Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Hoax aneb podvodné a řetězové maily a poplašné stránky

Autor: Správce zamlklinek , 12.3.2006

veškeré informace na www.hoax.cz


Co je to hoax
Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená:
Falešnou zprávu, Mystifikaci, Novinářskou kachnu, Podvod, Poplašnou zprávu, Výmysl, Žert, kanadský žertík.

V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem.

Jak HOAX poznáme


Text poplašné zprávy obsahuje většinou tyto body:



  • Popis nebezpečí (viru)
    Smyšlené nebezpečí (vir) bývá stručně popsané, v případě viru bývá uváděný i způsob šíření.


  • Ničivé účinky viru
    Zde záleží převážně na autorově fantazii. Ničivé účinky mohou být celkem obyčejné, třeba zformátování disku nebo už míň důvěryhodné - zběsilý útěk myši do ledničky, roztočení HDD opačným směrem, výbuch počítače... Autoři hororů zde mohou hledat inspiraci.


  • Důvěryhodné zdroje varují
    Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů ("IBM a FBI varují" nebo "Microsoft upozorňuje" atd...)


  • Výzva k dalšímu rozeslání
    Tento bod HOAX vždy obsahuje! Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.



V praxi můžeme použít následující pravidlo:
Jestliže zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozeslání na další adresy, je to s největší pravděpodobností HOAX.

Pokud podobnou zprávu obdržíte a nemáte jistotu, můžete si prohlédnout některý ze seznamů HOAXů a určitě tam obdobu doručené zprávy najdete. Také pravděpodobnost, že byste stopnutím podezřelého e-mailu někomu uškodili, je minimální. Šířením hoaxů a jiných řetězových e-mailů se uživatel proviňuje proti pravidlům Netikety - pravidel chování na Internetu.


Nejčastěji se můžeme potkat s těmito hoaxy:



  • Varování před smyšlenými viry a různými útoky na počítač
    Nejčastější typ poplašných e-mailů.


  • Popis jiného nereálného nebezpečí
    Zprávy varují před vymyšleným nebezpečím z běžného života - mimo oblast výpočetní techniky. Často obsahují směs lží a polopravd, které nezasvěcený člověk nemůže s jistotou posoudit.


  • Falešné prosby o pomoc

    1. Kdysi skutečná prosba o pomoc, většinou se masově rozšíří až po její aktuálnosti. Typickým příkladem jsou prosby o darování krve pro nemocného člověka.

    2. Trapný pokus o žert, který útočí na základní lidské city.


  • Fámy o mobilních telefonech
    Vymyšlené, zkreslené nebo neúplné informace o mobilních telefonech. Většinou bývají také masově šířené.


  • Petice a výzvy

    1. Smyšlená petice jako žert.
    2. Nedomyšlená snaha boje za určitou věc. Petice šířená e-mailem často neobsahuje potřebné údaje podepisujících se (pokud je lze takto označit), aby petice byla platná. Naopak, jestliže ke jménu připojíte další osobní údaje, dáváte je k dispozici komukoliv, kdo e-mail dostane. Zpráva s vašimi údaji se šíří pyramidovitě v mnoha různých variantách na další adresy. Kdykoliv může být změněn i text údajné petice a váš podpis může být pod něčím, s čím nesouhlasíte.


  • Podvodné e-maily (nejčastěji z Nigérie)
    Podvodníci rozesílají e-maily s lákavými nabídkami na velkou sumu peněz. Údajnými odesílateli jsou například vdovy po bohatém podnikateli, které žádají o pomoc při převodu peněz ze země. Jako odměna za pomoc je slíbeno až několik miliónů dolarů. Hlavní trik podvodu je v tom, že nachytaná oběť je nucena postupně platit několikatisícové poplatky na údajné výdaje spojené s převodem peněz, který je stále pod různými záminkami odkládán.


  • Pyramidové hry a různé nabídky na snadné výdělky

    1. Většinou to jsou různé obdoby pyramidových her. Podle našich zákonů jsou pyramidové hry zakázány, proto se je organizátoři snaží maskovat jako prodej různých produktů. Tyto nabídky mají stejný základ: koupím produkt od zapojeného účastníka(ů), tím již zapojené členy posunu o pozici výš a snažím se přesvědčit jiné, aby produkt koupili a moji pozici také vylepšili. Pokud je trh nasycen - a to díky pyramidovému způsobu je poměrně rychle - poslední mají minimální šanci, že někdo další se připojí, a jsou to pouze jejich peníze, které pomohly alespoň částečně vrátit náklady zapojeným předchůdcům.
    2. Nabídky na odměnu nebo slevu na služby za hromadné rozeslání e-mailů. Pořádně si rozmyslete, jestli je slíbená odměna dostatečnou kompenzací za obtěžování vašich přátel.
    3. Žertovná zpráva, ve které se slibuje za její další rozeslání lákavá odměna.


  • Řetězové dopisy štěstí
    Čínské modlitby a různé dopisy štěstí šířené z pověrčivosti nebo z neznalosti.


  • Žertovné zprávy
    Různé žertovné zprávy, které si posílají kamarádi a známí. Zde bych pouze připomněl, že ne všichni mají stejný smysl pro humor, a proto není vhodné je hromadně šířit na všechny adresy.

veškeré informace na www.hoax.cz

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 843 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.