Historie 8. dubna Mezinárodního dne Romů Praha, 25.3.2008 12:58, (RV/ROMEA)
Poblíž Londýna se v roce 1971 se uskutečnil historicky první světový romský kongres.
Především díky iniciativě anglických (Grattan Puxon, Donald Kenrick), francouzských (Matéo Maximoff), tehdejších jugoslávských (Jarko Jonavović) a dalších Romů a romistů byly oficiálně položeny základy dnešní mezinárodní romské unie (International Romani Union). Účastníci kongresu se usnesli nejen na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. V té době delegáti sjezdu oficiálně ustanovili první mezinárodní romskou organizaci IRU (International Romani Union), zpočátku známou pod názvem World Romani Union. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.
Ačkoliv se posléze konaly další dva kongresy IRU, 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres. Má připomínat den, kdy se oficiálně zpečetila mezinárodní spolupráce Romů, kdy najednou romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. V tento den si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" (přeloženo "romství" - tedy uchování identity). 8. duben byl pak vyhlášen na celém světě jako Mezinárodní den Romů.
V české republice se od 90 let stal Mezinárodní den Romů mezinárodní součástí. Přesto je to jeden z mála svátku které romská menšina má. Na celém světě si Romové připomínají oslavy 8. dubna jedním společnýcm symbolem. V roce 2002 vévodilo svátku zapalování svící. V roce 2003 házení květin do řek. Květiny pluly nejen Nilem, Amazonkou a dalšími řekami, ale dokonce také českou Vltavou. V roce 2004 byla na pražských Letenských sadech zasazena mladá lípa, která symbolizuje zapuštění kořenů národnostních menšin. Od tohoto roku se každoročně slavnostně zalévá.
Zatím nejsilnější tradici mají oslavy 8. dubna mají v zemích bývalé Jugoslávie a vůbec na Balkáně. Velkou popularizaci zažil Mezinárodní den Romů v tom nejpozitivnějším slova smyslu v roce 2000 a to především v křesťanských zemích díky papeži Janu Pavlu II. Papež Jan Pavel II. 8. dubna toho roku využil generální audience na vatikánském Náměstí Sv. Petra a u příležitosti Mezinárodního dne Romů vyzval věřící k větší úctě k Romům.
Romská vlajka
Spolutvůrce vlajky Dr. W. R. Rischi, lingvista a romista z indického Chandigarhu (později zde založil Centrum romských studií), zemřel 1. prosince 2002
Romskou vlajku tvoří dva podélné pruhy, dolní zelený symbolizuje sepjatost Romů a přírodou a horní modř spojení s nebem. Kolo uprostřed překrývající oba pruhy symbolizuje pouť, kočování, vychází také z prastarého indického symbolu - kola osudu. Původně má šestnáct loukotí, jeho jasně červená barva odpovídá první čakře - elementu země.
Romská hymna
Mezinárodní romskou hymnu Gelem gelem otextoval na tradiční nápěv romský hudebník a politik Jarko Jovanović z Bělehradu, který již žije dlouhá léta v Paříži. |