Péče o těhotné spočívá v pravidelných návštěvách u Vašeho ošetřujícího gynekologa v prvních 6-7 měsících vždy 1x za 4-5 týdnů. S blížícím se termínem porodu jsou jednotlivá kontrolní vyšetření častější.
Součástí předporodní péče je biochemický screening (tj. vyhledávací vyšetření) nejčastějších chromozomálních vrozených vývojových vad (dále jen VVV) a UTZ vyšetření zaměřená na posouzení normálního růstu a vývoje plodu. Frekvence UTZ vlnění neohrožují normální vývoj plodu.
Kombinované testy, umožňující stanovit individuální riziko postižení plodu Downovým syndromem (dále jen DS), se stále zdokonalují. K výpočtům se v současné době používají tyto iformace: - věk a hmotnost těhotné ženy - stáří těhotenství podle PM - UTZ nález ve 12. - 14.tt (šíjové porjasnění) - výsledky laboratorních vyšetření žilní krve těhotné (hladina hormonů hCG a PAPP-A)
Šíjové projasnění (nuchal translucency NT) v zátylku plodu lze mezi 12. a 14.tt měřit UTZ, je způsobeno tekutinou, jež se v tomto období a v této lokalitě nachízí téměř u všech plodů. Nově se zavádí i hodnocení nosních kůstek plodu. Plody postižené VVV mají šíjové projasnění obvykle zvětšeno.
Kombinovaný test v I.trimestru umožňuje až v 90% záchyt plodu postiženého DS. Samotné věkové riziko zachytí přibližně jen 30% postižených plodů. tímto testem nelze stanovit diagnoza, ale pouze pravděpodobnost postižení. Je-li pravděpodobnost vysoká tak, aby vyvážila možné riziko invazivní diagnostiky, je možno po konzultaci s genetikem navrhnout provedení odběru plodové vody (amniocentézu). Tot vyšetření se provádí ambulantně. Další možností je odběr plodových choriových klků. Riziko potratu v souvislosti s těmito invazivními metodami je 0,5-1%. Výsledkem obou vyšetření je již jistá diagnoza. Podstoupení sreeningového vyšetření i invazivní prenatální diagnostiky je dobrovolné a závisí zcela na Vašem rozhodnutí.
UTZ vyšetření v I.trimestru je dále zaměřeno na posouzení velikosti, stáří a anatomii plodu.
1) 12. - 14. týden - kombinovaný test se zaměřením na vyhledání plodů s DS 2) 15. - 17. týden - biochemický screening na další chormozomální VVV a rozštěpové vady přední břišní stěny a neurální trubice. Spočívá v odběru žilní krve ženy a UTZ vyšetření. Při pozitivitě tohoto vyšetření se postupuje jako v I.trimestru, tj. konzultace s genetikem a rozhodnutí ženy o dalším provedení invazivní prenatální diagnostiky. 3) 20. - 22. týden - podrobný UTZ se zaměřením na odhalení dalších možných malformací a VVV plodu, zejména srdeční vady, rozštěpy páteře, obličeje, VVV končetin. Kontroluje se uložení placenty a množství plodové vody. 4) 30. - 32. týden - UTZ kontrola růstu a vývoje plodu, zaměřuje se na posouzení funkce placenty, množství plodové vody a uložení plodu.
Dle doporučení lékaře nebo v případě nejasného nálezu je možné neinvazivní UTZ vyšetření provézt i v jiném období těhotenství. |