Ve středu přijel Petr domů dřív, v úterý se totiž narodil kolegovi syn, tak ho kapánek zapíjeli a jaksi pak nebyli schopní se zapojit do pracovního procesu. Využila jsem tedy hlídání a vyrazila do Prahy s bráchovým foťákem do opravny. Vzala jsem si s sebou na rande Andulku s tím, že bysme si mohly spolu zajít do kina na Peklo s princeznou. Andulína byla nadšená a já vlastně taky :-).Teda až na to, že když chce člověk vyrazit do kina, aby pomalu prodal svoje akcie. Vstupné, k tomu popcorn, pak pohár.. no fakt síla, ale za ten zážitek to rozhodně stálo! Servis jsme taky vyřídily v pohodě a domů jsme přifrčely těsně na Večerníčka :-)
Na pátek jsme si naplánovaly s Trolli a Pavlou návštěvu Muzea hlavního města Prahy. Našla jsem na webu zajímavý tip http://www.novinky.cz/cestovani/161955-muzeum-v-praze-otevrelo-stredoveky-dum-kde-si-muzete-hrat.html. Přišlo nám to tedy jako dobrý nápad, když počasí moc nepřeje vycházkám venku. Přidala se k nám ještě Jana s Aničkou a Andrea se Štěpánkem a Kryštofem. Muzeum je velmi velmi nebezbariérové, už jen vstup dovnitř nám dal dost zabrat. Zaplatily jsme každá kilčo vstupné plus pade za možnost focení.
Expozice středověkého domu je umístěna v suterénu. Čekala jsem poměrně velké prostory a ejhle.. nebylo to větší než náš obývák. Ne že by to nebylo zajímavé, ale naše představy byly na základě článku dost jiné. Děti asi nejvíc nadchl suchý záchod, kde byly i krysy :-D. Skládaly také jednotlivá řemesla a pohrály si s loutkami. Za chvíli je to už ale nebavilo a chtěly jít dál.
Přešli jsme tedy pro změnu až do nejvyšších pater, abychom si prohlédli LANGWEILŮV MODEL PRAHY z let 1826 – 1834. Tento model Prahy vytvořený před polovinou 19. století je jedinečným dokladem podoby Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu před přestavbou Prahy na konci 19. a počátku 20. století. Ovládat si jej mohou návštěvníci sami pomocí počítače, takže lze simulovat denní doby, případně osvětlovat jen konkrétní historické stavby. Je to opravdu nádherná záležitost.
Naše další kroky vedly do expozice Praha v Pravěku http://www.muzeumprahy.cz/virtmuz/index-pravek.html. Ta už byla pro děti poměrně zajímavá, mohly jsme jim aspoň ukázat evoluci :-). Nejvíc je ale zaujalo pohřebiště. V expozici je kosterní pozůstatek včetně obětních misek. Děti to naprosto fascinovalo a dostala jsem otázky, které mi daly dost zabrat. Proč jsou tam jenom kosti, proč tam jsou ty misky, jestli dědečkové jsou teď taky takhle a co s nima vlastně je.. No fakt docela těžké téma. V této části muzea byla navíc moc příjemná paní hlídačka (na rozdíl od gestapaček ze zbytku muzea) a když jsem dětem vysvětlovala, že ti lidé byli dřív malincí, protože špatně jedli a tak byli často nemocní a nerostli, odešla o kus dál a pak mi říkala, že se musela smát, jak jsem využila situace a cpala do těch makoviček zásady dobré výživy :-). No jo no.. člověk musí využít každé příležitosti :-).
Každopádně musím všechny děti moc pochválit, protože se chovaly naprosto vzorně a i když chvilinkama byly hlučnější nebo popoběhly, měly o exponáty zájem a prostě to zvládly na jedničku! Za odměnu jsme je vzaly k Mekáči, aby v místním dětském koutku vybily přebytečnou energii :-). |