Léčba kašle
Dalším příznakem, který doprovází nachlazení je kašel. Jedná se o obranný reflex sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká podrážděním citlivých oblastí v dýchacích cestách (hrtan, průdušnice, velké průdušky). Při prudkém výdechu dochází k výraznému zvýšení tlaku v plicích, s jehož pomocí se vytlačí např. nežádoucí těleso. Toto zvýšení tlaku však může při déletrvajícím kašli např. poškozovat dýchací svaly a zhoršovat krevní oběh, unavují se také dýchací svaly a ruší se spánek.
Kašel může být suchý (bez vykašlávání), nebo vlhký (produktivní) s vykašláváním hlenu. K tlumení se používají léky - tzv. antitusika. Nadměrné potlačování kašle však není žádoucí, protože může docházet k zadržení infikovaného hlenu. Jako jediné bezpečné antitusikum byl shledán dextromethorphan (obsažen v přípravku Humex sirup, Robitussin antitusikum sirup).
Ke zlepšení odkašlávání se používají různé typy expektorancií (léky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho odstraňování z dýchacích cest. Jako expektorancia lze použít po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem různé typy průduškových čajových směsí nebo bylinné sirupy (jitrocel, mateřídouška, lípa). Jak již bylo uvedeno výše, ne všechny čajové směsi a byliny jsou vhodné pro užívání v těhotenství.
Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu (ACC long, ACC 200, NAC AL 600). Na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující bromhexin. Naopak guajfenesin (např. Codrex broncho sirup, Guajacuran tbl.) se nesmí používat v prvním trimestru, ale nedoporučuje se ani v dalších obdobích těhotenství.
V kapkách i sirupech je nutno sledovat obsah farmaceutické pomocné látky propylenglykolu, který je sám o sobě škodlivý pro plod a dále pak obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství. |