Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

NENÁPADNÝ ZLODĚJ ŽENSKÝCH KOSTÍ

Autor: Fergie , 23.2.2005

Všichni se chceme dožít vysokého věku a proto si myslíme, že se nám nemůže nic stát. Jenomže, co když právě vám bude muset lékař sdělit tu nepříjemnou zprávu: "vážená paní zjistil jsem, že máte osteoporózu, bohužel vám řídnou kosti ". V civilizovaných zemích postihne tato nemoc, dříve nebo později, sedm až osm procent obyvatel. Jenom v naší republice trpí osteoporózou asi tři čtvrtě miliónu našich spoluobčanů. Jedná se především o ženy v přechodu a po něm. Nemoc přichází v tichosti a nepozorovaně, až se jako blesk z čistého nebe projeví náhodnou zlomeninou, třeba právě na banálním náledí. Proč je osteoporóza tak masovou záležitostí? Protože se nám prodlužuje délka života a přitom od dětství žijeme stále nezdravěji!



Určitému stupni ztráty kostní hmoty se samozřejmě nevyhne nikdo. Kosti se totiž vyvíjejí především v dětství a útlém mládí. Tento vývoj však končí mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem každé ženy. Pak už nám kosti mohou jen řídnout. Není ani příliš divu. Bůh nebo matka příroda nás stvořili tak, že naše kostra je určena aby nám sloužila zhruba čtyřicet let. Většinou se takovéhoto maximálního věku dožívali naši předkové ve středověku. Dnes je osteoporóza jedno z nejobávanějších onemocnění středního a hlavně vyššího věku. Bývá příčinou většiny zlomenin, které pak mohou vést k invaliditě a k závislosti na pomoci okolí.

Ubývá-li nám kostní hmota pomalu, nic se neděje, problémem je, když tento úbytek nabere na rychlosti. Nevím, jestli tomu budete věřit, ale běžně je kostní tkáň čtyřikrát pevnější než beton a odolností vůči zátěži se vyrovná hliníku. Její pevnost vytváří velice účelná stavba naší kostní tkáně, která snad uměle ani nejde napodobit. Tvrdost jí dodávají minerály, a to především vápník a fosfor. Po celý život se kost obnovuje a přestavuje podle toho, jak měníme její zatěžování. Osteoporóza je pak výsledkem nerovnováhy mezi odbouráváním a obnovováním kosti. Na to má však vliv mnoho faktorů. Především je to nedostatek vápníku, ale může to být zaviněno také především kouřením. Tato neřest způsobuje ubývání množství kostní hmoty pravděpodobně tím, že zmenšuje množství estrogenu a omezuje vstřebávání vápníku. Výzkumy dokazují, že kuřačky mívají menopauzu obvykle dříve než nekouřící ženy. Dalšími faktory jsou nadměrné pití kávy a alkoholu nebo jídlo s velkým množstvím bílkovin. Možná vás to zarazí, ale právě taková strava způsobuje, že se vápník odčerpává z kostí. Pro vývoj nemoci je podstatný i nedostatek vitamínu D, který zajišťuje vstřebávání vápníku do organismu. Pozor, častou příčinou však může být také vedlejší vliv dlouhodobého užívání některých léků. Jedná se především o kortikoidy, antiepileptika, cytostatika a steroidní hormony. Zákeřnost osteoporózy spočívá v tom, že toto chronické onemocnění probíhá nenápadně, bez obtíží a jakýchkoliv projevů. Kostní trámce se postupně ztenčují a lámou, kosti pak řídnou a stávají se křehkými. To vše může trvat i desítky let a často bez příznaků nebo jen s netypickými bolestmi zad. Pak se nečekaně zlomí některá z kostí, nejčastěji to jsou obratle, zápěstí a kyčle a to i po minimální zátěži. Najednou stačí zakašlat a máte třeba zlomené žebro.


Každou hodinu u nás dojde vinou osteoporózy ke zlomenině. Její riziko však jde ovlivnit především v dětském věku a to zdravou a vyváženou stravou. Měla by obsahovat dostatek vhodných zdrojů vápníku a dalších látek, které jsou důležité pro jeho ukládání do kostry. Čím je kostní hmoty více, tím má organismus větší zásobu minerálů, a tím více z ní pak může čerpat. Pokud se nám nepodaří řídit se těmito zásadami, následky se většinou projeví až v pozdějším věku. Není však pravda, že osteoporóza je nemocí starých lidí! V období klimakteria je její rozvoj asi čtyřikrát větší u žen než u mužů. Je to především důsledek nedostatku hormonu estrogenu. V tomto věku můžeme zpomalit odbourávání vápníku právě prevencí. V dnešní době však už osteoporóza není ani neodvratitelným důsledkem stárnutí. Léčebný program však zahrnuje úpravu životního stylu včetně stravování a předepsání příslušných léků. Změnit v tomto věku svoje zažité návyky je vůbec to nejtěžší a málokdo z postižených to dokáže. Zajímavé a hlavně nadějné jsou poznatky nejnovějších výzkumů, které ukázaly, že Asiatky, především Japonky, trpívají málokdy osteoporózou. Je to zajímavější o to, že přestože minimálně konzumují mléčné výrobky, tak se ukázalo, že díky sóje na jejich denním jídelníčku, vůbec netrpí hustota jejich kostní hmoty. Ovšem pro nás, obyvatele střední Evropy, zůstávají mléko a mléčné výrobky i nadále tím nejlepším zdrojem vápníku.




Autor: Jaroslav Žíně

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 588 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.