Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník * Rady
Užitečné rady a zkušenosti


[<<Předchozích 20] Články 2130 z 57 [Dalších 27 >>] 
 NENÁPADNÝ ZLODĚJ ŽENSKÝCH KOSTÍ* Rady

Všichni se chceme dožít vysokého věku a proto si myslíme, že se nám nemůže nic stát. Jenomže, co když právě vám bude muset lékař sdělit tu nepříjemnou zprávu: "vážená paní zjistil jsem, že máte osteoporózu, bohužel vám řídnou kosti ". V civilizovaných zemích postihne tato nemoc, dříve nebo později, sedm až osm procent obyvatel. Jenom v naší republice trpí osteoporózou asi tři čtvrtě miliónu našich spoluobčanů. Jedná se především o ženy v přechodu a po něm. Nemoc přichází v tichosti a nepozorovaně, až se jako blesk z čistého nebe projeví náhodnou zlomeninou, třeba právě na banálním náledí. Proč je osteoporóza tak masovou záležitostí? Protože se nám prodlužuje délka života a přitom od dětství žijeme stále nezdravěji!

Určitému stupni ztráty kostní hmoty se samozřejmě nevyhne nikdo. Kosti se totiž vyvíjejí především v dětství a útlém mládí. Tento vývoj však končí mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem každé ženy. Pak už nám kosti mohou jen řídnout. Není ani příliš divu. Bůh nebo matka příroda nás stvořili tak, že naše kostra je určena aby nám sloužila zhruba čtyřicet let. Většinou se takovéhoto maximálního věku dožívali naši předkové ve středověku. Dnes je osteoporóza jedno z nejobávanějších onemocnění středního a hlavně vyššího věku. Bývá příčinou většiny zlomenin, které pak mohou vést k invaliditě a k závislosti na pomoci okolí.

Ubývá-li nám kostní hmota pomalu, nic se neděje, problémem je, když tento úbytek nabere na rychlosti. Nevím, jestli tomu budete věřit, ale běžně je kostní tkáň čtyřikrát pevnější než beton a odolností vůči zátěži se vyrovná hliníku. Její pevnost vytváří velice účelná stavba naší kostní tkáně, která snad uměle ani nejde napodobit. Tvrdost jí dodávají minerály, a to především vápník a fosfor. Po celý život se kost obnovuje a přestavuje podle toho, jak měníme její zatěžování. Osteoporóza je pak výsledkem nerovnováhy mezi odbouráváním a obnovováním kosti. Na to má však vliv mnoho faktorů. Především je to nedostatek vápníku, ale může to být zaviněno také především kouřením. Tato neřest způsobuje ubývání množství kostní hmoty pravděpodobně tím, že zmenšuje množství estrogenu a omezuje vstřebávání vápníku. Výzkumy dokazují, že kuřačky mívají menopauzu obvykle dříve než nekouřící ženy. Dalšími faktory jsou nadměrné pití kávy a alkoholu nebo jídlo s velkým množstvím bílkovin. Možná vás to zarazí, ale právě taková strava způsobuje, že se vápník odčerpává z kostí. Pro vývoj nemoci je podstatný i nedostatek vitamínu D, který zajišťuje vstřebávání vápníku do organismu. Pozor, častou příčinou však může být také vedlejší vliv dlouhodobého užívání některých léků. Jedná se především o kortikoidy, antiepileptika, cytostatika a steroidní hormony. Zákeřnost osteoporózy spočívá v tom, že toto chronické onemocnění probíhá nenápadně, bez obtíží a jakýchkoliv projevů. Kostní trámce se postupně ztenčují a lámou, kosti pak řídnou a stávají se křehkými. To vše může trvat i desítky let a často bez příznaků nebo jen s netypickými bolestmi zad. Pak se nečekaně zlomí některá z kostí, nejčastěji to jsou obratle, zápěstí a kyčle a to i po minimální zátěži. Najednou stačí zakašlat a máte třeba zlomené žebro.

