Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

Za rok budu tehotna II.

Autor: Janina&2 , 12.1.2007

NETŘEBA SE DĚSIT


Ten předtěhotenský rok je prima, a komu se podaří, dobře učiní. Ale tvrdit, že bez něj nebude početí, těhotenství a dítě v pořádku, je nesmysl. Stejně bláhové by bylo říkat, že žena, která jej absolvuje, má vyhráno. "Znám ženy, které žijí takzvaně "zdravě" a mají problém s početím, i ženy, které žijí evidentně nezdravě a problém nemají.


Žena, která se sama k sobě chová zodpovědně a zvolila si svůj životní styl dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nemusí před otěhotněním nic měnit," míní Míla Kramná z České asociace dul. Na ženách se zodpovědným přístupem k mateřství se snaží profitovat nejrůznější výrobci potravinových doplňků, což vyvolává stres v těch z nich, které si je nemohou finančně dovolit. Přitom pomazánka ze dvou balíčků čerstvého droždí obsahuje víc potřebné a doporučované kyseliny listové, než je nutná denní dávka.


"Pro zdravou, normálně se stravující Středoevropanku není nutný žádný speciální režim před plánovaným těhotenstvím. Upřeme pozornost na skutečné problémy: Stres, přepracování, nadbytečně kalorické nezdravé pokrmy fast foodů, cizorodé látky v nich a ve vodě," říká sexuolog Zlatko Pastor ze sexuologického centra GONA v Praze. Čímž vlastně říká, že čistit se lze trvale a jednoduše životu příznivějším životním stylem a životosprávou. Pak lze počít bez obav miminko kdykoliv.


Strachy, které mohou bránit početí, mohou být i z důvodu obav "o budoucnost" vašeho dítěte. Pokud se bojíte, že výchovu dítěte nezvládnete, že vaše dítě skončí na heroinu nebo z něj vyroste nezvladatelný asociál, může vás to stresovat do té míry, že se vám otěhotnět zkrátka vůbec nepodaří.


PRO POHODU DUŠE


Pro vyladění se před otěhotněním ale nemůžeme myslet jen na tělo a konzultace s lékaři, musíme být hlavně v pohodě vnitřně. Co vám k tomu může napomoci?


Podle Marie Pravdové z pražské bylinné poradny Galadriel je ideální se na těhotenství připravovat už od útlého dívčího věku v rámci celkového zdraví ženy. Pro celkovou očistu organismu doporučuje například čisticí čaj paní Millerové, který se pije na jaře a podzim po dobu šesti týdnů.


Pro přípravu na těhotenství v období jednoho roku před početím doporučuje Pravdová například "Ženský čtyřlístek", který obsahuje květ hluchavky, měsíčku, kontryhele a řebříčku, do kterých je možno přidávat další byliny. Paní Marie jmenuje z vhodných bylin například vřes, který zklidňuje psychiku a pomáhá celkové regeneraci organismu. Je ale potřeba mít na paměti, že bylinné čaje nejsou určeny všem bez rozdílu, a proto doporučuje návštěvu bylinkářky, která poradí vhodné doplňující léčivky přesně podle potřeb konkrétní ženy. Zároveň připomíná, že ani bylinky nespasí vše, je důležité se udržovat v dobré fyzické kondici, vynikající je v tomto případě slavné cvičení podle Mojžíšové.


Marie Pravdová rovněž upozorňuje na to, že v období těhotenství i před ním je důležité striktně se vyhýbat multivitaminovým přípravkům. Je to proto, že žádný organismus nepotřebuje tak široké spektrum vitaminů, které je v nich obsaženo, a tak je musí složitě i pracně odbourávat, což nepřiměřeně zatěžuje játra či ledviny. Pro oba partnery pak "bylinkářka" doporučuje například kotvičník zemní (tribulus terrestris), který je vhodný pro podporu plodnosti - u žen napomáhá dozrávání vajíček a u mužů násobí počet spermií. Jako doplněk je vhodná také aromaterapie, dobře působí například vůně ylang ylang nebo levandule a vhodné jsou i bylinné koupele z natě hluchavky.


NEŽ POČNETE


Co byste s partnerem měli podniknout ještě předtím, než se rozhodnete mít dítě? Kromě všeobecného zdravotního vyšetření vás i vašeho partnera, které můžete absolvovat u svého praktického lékaře, je vhodné nechat si udělat test plodnosti. V dnešní době, kdy stále více žen těhotenství odkládá až na pozdější věk, je dobré včas zjistit, zda jste vůbec schopna otěhotnět. Test plodnosti vám udělá váš gynekolog (vyšetření ovulace, průchodnosti vejcovodů, hormonální vyšetření), vašemu partnerovi nejdříve udělají spermiogram, který určí počet spermií, jejich pohyblivost a tvar. Pak mohou následovat další vyšetření například z moči, kde se zjišťuje, zda u muže neprobíhá třeba zánět močových cest či prostaty, který výrazným způsobem snižuje mužskou plodnost. Nejbližší specializovanou ordinaci vám rovněž doporučí váš praktický lékař.


Jídelníček předtěhotných žen i mužů
* Zdravá výživa spočívá v co nejpestřejší skladbě potravin
* Jezte asi 5x denně, ale v menších porcích
* Základem jídelníčku by měly být těstoviny, rýže a obilniny
* Vynechávejte příliš tučná jídla - a to nejen večer
* Na smažené přílohy stejně jako na smažená jídla byste měla raději zapomenout
* Cukry jsou zdrojem energie, ale konzumujte je v ovoci, medu či hnědém cukru - čokolády, sušenky a sladké limonády nejsou vhodné, kvůli obsahu aspartamu se nedoporučují ani limonády s označením light
* Zinek a vitamin C jsou dva vitaminy, které by měli užívat oba partneři.
* Měla byste vypít 2-3 litry denně, z toho minerální vody max. jeden litr (značku kvůli odlišnému složení střídejte). Dejte přednost čajům a ovocným šťávám.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 843 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.