Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

Bolení v krku - léčivé rostliny

Autor: Fergie , 23.2.2005

Bolení v krku a angína jsou téměř sociální onemocnění hlavně na podzim, v podmračeném vlhkém počasí. Je také mnoho takových lidí, nejenom zpěváci, ale i mnozí silní kuřáci, kteří občas ztrácí hlas, ochraptí na kratší či delší dobu.V tu chvíli většinou následuje nějaká, většinou nepříjemně chutnající, tekutina nebo antibiotikum, které se poslední dobou ordinuje na každou maličkost. Možná, že posléze uvedené pomůže - jednou, dvakrát, třikrát - později ale již nepřináší úlevu ani tehdy, jde-li o vážnou infekci, protože původci nemocí si již na dříve ustavičně předepisovaná antibiotika. V poslední době si lidé stále více uvědomují to, že ani v případě bolení v krku a chrapotu se nesmí střílet z kanonu na vrabce. Znovu se objevily domácí prostředky, které používaly úspěšně již naše prababičky a léčivé rostliny, které je možno používat bez nebezpečí vedlejších účinků. Často ale při konzumaci čaje z léčivých bylinek dělá starost jeho chuť, kterou mnozí považují za nepříjemnou. U dětí to může být i problém číslo jedna, protože jednoduše nejsou ochotny spolknout přípravek z léčivých rostlin, protože jim nechutná. Dnes již existující moderní přípravky, které slučují příznivé vlastnosti několika léčivých rostlin a ani jejich chuť není nepříjemná, protože obsahují med a japonskou mišpuli, která je vynikající a po tisíciletí velmi oblíbená na Dálném východě. S úspěchem se mohou používat v případě bolení v krku nebo angíny, chrapotu, sucha v ústech a opruzení úst.
Z účinných látek stojí za to zmínit lýko jilmu, i v lidovém léčení dobře osvědčenou lékořici, zázvor, mátu kadeřavou a třezalku či řebříček.


Několik tipů na bylinkové čaje proti bolesti v krku:



  • 1 lžíce dubové kůry, 1/2 citronu i s kůrou, petržel kořen nebo nať do 1/2 l vody, vařit 8 min. pít 6 dní
  • čaj z řepíku lékařského. Dá se použít i šalvěj, heřmánek, dobromysl.

Několik tipů na kloktadla:



  • kloktat domácí slivovicí.
  • Dvě čajové lžičky sušené šalvěje zalijte vroucí vodou a necháte vyluhovat po dobu deseti minut. Pak nechte schladnout a vlažným čajem kloktejte dle potřeby.
  • Kloktadlo z hřebíčku: rozdrtíme najemno 10 - 15 hřebíčků. Můžeme je rozdrtit válečkem na těsto tak, že hřebíčky jím přejíždíme, dokud se nerozmělní nadrobno. Pak je vsypeme do 1/4 litrového hrnku a spaříme vařící vodou. Necháme louhovat - před prvním použitím dobrou půlhodinu. Pak část slijeme, doplníme teplou vodou a kloktáme. Zbylý nálev (hřebíčky v něm necháme) používáme stejným způsobem při dalším kloktání. Je to velmi příjemná a účinná desinfekce.
  • Kloktadlo ze směsi bylin: Po 20 g, šalvěje, divizny, květu akátu nebo heřmánku, 2 ks strouhaných plodů kaštanu lehce smícháme a z této směsi připravujeme kloktadlo tak, že 1 navršenou čajovou lžičku směsi vložíme do 2 dl chladné vody, přivedeme k varu, krátce povaříme, necháme ustát, scedíme a přidáme na špičku nože jedlou sodu. Kloktáme několikrát denně.

Na zábaly:



  • Kapesník či menší hadřík namočila do rozředěné slivovice, zabalila krk a převázala teplým šátkem.
  • Plátenko potřeme sádlem, posypeme stejnoměrně vrstvičkou strouhaného muškátového oříšku a přiložíme na krk. Ovineme pruhem dalšího plátna a teplejší šálou.Necháme působit několik hodin, nejraději přes noc.

Ale co když už chraptíme?


Na to je jednoduchá pomoc. Příznivě na chrapot působí odvar z řepíku. A to buď jen ze samotného řepíku, nebo s přidáním okvětních lístků červené růže:



  • 100 g řepíku vaříme v 1/4 litru vody, až se voda odpaří asi tak na 3 dcl.
  • Okvětní lístky z 1 červené růže přelijeme 1 dcl vařící vody a necháme hodinu louhovat.

Oba výluhy pak spojíme, přidáme 1/4 kg včelího medu, promícháme a užíváme několikrát denně 1 lžíci.


POZOR:


Pokud je bolení v krku doprovázeno vážnými příznaky - horečka, bolení hlavy, nevolnost, zvracení, pak je nutné se obrátit na lékaře. Je účelné se obrátit na lékaře i v tom případě, jestliže bolení v krku nepřejde po několika dnech. Pokud jde o dítě mladší dvou let, domluvte se o užívání přípravku s lékařem

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 3 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1388 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.