Každou hodinu u nás dojde vinou osteoporózy ke zlomenině. Její riziko však jde ovlivnit především v dětském věku a to zdravou a vyváženou stravou. Měla by obsahovat dostatek vhodných zdrojů vápníku a dalších látek, které jsou důležité pro jeho ukládání do kostry. Čím je kostní hmoty více, tím má organismus větší zásobu minerálů, a tím více z ní pak může čerpat. Pokud se nám nepodaří řídit se těmito zásadami, následky se většinou projeví až v pozdějším věku. Není však pravda, že osteoporóza je nemocí starých lidí! V období klimakteria je její rozvoj asi čtyřikrát větší u žen než u mužů. Je to především důsledek nedostatku hormonu estrogenu. V tomto věku můžeme zpomalit odbourávání vápníku právě prevencí. V dnešní době však už osteoporóza není ani neodvratitelným důsledkem stárnutí. Léčebný program však zahrnuje úpravu životního stylu včetně stravování a předepsání příslušných léků. Změnit v tomto věku svoje zažité návyky je vůbec to nejtěžší a málokdo z postižených to dokáže. Zajímavé a hlavně nadějné jsou poznatky nejnovějších výzkumů, které ukázaly, že Asiatky, především Japonky, trpívají málokdy osteoporózou. Je to zajímavější o to, že přestože minimálně konzumují mléčné výrobky, tak se ukázalo, že díky sóje na jejich denním jídelníčku, vůbec netrpí hustota jejich kostní hmoty. Ovšem pro nás, obyvatele střední Evropy, zůstávají mléko a mléčné výrobky i nadále tím nejlepším zdrojem vápníku.

Autor: Jaroslav Žíně

Více ...
Vložil: Fergie dne 23.2.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 CO PROZRADÍ VÁŠ PULS* Rady

Když mi někdy před rokem ájurvédský lékař ze Srí Lanky měřil tep střídavě na obou zápěstích, a pro jistotu radši dvakrát, napadlo mě, že takhle pečlivě naslouchala mému tělu jenom 'moje' paní doktorka, co mi v dětství studivým fonendoskopem čas od času kontrolovala srdeční šelest. Zaskočilo mě to, protože s tepem v sobě žijeme sice od první minuty do poslední, ale není to škroukání v břiše, které nelze přeslechnout. Dokonce ani nevím, jaký z obou termínů je ten správný: tep, nebo puls? Kdoví, lékařské slovníky mají heslo puls, ovšem tepovou frekvenci, tepový objem. Dokud si to neujasní odborníci, my laici si s tím hlavu nelamme.

Neviditelný příliv
'Už staří Římané...' je omšelý obrat. 'Už staří Číňané...' je pravda. Byli to oni, kteří na tepu postavili prazákladní diagnostiku, z níž odvozovali nejen nemoci, ale například i pohlaví plodu. Stejný význam má dodnes také v dalších tradičních medicínských učeních indické ájurvédě a tibetském lékařství. Díky tomu se asijští pacienti nemusejí před doktorem ani svlékat.

To racionální Evropané berou puls čistě mechanisticky, jako tlakovou vlnu, kterou vyvolá každé vypuzení krve z levé srdeční komory do aorty. Odtud se pak dominovým efektem šíří do dalších tepen. Co vlna, to jedno 'tepnutí'. Jejich počet za minutu pak představuje tepovou frekvenci.

Ta se s věkem na rozdíl od tlaku snižuje. Malé dítě mívá klidně i kolem 150 tepů za minutu a ke kýženému průměru 72 klesne kolem 12. roku. Tkáně dětského organismu totiž spotřebují mnohem víc kyslíku a energie, protože musí zajistit svůj růst, a tak nutí srdce k pilnějšímu pumpování. Toho ovšem srdce docílí jenom tehdy, zvýší-li svou tepovou frekvenci. Holčičky mají přitom vyšší frekvenci než kluci. Že by svědomitost od kolébky?

Hlavně pravidelně...
Že si tep nahmatáme na zápěstí (přesněji řečeno na radiální tepně), víme z vlastní zkušenosti. Z krimifilmů pak to, že detektivové sahají obětem vrahů zásadně na krční tepnu (neboli karotidu), aby zjistili, zda volat záchranku, nebo spíš pohřební službu.

"To proto, že právě tady může být tep hmatný ještě poté, co už zmizí ze zápěstí," vysvětluje Otto Herber, praktický lékař z Kralup nad Vltavou. Stejně tak se ho ovšem lze dopídit v tříslech, podkolení, za kotníkem či na nártu.

