Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Léky v těhu...1

Chřipka a nachlazení

Autor: Novia a 3 čertíci , 2.1.2006

Chřipka a nachlazení v těhotenství


Chřipka je virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty a má výrazné celkové příznaky (horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy). Onemocnění se vyskytuje často v epidemiích, popř. pandemiích. Virus existuje v několika typech s možností částečné proměny, což zhoršuje vznik odolnosti při zasažení jeho jiným typem. Přenáší se obvykle kapénkovou nákazou a první příznaky se objeví již krátce po nakažení (většinou za několik hodin, výjimečně až za 3 dny). Onemocnění má většinou mírný průběh, nebezpečná může být u oslabených, či jinak postižených jedinců (starých osob nebo lidí se srdečními poruchami). Protože se jedná o virové onemocnění, neexistuje léčivo, které by působilo přímo proti vyvolavateli. Antibiotika se podávají pouze při komplikacích nebo osobám s jiným závažným onemocněním, ale vlastní onemocnění (chřipku) neléčí, ani nezkrátí průběh nemoci. Proti nejčastějším typům chřipky lze použít očkování.


Jak může chřipka a nachlazení ublížit plodu? Obecně se po celou dobu těhotenství nedoporučuje takové příznaky, jako je například zvýšená teplota, podceňovat, protože samotné zvýšení teploty nad 38 stupňů Celsia již může mít škodlivé účinky na plod. Rýma je někdy komplikována zánětem vedlejších dutin, který se ve většině případů musí léčit antibiotiky a kašel, zejména dlouhotrvající a dráždivý, je vyčerpávající faktorem pro celý organismus matky.


Léčba nachlazení, případně chřipky v těhotenství se neliší od klasické léčby. Důležité je zachovávat klid na lůžku a vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se tyto příznaky ignorovat, laicky řečeno „přechodit“. Nezbytný je dostatečný přísun tekutin a vitamínů pocházejících z ovoce a zeleniny. V případě, že příznaky onemocnění (kašel, rýma) začnou obtěžovat těhotnou ženu, doporučuje se konzultovat možnou léčbu v lékárně. Pokud je přítomna vysoká teplota (nad 38 C), objevuje se neutišitelný kašel, bolest v oblasti průdušek nebo se objeví bolesti v oblasti ledvin je nezbytná konzultace s lékařem.


Často se lze setkat s názorem, že k léčbě nachlazení je vhodné podávat vysoké dávky vitamínu C, případně užívat multivitaminové přípravky. Ačkoliv je vitamín C považován za bezpečnou látku, neměla by denní dávka v těhotenství překročit 500 mg. Je nutné dávat si pozor na některé přípravky, které obsahují až dvojnásobné množství tohoto vitamínu. Stejně tak se nedoporučuje brát v tomto období kombinace více vitamínů či multivitaminové přípravky, které nejsou určeny přímo k užívání v době těhotenství. Neměly by se také používat ve vodě rozpustné formy vitaminů (tzv. effervescentní tablety), jelikož mohou u citlivějších žen vyvolat žaludeční obtíže. Vhodnější jsou naopak tablety s prodlouženým uvolňováním, které stačí užívat jen jednou denně.


Je třeba také upozornit na to, že názory, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, jsou již dávno překonány. Hodně dostupných léčivých rostlin totiž více či méně ovlivňuje dělohu a podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi (např. průduškové nebo proti kašli).


K léčbě nachlazení se používají přípravky obsahující echinaceu. Tato bylina byla shledána jako bezpečná pro užívání v době těhotenství. Lze ji užívat v mnoha lékových formách, lepší je však zvolit sirup než kapky obsahující vyšší množství alkoholu. Neměla by se používat déle než 8 týdnu, kvůli riziku možného poškození jater.


Obecně je bezpečné v době těhotenství užívat homeopatická léčiva. V případě začínajících potíží je lze zkusit jako alternativní léčbu.

Zobrazeno doposud 489 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.