIE = optická vyšetřovací metoda, při níž se posuzuje kvalita (barva) plodové vody (čirá s bílými vločkami = normální, zkalená nebo zelená = ohrožení pro plod, porod je vhodné uměle vyvolat). Provádí se většinou po termínu porodu nebo při komplikacích porodu.
KARDIOTOKOGRAFIE = grafické zaznamenávání srdečních ozev plodu v závislosti na činnosti dělohy (kontrakcích). Doporučuje se natáčet asi 14 dnů před termínem porodu a až do porodu.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Zobrazeno doposud 3163 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.