"Například známou Bürgerovu nemoc signalizuje to, že tep na nártu už nelze nahmátnout, ani slyšet ve fonendoskopu," dodává lékař, pro něhož je měření tepu každodenní rutinou. Normální tep mu totiž celkem spolehlivě ukazuje, že léčba úspěšně zabrala a pacient, ať ho trápilo cokoli, je tedy už v pořádku. Zrovna tak tím celkem spolehlivě pozná, že srdce funguje přesně, jak má. Kdyby se v něm totiž cosi porouchalo, dalo by to na vědomí některou ze tří možných odchylek od zdravého tepu: tachykardií (až přílišnou zběsilostí pul-
su), bradykardií (přehnanou loudavostí) nebo arytmiemi (nepravidelným rytmem). Ani v jednom případě není o co stát.

Více není vždy lépe
Ani při sportu neplatí, že čím rychleji buší vaše srdce, tím lépe. Optimální hodnota pulsu totiž úzce souvisí s tím, čeho vlastně chcete pohybem dosáhnout. Pokud cvičíte pro zdraví, postačí vám pohybovat se asi na polovině svých možností neboli na maximální tepové frekvenci, která se označuje zkratkou MTF. Abyste zjistili, jaká má být hodnota vašeho maxima, odečtěte svůj věk od čísla 220.

Potřebujete-li ze všeho nejvíc spalovat tuky, pohybujte se v rozmezí 60 až 70 procent své maximální tepové frekvence. Pokud ale patříte mezi pilné sportovce, můžete si tep klidně zrychlit až na 75 procent.

Jestliže se váš puls pohybuje pod touto hranicí, tuky v těle se hrůzou věru třást nemusí. Pokud ji naopak překračujete, zlepšujete sice svou kondici, ale ani tehdy nesaháte na tukové zásoby.

Až příliš intenzivní cvičení na hranici maximálních hodnot tepové frekvence může způsobit přetrénování a vyčerpání i u zcela zdravých lidí, natož u těch, kteří mají nějaké problémy se srdcem. Rozhodně tedy neuděláte chybu, když se o svém skutečném 'tepovém ideálu' poradíte s lékařem.

Co puls ovlivňuje
I puls diriguje mozek. Parasympaticus ho řídí v okamžicích klidu, a tak frekvenci snižuje, aby tělu ušetřil energii. Sympaticus přebírá velení v krizové situaci, kdy je třeba člověka připravit buď na boj (v lepším případě na ten olympijský), nebo na útěk. Tehdy se musí frekvence razantně zvýšit, aby srdce bušilo na poplach. K faktorům ovlivňujícím puls patří především:

- teplota: každý stupeň navíc znamená zvýšení o 5 až 9 tepů za minutu

- činnost nadledvinek: hormony, jež produkují, stimulují srdeční aktivitu

- bakteriální a virové záněty

- stres
Více ...
Vložil: Fergie dne 23.2.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 EBV (virus Epstein-Barrové)* Rady

EBV je tzv. virus Epstein-Barrové a je druhem herpetického viru, který způsobuje infekční mononukleosu. V organismu nejčastěji napadá lymfocyty. Je všudypřítomný, setká se s ním téměř každý a většina lidí si vytvoří protilátky, Ty lze nalézt u zhruba 90% populace, tj. i u toho, kdo klinicky mononukleózu ani nemusel prodělat a infekce proběhla bezpříznakově. Infekce z EB viru jsou nejčastější v dětství, kdy organismus ještě nemá dostatek protilátek, ale zhusta probíhají bezpříznakově. V době dospívání stojí EB virus za většinou onemocnění infekční mononukleózou. Někdy EB virus způsobuje či doprovází chronický únavový syndrom. Onemocnění se projevuje příznaky zhruba jako při angíně, u žen může navíc způsobovat zánět hrdla děložního a močového měchýře. Při akutní infekci v těhotenství může sice dojít k poškození plodu, ale jeho četnost je velmi nízká (menší než 1%). Bohužel EBV se může vracet. Říká se tomu reaktivace . Mimochodem únavový syndrom často vzniká u lidí, kteří mají hodně starostí a mají nerozpoznanou depresi. U nich se EB virus snadněji reaktivuje a pak zase při léčbě kromě imunologické léčby pomáhají i antidepresiva nebo psychoterapie.

