Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Létání v těhotenství

Autor: prosinec 08 , 29.6.2008
Cestování letadlem podle týdne těhotenství.

Tak jako u ostatních způsobů cestování v těhotenství se vám bude nejlépe cestovat ve druhém trimestru.

V prvním trimestru se podle některých studí - kromě obvyklých potíží spojených s touto částí těhotenství (nevolnost, únava) – také lehce zvyšuje riziko potratu. Platí to především pro ženy, které pracují velké množství hodin. První známky vyššího počtu potratů se objevily u žen, které létaly častěji než 74hodin měsíčně. Pokud u vás hrozí vyšší riziko potratu, počkejte do druhého trimestru.

Druhý trimestr je pro cestování také nejbezpečnější. Případné riziko potratu je již výrazně nižší a nebezpečí předčasného porodu je ještě daleko.

Můžete letět i ve třetím trimestru - cestování letadlem je pro zdravou budoucí maminku bezpečné až do 36. týdne těhotenství. Nicméně vás možná nepustí do letadla už po 32. týdnu a mohou po vás požadovat lékařské doporoučení – to se liší podle společností, se kterou byste případně letěla, takže se informujte raději dopředu.

Jak jsme řekli, létání v těhotenství je pro zdravou těhotnou bezpečné – ale pochopitelně musíte znát dodržovat určitá pravidla, abyste se vyhnula případným rizikům.
Tlak v kabině letadla

Tlak v kabině letadla je sice vyrovnáván (odpovídá zpravidla nadmořské výšce 1.500-2.500 metrů), takže v případě, že jste zdravá vám, ani vašemu dítěti nic nehrozí, ale je o něco nižší než jste zvyklá. Díky tomu se zvýší puls a krevní tlak, aby tělo mělo možnost získat dostatek kyslík. Pokud máte kardiovaskulární problémy (srpkovitý erytrocit) nebo silnou anemii (chudokrevnost), může to být kontraindikací létání. Vaše tělo se bude s letem a nízkým tlakem hůře vyrovnávat. Dalším problémem, kdy může být nedostatek kyslíku problém, je malá velikost plodu vzhledem k týdnu těhotenství. Pokud letět musíte, může vám být doporučen "kyslík" navíc.

Z důvodu změny tlaku se nedoporučuje létat v malých letadlech, která nemají vyrovnávání tlaku v kabině - pokud by letěla příliš vysoko (nad 4.000 metrů, ve třetím trimestru pak nad 2.500).
Kdy nelétat

Kontraindikací létání mohou být také tedy některé typy anemie, abnormality na krvinkách (srpkovitý erytrocit), zánět žil provázený srážením krve, abnormality na placentě.

V prvním trimestru byste neměla létat, pokud vám hrozí riziko potratu – tj. v předchozím těhotenství došlo k potratu, vaginální krvácení. Pokud letět opravdu musíte, poraďte se s lékařem.

Ve vyšších stupních těhotenství pak v případě, že vám hrozí riziko předčasného porodu (změny na čípku, předčasný porod v minulém těhotenství) nebo pokud je vaše dítě příliš malé (nebezpeční nedostatečné výživy dítěte). Nedoporučuje se také létat při vícečetném těhotenství.
Pravidla pro let

Díky dlouhému sezení je jedním z rizik létání (ale i dlouhého sezení v autě či autobuse) možnost vzniku krevních sraženin (trombóza) v nohách a pánvi. Toto riziko se zvyšuje dlouhým sezením v jedné pozici a dehydratací.
Dlouhé sezení

Abyste tomuto riziku předšla, měla byste se nejlépe každou půlhodinu (ale minimálně jednou za hodinu) projít nebo alespoň často protáhnout kotníky a nohy. Z tohoto důvodu je důležité dobře si vybrat sedadlo, na kterém budete sedět, případně se domluvit s některým ze spolucestujících, aby si s vámi sedadlo vyměnil – jistě se někdo ochotný najde.

Kromě změny polohy sezení procvičujte nohy. Dobré je natáhnout si nohy do uličky a kroutit kotníky – na obě strany. Protáhnout nárt a povolit, nebo naopak pokrčit nohu v kotníku (flexa) a povolit. Procvičujte také prsty u nohou – pokrčit, narovnat, hýbat s nimi. Prostě vše, abyste nohy trochu rozhýbala a rozproudila v nich krev.
Dehydratace

Dalším rizikem, na které byste měla myslet je dehydratace. Hodně pijte jak před nástupem do letadla tak i v něm - v kabině je zpravidla nižší vlhkost. Kromě toho, že snížíte riziko nedostatku tekutin, bude se vám chtít častěji na záchod, přinutíte se projít a rozproudíte si krev.
Oblečení a pohodlí

Důležité je i oblečení. Protože jsou střeva jsou v těhotenství pomalejší - akumuluje se ve střevech více střevních plynů. Díky změně tlaku může dojít k roztažení plynu v břiše a vy se budete cítit jako balon. Kromě toho se při létání se také zhoršují otoky. Oblečte si tedy raději lehké volné oblečení a volné boty (ty si nestyďte sundat, aby se vám sedělo dobře).
Výběr místa v letadle

Pokud můžete, sedněte si na sedadlo u uličky – to je důležité, abyste si mohla natáhnout a protáhnout nohy a v případě potřeby se kdykoliv projít.

Doporučuje se vybrat si sedadlo nad křídlem a v přední části letadla. To je důležité zvláště, pokud trpíte nevolností – na takovémto sedadle je vyšší plynulost letu a pohyb letadla není tolik cítit.

Neseďte na posledním sedadle. To se nemusí dát sklopit a vy nebudete mít tolik pohodlí.
Detektory na letišti.

Detektory kovu, kterým na letišti pasažéři procházejí, využívají elektromagnetické pole nízké intenzity pro detekci zbraní, což není pro dítě nebezpečné. Rentgen je používán pouze na zavazadla. Z tohoto důvodu není nutné se bát, že vaše dítě ohrozí.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1625 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.