Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

05 - Lekce 5 - Jména lidí

Autor: Baruschka , 17.12.2006

Začali jsme malou rozcvičkou - spojování písmen a číslic - taková ta klasická motanina, kdy od jednoho písmena vede čára k číslu. Vyšlo nám slovo AUTOMOBILY a hned jsme dostali doplňující úkol - na každé písmenko najít značku auta.


Pak už jsme přešli k hlavnímu tématu dnešní lekce - jak si zapamatovat jména lidí, kteří se nám představili.


Problémem v naší společnosti je, že se jakoby za svá jména stydíme a většinou je zamumláme. Ani podání ruky není až tak samozřejmé, natož dívání se na sebe při představování.


Měli bychom tedy podat ruku a pořádně si dotyčného prohlédnout - zda má nějaké výrazné rysy - oči, nos, rty, prostě něco, co upoutá. Samozřejmě, pokud nerozumíme, měli bychom se znovu zeptat.


Ideální je po představení zopakovat jméno dotyčného, aby se nám lépe zafixovalo - viz konkrétně třeba příklad mého jména, jak to předvedla naše lektorka. Řekla jsem všem, jak se jmenuji a ona opáčila - A paní Skálová, není váš manžel náhodou Petr? Ano, je a ještě ke všemu ze Stříbrné Skalice a jeho otec pracuje v lomu.. Tím si všichni zafixovali moje jméno opravdu důkladně :-)). Protože tolik "skály" v jednom jménu se hned tak nevidí :-))


Pokud si potřebujeme zapamatovat jmého déle, je dobré se soustředit i na řeč těla dotyčného. Typická gesta, chůze, opět maximum poznávacích znamení.


Stejně tak, pokud je to možné, pomáhá význam jména a spojit si ho s konkrétním člověkem. Např. pan Jelen - vysloveně se nabízejí parohy :-) Ale pozor na falešnou paměť a tímpádem i záměnu příjmení. Opět platí, že čím absurdnější představa, tím lepší zapamatování


Dále může pomoci fonetika jména či jeho zabarvení, případně představit si jméno napsané tiskacími písmeny.


Vždy platí - co nejčastěji si to zopakovat.


Pokud slovo nic neznamená, zkusit si vymyslet něco, co známe. Jako př. nám lektorka vyprávěla o jednom manželském páru, který měl psa a velmi ho milovali, protože jinak byli bezdětní. Pes se jmenoval Antis. Nikdo z domu si ale nebyl schopen to jméno zapamatovat až jeden z nájemníků vymyslel mnemotechnickou pomůcku - ANTISovětský pes.. Od té doby si to všichni pamatovali velmi dobře :-)


Domácí úkol:


Přinést pro ostatní nějakou hádanku


Vymyslet vánoční přání nebo povídku, kde by se střídala počáteční písmena V a P. Opět se to nevztahuje na předložky a spojky.. Uffff...

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 606 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.