Přes 90% dospělých na světě je infikováno EBV, jehož následkem je trvalá infekce B-lymfocytů a jeho doživotní uvolňování do slin. K prvotní infekci dochází již v dětství přenosem slin mezi členy rodiny. U ¾ infikovaných mladistvých osob se pak prvotní infekce projeví v podobě infekční mononukleózy. Osoby které nebyly infikovány v dětství se zpravidla nakazí líbáním v mládí, proto je infekční mononukleóza známá jako nemoci z líbání. Není však vyloučen ani přenos pohlavním stykem a krví. Prožití infekční mononukleózy těsně souvisí se zahájením sexuálního života a s vyšším počtem sexuálních partnerů.

Co z toho plyne:

Virus, nebo vlastně protilátky má v sobě 90% lidí, ale jen u některých je aktivní, někdo ani neví, že to onemocnění prodělal, u jiných se projevila jako mononukleóza.

Může se to vracet!!!!

EBV samo o sobě neškodí, ale jakmile je narušená imunita, může způsobovat komplikace.

Nedá se proti tomu bránit, ten virus je v podstatě nezničitelný, takže lze doporučit jediné, před otěhotněním se více hlídat před případným nachlazením, nebo jakoukoli jinou nemocí, jakmile je organismus oslabený, tak se EBV může ozvat.

Další podstatná věc je, zda EBV je aktivní či reaktivovaná, tj. jaké a kolik je protilátek - to pozná imunolog z krve…

Únavový syndrom může souviset s reaktivací EBviru, tj. viru mononukleózy

Je to prostě takovej hajzlík kterej si sedí někde v těle a občas dá o sobě vědět právě tou mononukleosou, únavou, problémy s imunitou, štítnou žlázou, potraty či zamlklým těhotenstvím...

Tady je pár odkazů. (Jak jsem už říkala, nenašla jsem nikde informace souborně, spíš přidružené k jiným věcem.)

http://jv.borec.cz/ebv/ - Základní popis EBV

http://www.imunologie.cz - dr. Nouza se na tohle specializuje, má jedinou nevýhodu, částečně si to musíš platit, ale je v oboru kapacita

http://www.lfhk.cuni.cz/knourek/diskuse/d0024.htm - O chronickém únavovém syndromu

http://www.ajgl.cz/mononukleoza/ - Mononukleóza

http://www.imunologie.cz/cfs.pdf - o únavě

Zásady

To co jsem si z toho vzala je dávat na sebe pozor, když jsem unavená tak si jdu lehnout, protože jakákoli větší únava znamená oslabení imunity, následně nějakou nemoc a pak je to jak ve spirále...

Musím na sebe být opatrná, protože jakmile se ta rovnováha naruší, tak by se to mohlo reaktivovat.

Aby se člověk vyhnul nebezpečí únavového syndromu, při aktivaci či reaktivaci, je třeba dodržovat dostatečně dlouho fyzický klid a dietu. Do zátěže se pak vracet postupně.

Léky - na podporu imunity - GS Imunostim, Imudon, doporučuje se i Wobenzym, Také léky na úpravu střevní mikroflóry Stimulsim, Kolostrum.

Více ...
Vložil: Správce zamlklinek dne 24.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 pro těhulky* Rady

http://pregnancy.about.com/cs/ultrasounds/l/blusindex.htm
Více ...
Vložil: Amelka dne 11.11.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Kopřiva v tabletách* Rady

už se tu párkrát řešila, teď jsem něco hledala na rodince, tak  jsem si dovolila vlízt Norreen do zelí a tady je to pohromadě:

-má močopudný účinek a zbavuje tak organizmus nadbytečné tekutiny a škodlivých látek
-napomáhá odplavení choroboplodných zárodků z těla
-pomáhá při zklidňování dětských ekzémů
-přispívá ke zlepšení průchodnosti nosu
-působí příznivě při menstruaci
-má celkově posilující účinky na organismus a snižuje hladinu krevního cukru


Dávkování 1 tobolka 2-3krát za den.
Od firmy Harmony line 30tobolek,72,-Kč

lekarna.cz/kopriva

Více ...
Vložil: Marietta Jindra01+Fan05+Péťa07 dne 4.8.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Agnucaston* Rady

