Jak masáž malým dětem prospívá a od kterého věku se s ní může začít?
Na to jsme se zeptali místopředsedkyně správní rady České asociace porodních asistentek Bc. Pavlíny Chvátilové, která se zabývá výukou dětských masáží. „Každé děťátko je už v bříšku chráněno, kolébáno a krmeno. Tyto jeho potřeby se plní automaticky a okamžitě. Porodem je novorozenec vytržen z tohoto příjemného prostředí a stává se naprosto závislým na péči a lásce svých rodičů. Každé dítě velmi citlivě reaguje na dotyk. Způsob dotyku, jistota v držení, chování a manipulaci s dítětem má značný vliv na jeho další vývoj. Děti, kterým rodiče dopřávají každodenně dostatek dotyků, jsou pohybově šikovné, zdravé a psychicky vyrovnané. Nedostatek dotyků vede ke vzniku úzkostí a děti jsou později velmi nejisté ve zvládání těžkých životních situací. Každodenní masáží se prohlubuje pouto mezi dítětem a rodiči, díky ní se navzájem lépe poznávají. Masáž je naplněním přirozené potřeby fyzického kontaktu, kterou má každé dítě. Podporuje jeho další vývoj a uvolněný pohyb. Masáže novorozenců, kojenců a batolat povzbuzují svalovou činnost, ohebnost a pohyblivost, jsou nezbytné pro fyzický i duševní vývoj a zdraví dětí. Zastávám názor, aby byl novorozenec co nejčastěji chován, houpán a laskán v náručí. Od 3. týdne se může začít s lehkou a jemnou masáží.“
Stačí masírovat jen rukou, nebo s použitím přípravků? Jakých?
“Masírujeme rukou, prsty, dlaní - podle situace. Při masáži je vhodné používat dětské olejjíčky. Před masáží je dobré si připravit mělkou misku s olejem, který by neměl být z ledničky. Před dotykem dítěte je vhodné olej vždy ještě rozehřát v dlaních, které se před masáží speciálně uvolňují a prohřejí cvičením. Olejem při masáži nešetřete, aby dlaně po těle hladce klouzaly. Na masáž doporučuji přírodní či dětské oleje zakoupené v lékárně. Každý olej je vhodné před prvním použitím vyzkoušet - nechat ho 30 minut na působit na předloktí dítěte, aby se předešlo případné alergické reakci.“
V kterou denní dobu a jak často děťátko masírovat?
“Každé dítě je jiné a jen jeho matka brzy pozná, která doba je pro masáž optimální. Obecně platí zásada: masírovat mezi jídly, aby dítě nebylo hladové ani přejedené. Nejlepší zkušenost mám s masáží po koupání (v koupelně je teplo a dítě je příjemně naladěné). Nic se nemá přehánět, a i v masírování se klade důraz na pravidelnost. Stačí masírovat jednou denně, ale každý den. Pokud dítě trpí plynatostí, masáž bříška mu vždy pomůže.“
Které partie masírovat a jak?
“Ve svých kurzech učím ženy masáži celého těla děťátka. Je nutné řídit se náladou a projevy dítěte a masáž tomu přizpůsobovat. Pokud je dítě spokojené a v pohodě, lze v příjemné atmosféře masírovat celé tělo směrem od hrudníku k nohám. Malého dítěte je potřeba se dotýkat jemně a pomalu. Postupně, jak si dítě zvyká na každodenní masáž, bude dobře reagovat i na silnější tlak a rychlejší rytmus. Znovu zdůrazňuji, že každá masáž je jiná, protože i chování dítěte je každý den jiné. Pokud je vidět, že dítě je nespokojené a masáž ho nebaví je lepší ukončit ji. Masírování hrudníku, pohyby rukou vzhůru a směřující vně kopírují činnost hrudního koše při dýchání. Při masáži bříška je pohyb rukou po směru hodinových ručiček, jako je rytmus trávení a pohyb potravy ve střevech. Záda se masírují směrem dolů, jako pracují svaly při napřimování trupu. Masírování končetin směrem dolů podporuje přirozený rozvoj paží a zesílení nohou v souladu s vývojem dítěte.“
Nemůže maminka v dobré víře děťátku masáží ublížit? “Může dítěti ublížit pouze tím, že ho nebude masírovat!“ |