Matýsek používá slovesa v různých tvarech: ŇÁŇA PADÁ - ŇÁŇA PADL - PADÁŠ! - PADÁM! (obvykle s dodatkem POŇÓC!)
Používá také zvratná slovesa, např.: ŇÁŇA CHOVÁSE / BOJÍSE Matýsek se schová / bojí
Ovládá a více-méně správně používá všechny pády, ale předložky stále ignoruje: ŇÁŇA PUDE MAMINKOU Kde je tatínek? TATÍNEK PÁCI. Co tam dělá? PACUJE. A co za to dostane? BANÁN! A komu ho dá? ŇÁŇOJI. A co s ním Matýsek udělá? PAPÁ! A komu dá kousek? MAMINCE. NESE PITÍKO, DÁ ŽIDIČKU KUŠINI. (Nesu pitíčko, dám ho na židličku v kuchyni.)
Často vede monology: TÁTA NE, ŇÁŇA SÁM! ...po chvíli... NEJDE ... TÁTA - ANO! :-)
případně: CO TO JE? DOMECEK. MIMINKA. MOOC MIMINKY. MÁMA, TÁTA - NEMÁ. PANÍ - NEMÁ. DANKA - NEMÁ. Co to je? Domeček, kde je moc miminek, které nemají mámu ani tátu. Taky nemají paní ani Danku. (Inspirován návštěvou kojeneckého ústavu v Krči)
Z malebných méně zřetelných slůvek se nám moc líbí např.: POJITAJC policajt OTVIJE/ZAVIJE otevřít/zavřít MIJEJEC milenec (naučila teta Danka) MAJENEC mravenec ŠUNÍNO sluníčko NĚFÍKU měsíček UTŠÍK ručník (od slova utřít se) ŠEPÁNKA smetánka
Z dětské počítačové hry Beruška (BOIKA) se naučil hlášku "Ó, to ne!" Nedávno v metru do zadumaného ticha zvolal s plným emočním nasazením: Ó, TO NE!!! a když viděl, kolik polekaných cestujících se po něm otočilo, spokojeně na vysvětlenou dodal: BOIKA!
|