Agnucaston, a je výtažek z rostliny Drmek obecný (Vitex Agnus Castus)

Tradiční medicína (již Hippokrates popsal účinnost vitexu) doporučuje plody vitexu při menstruačních potížích vycházejících z nedostatečnosti žlutého tělíska včetně předmenstruačních příznaků, křečovitých bolestivých menstruacích, dále určitých problémech přechodu, či chybějící tvorby mléka. Doporučuje se také při léčbě poruch vaječníků a dělohy. Účinkuje na hypotalamus a hypofýzu, tím stimuluje estrogenní aktivitu a snižuje tvorbu prolaktinu. Kromě toho snižuje FSH a zvyšuje LH. Proto podporuje ovulaci a udržuje hormonální rovnováhu- zmírňuje náladovost, úzkostné stavy a nespavost, symptomy typické pro předmenstruační syndrom (PMS).

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU - SUKL

Agnucaston leták - SUKL

info o rostlině Vitex Agnus Castus

Drmek obecný

Více ...
Vložil: Marietta Jindra01+Fan05+Péťa07 dne 3.8.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Diviznový sirup na kašel* Rady

Diviznový sirupek se dělá ohromně jednoduše, mám to po babičce, která to brala jako
"normální zpracování divizny"... :o)

Nejlépe ráno s posbírají kalíšky jednotlivým rozkvetlých květů, ideální je
předběhnout čmeláky i včelky, aby tam bylo co nejvíc pylu. Čím víc se sbírá, tím víc
květů rostlina tvoří. Ty potom dávám do sklenky (já používám klasickou zavařeninovou) a přesypu
troškou pískového cukru. Sklenku přikryju kapesníkem s gumičkou, aby mohl sirupek dýchat. A tohle opakuju každé ráno. Sirup se po čase začne sám na dně tvořit. A na konci sezóny se to jednoduše scedí a dá do lahviček. Je to dobrůtka
a jako malá jsem to chodila "preventivně" upíjet do špajzky :o))
Proti kašli je to na mě bezkonkurenční.
Tak doufám, že se povede ;o)

Více ...
Vložil: Redí + dvě ☼ dne 29.7.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Různé ke stažení I.* Rady

Protože některé články jsou moc dlouhé, tak jsou umístěny na jiném serveru a můžete si je stáhnout do počítače.

Tak začneme

  1. Software pro počítání kalorií Jednohubka
  2. Článek o obsahu jódu v potravinách od Jany, byl hodně dlouhý - takže pokud o něj máte zájem - obsahjodu.xls
  3. A když si vzpomenete, tak Jity nám kdysi mailem posílala cviky kompenzující práci u počítače a protože mezitím přišli nové holčiny, které určitě majlík od Jity nedostali - tak si taky mohou stáhnout Cvičení kompenzující práci u PC
  4. Článek od Jany stahnetesi.m-j.cz/toxinyatehotenstvi.doc

 

Časem přibudou další soubory ke stažení, napřiklad návod jak zmenšovat fotky a jaký software k tomu nejlíp použít. Aby byl legální a zároveň jednoduchý.

Holky pokud máte zájem o něco určitého, tak mi pište na norreen@seznam.cz a já se vám pokusím ty věci sehnat a umístit odkazy.

P.S. Tímto se omlouvám, že tenhle článek i když je deníček veřejný dávám jenom pro přátele, ale je to moje webka.

- Martina -

Více ...
Vložil: Norreen dne 21.7.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 vitamíny z Žena In* Rady

Vitaminy nejen pro zdraví (1.7. 2004)
Nyní, kdy je na trhu nepřeberné množství všelijakého čerstvého ovoce a zeleniny, a hlavně v cenově dostupné hladině, měli byste této nabídky využívat.
OVOCE
Ananas
Obsažené látky: vitamin C, enzym bromelin, draslík, vápník, zinek, jód, hořčík, betakaroten, kyselina pantotenová
Působení: Vyplavuje škodliviny usazené v těle, podporuje trávení, posiluje imunitní systém a působí při hubnutí

Borůvky
Obsažené látky: Vitamin C, betakaroten
Působení: Mají protizánětlivé účinky, upravují činnost střev a také jsou zdravé pro oči

