Před prvním použitím plenky vyperte. Budou měkčí a zvýší se tím jejich sací schopnost. Maximální savosti dosáhnou asi po 6 vypráních. Během praní nepoužívejte aviváž!
Skladování plenek
Mokrá metoda
Počůrané a pokakané plenky můžete skladovat v kbelíku s víkem naplněném asi ze 2/3 vodou, do které jste předtím přidali některou z těchto ingrediencí:
- 50 ml nebo 2–3 lžíce octa. Ocet sterilizuje plenky a snižuje zápach.
- 1 lžíci jedlé sody
- 5 kapek tea tree oleje a 1 kapku vašeho oblíbeného éterického oleje (např. levandule)
- Můžete použít i komerčně vyráběný dezinfekční prostředek na plenky např. Bambino mio, vyjde to ale dráž
Roztok, ve kterém máte plenky namočené, je třeba měnit jednou za 2-3 dny.
Kbelíky můžete občas vydezinfikovat např. Savem.
Suchá metoda
Plenky se dají v kbelíku s víkem uchovávat i nasucho. Pokakané plínky můžete před uložením do kbelíku opláchnout pod kohoutkem nebo pod sprchou, případně skvrny potřít žlučovým mýdlem od firmy Popolini. Do kbelíku kápněte několik kapek levandulového nebo čajovníkového oleje (oba mají antibakteriální účinky). Pár kapek nakapejte i na víko. Ani v tomto případě neskladujte plenky déle než 3 dny.
Praní plenek
Při přemísťování plenek z kbelíku do pračky můžete použít gumové rukavice a plenky ručně vymáchat nebo (pokud máte pračku s vrchním plněním) můžete nalít celý obsah kýble do pračky a před praním nejdřív spustit na 1-2 minuty ždímání – odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny.
Pro snažší přendavání plenek z kbelíku do pračky existuje speciální síťka, pomocí které plenky vytáhnete, aniž byste na ně museli sahat (u nás ji prodávají firmy Bambiono mio a Popolini).
Použijte nebiologický bezfosfátový prací prostředek. Nepoužívejte aviváž, protože snižuje savost plenek.
Zbytky pracích prášků v plenkách mohou dětem způsobit opruzeniny, proto je možné prát jen s polovinou dávky doporučené na obalu. Nebo můžete prádlo vymáchat 2x. Do posledního máchání přidejte asi 2 lžíce octa (do přihrádky na aviváž). Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a sníží pH plenek (pH kůže je lehce kyselé). Pomáhá také odstranit skvrny a dezinfikovat pleny.
Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60 stupňů, odstraní se tak většina bakterií. Občas můžete plenky přeprat na 90° nebo přidat přepírku pro lepší odstranění skvrn. Prát na 90° můžete i když má miminko opruzeniny.
V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Pokud tuto možnost nemáte, můžete skvrny odstranit přepráním jádrovým mýdlem. Plenky se mohou bez problémů sušit na radiátoru.
Plenky můžete sušit i v sušičce, pokud je ale přesušíte, snižuje se tím jejich životnost. Aby se tak nestalo, doporučuje se plenky vysušit v sušičce jen napůl a dosušit je na vzduchu.
Žehlení
Žehlit stačí v období šestinedělí, podle některých zdrojů se dokonce nemusí žehlit vůbec. Tvarované plenky se nežehlí vůbec a v šestinedělí se perou na 90°.
Praní plenkových kalhotek
Plenkové kalhotky s polyuretanovým zátěrem (Bambino mio, Popolini) se mohou prát na 60°, takže je můžete prát s plenkami. Není to ale nutné pokaždé. Často je stačí jen přeprat v ruce jádrovým mýdlem nebo, když jsou jen trochu vlhké, opláchnout vnitřní stranu pod vodou. Plenkové kalhotky střídejte, pro každé přebalení použijte jiné a ty použité nechte provětrat, i když nejsou vlhké. Při praní zapněte suché zipy. Jinak se do nich mohou nachytat vlákna, a sníží se tak jejich funkčnost. |