Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Bylinky v těhotenství

Autor: správce srpen , 20.3.2006

MALINÍK
má se začít pít od 36. - 37.tt, uvolňuje svaly pánevního dna, takže mamky říkají (které mají srovnání porodu bez a s maliníkem), že to fakt bylo lepší a pak se po porodu míň krvácí. Akorát jak které mamči to chutná. Kdyby vám to nechutnalo, tak klidně oslaďte a kdyby ani to ne, tak si uvařte nějaký čaj, který vám chutná a do toho si dejte lžičku toho maliníku. Některým maminkám to chutná i tak.

Má se to pít 1 - 3x denně šálek. Ale ne víc. A jedna velká lžíce - to je trochu moc. Do hrníčku stačí dát lžičku.


Dobromysl s mlékem a medem
K usnadnění porodu, otevření porodních cest, lze v posledním měsíci těhotenství (doba je individuální, u někoho stačí jen několik dní) před termínem pít čaj z dobromysli s mlékem a medem: 1 čajová lžička dobromysli se vaří 10 minut ve 1/4 litru vody, pak do zcezeného čaje přidáte 2 polévkové lžíce Tatra mléka a osladíte medem. Maminky si recept chválí! (Je podle paní Patočkové, která tam ještě přidávala meduňku s mateřídouškou.)


HOŘČÍK
se má přestat brát tak měsíc před termínem, což je asi ten 35. - 36. tt. Má dlouhou dobu vstřebatelnosti a pak se ty porody většinou dlouze a blbě rozbíhají, když to mamky berou až do porodu.


Lněné semínko
dobré tak 14 dní před porodem, udělat si z toho vývar a vypít to. Ale ne každá mamča má silný žaludek :o) a zvládne to jako Týnka (chichi). Je to takový rosolovitý... Ble. Ale klidně si to můžete přidat do polívky a sníst i ty semínka. Jde se po nich dobře na WC. Je to dobrý na to, jak říkají staré porodní báby, že miminko po lněném semínku jakoby dobře vyklouznou ven.


Bylinky a koření v těhotenství a při porodu (zdroj www.nasedeti.cz - Léňa J.)

Obecně by se měly budoucí maminky vyvarovat těch bylinek, které mají vliv na svalovinu dělohy, způsobují překrvení orgánů malé pánve, silných projímadel, které mohou předčasně vyvolat porodní stahy.

Bylinky a koření, které se NEDOPORUČUJÍ používat v těhotenství
Jedná se o ty, které mohou vyvolat nedonošení plodu, jeho poškození nebo vyvolat předčasné porodní stahy.
Aloe, aloysia triphylla - od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
bazalka – od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
bergamot, dobromysl (oregáno), estragon, fenykl, hřebíček - od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
jalovec, janovec, japonská máta - od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
kafr - od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
kardamon, libeček, mahonie, máta, medvědice, pampeliška,pelyněk, petržel, prvosenka (petrklíč), přeslička, ptačinec, raut, rozmarýn, skořice - od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
šalvěj, tymián, tůje - od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
vachta, vavřín, zázvor -od 26 tt neužívat ani ve formě čajů nebo olejů v aromaterapii,
ženšen.


Bylinky a koření, které mají PŘÍZNIVÝ VLIV na bříško :
Maliník – doporučuje se pít od 34 TT, má tonizující vliv na hladné svalstvo dělohy a střev, tak připravuje bříško na porod, navíc čaj z něj je dobrý voňavý a když si k tomu představíte maliny …
Prcha chlumní aneb arnika – masážní olej s jejím obsahem zlepšuje prokrvení pokožky, zabraňuje vzniku pajizévek – striím, odstraňuje také svalové napětí
Len setý – od 34 TT 1 lžíci denně, jak říká lidová moudrost, len nechá dítě hladce vyklouznout, je to slabé laxativum, v uvedeném množství nevyvolá průjem, ale upraví stolici, pozor – musí se vydatně zapít jinak působí opačně a způsobí zácpu.


Bylinky vhodné při PORODU :
Skořice – skořice vyvolává porodní stahy, pokud je Vám její vůně příjemná je ideální si ho vzít s aromalampou do porodnice, také si její vůni můžete dopřát několik dní před termínem porodu, nám to bylo velice příjemné
Kontryhel – stimuluje zatahování dělohy po porodu, snižuje krvácení při porodu a spolu s meduňkou navrací energii po porodu a zvyšuje sekreci mateřského mléka, je ideální si čaj z něj vzít k porodu a pít ho i během hospitalizace až do konce 6tinedělí
Dubová kůra – působí hojivě na pokožku, intimní mycí gel s jejím obsahem hojí zranění po porodu
Chlorophyl – hojí a zklidňuje zranění po porodu, v lékárně se dá koupit jako spray.

Několik rad na nemilé bolístky, které provází těhotenství :
Ke zmírnění otoků nohou pomáhá konzumace hroznového vína, jablek, chřestu a samozřejmě pití dostatečného množství vody.
Na zácpu pomůže pití jablečné šťávy, nejlépe na lačno, povzbuzuje střeva a navíc dodá tělu minerály a jíst potraviny bohaté na vlákninu.
Bolestem zad pomůže masírování s oleji, dobrý je z levandule lékařské a tymiánu, levandule zmírňuje bolest a tymián uvolňuje napětí ve svalech.
Na hemeroidy hojivě působí přiložený extrakt z habru obecného a zvýšená konzumace syrového ovoce a zeleniny.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1021 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.