Broskve
Obsažené látky: Vitamin C, draslík, železo
Působení: Působí při odbourávání tuků, pročišťují organismus

Grapefruit
Obsažené látky: Vitamin C, kyselina folová, hořčík, draslík, vápník, železo
Působení: Podporuje trávení, pomáhá při látkové výměně, zpevňuje tkáně

Hroznové víno
Obsažené látky: Vitamin B, C, kalium, železo, fosfor
Působení: Pročišťuje organismus, podporuje tvorbu krve

Hrušky
Obsažené látky: Vitamin A, B1, B2 a C, draslík, vápník, magnezium
Působení: Působí proti vysokému tlaku, odbourávají tuky, posilují mozek a nervový systém

Jablko
Obsažené látky: Vitamin C, E, kyselina folová, draslík, pektin
Působení:  Zlepšuje krevní oběh, napomáhá pročišťovat tlusté střevo

Jahody
Obsažené látky: Vitamin C, kyselina křemičitá a folová, draslík, mangan, železo, fluor
Působení: Odvodňují, podporují stavbu tkání

Kiwi
Obsažené látky: Vitamin C, B, D a A, draslík, železo
Působení: Odbourává tuky, zpevňuje tkáně, posiluje imunitní systém

Melouny
Obsažené látky: Vitamin C, B3, B6, karoten, kyselina listová, železo, mangan
Působení: Odvodňují, přispívají ke zdravé pokožce

Meruňky
Obsažené látky: Betakaroten, niacin, vitamin E, kyselina pantotenová, draslík, fosfát, mangan, železo
Působení: Čistí pleť, udržují vlhkost pokožky, zpevňují tkáně

Papája
Obsažené látky: Betakaroten, kyselina pantotenová, vitamin C, B1, B2, vápník
Působení: Podporuje trávení a výstavbu nových pleťových buněk

Rybíz
Obsažené látky: Vitamin, C, draslík
Působení: Odbourává tuky, prokrvuje pokožku

Třešně
Obsažené látky: Vitamin A, C, draslík
Působení: Snižují krevní tlak, působí při anémii

ZELENINA

Artyčoky
Obsažené látky: Betakaroten, vitamin B, vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, zinek, jód
Působení: Odbourávají tuky

Baklažán (lilek)
Obsažené látky: vitamin A, mangan, draslík
Působení: Pomáhá snižovat cholesterol

Brokolice
Obsažené látky: Vitamin A, E, B, vápník, draslík, hořčík, niacin
Působení: Posiluje kosti a povzbuzuje látkovou výměnu

Hlávkový salát
Obsažené látky: Vitamin C, A, B, E, sodík, draslík, vápník, železo
Působení: Povzbuzuje látkovou výměnu

Kedlubny
Obsažené látky: Vitamin C, vápník, selen
Působení: Pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, odvodňují

Křen
Obsažené látky: Vitamin C, A, B, vápník
Působení: Má antibakteriální účinky, podporuje krevní oběh

Rajčata
Obsažené látky: Vitamin C, E, B1, B2, kyselina folová, draslík, sodík, železo, zinek
Působení: Podporují trávení, odvodňují, upevňují buněčnou strukturu pleti

Ředkvičky
Obsažené látky: Fluor, Vitamin C
Působení: Zpevňují zubní sklovinu

Žampiony
Obsažené látky: Vitamin D, B1, B2, B12, draslík, fosfor, selen, železo, niacin, kyselina pantotenová
Působení: Prokrvují pleť, podporují stavbu nových pleťových tkání

Více ...
Vložil: Amelka dne 5.7.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 hořčík vápník z přírody + vit E* Rady

PRO VŠECHNY OPAKUJU
je plošně nedostatek hořčíku, my budoucí matky ho potřebujeme!!
denní dávku velmi dobře podpoří 1 banán obsahuje hořčík i vápník v dobře přisvojitelné formě (pro přisvojení hořčíku je nutný i vápník) + magnezia minerálka - no  a všechny naše těhulky ať si dají raděj dva banánky

vitamín E nejlepčí je dlabat kapsle E 400 a zapíjet plnotučným mlíkem (já to praktikuju před spaním :o)

Více ...
Vložil: Amelka dne 25.6.2004| 2 komentáře | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 20] Články 2130 z 57 [Dalších 27 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.