Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník * Rady
Užitečné rady a zkušenosti


[<<Předchozích 40] Články 4150 z 57 [Dalších 7 >>] 
 Něco k utrogestanu* Rady


Utrogestan obsahuje přírodní progesteron (ženský pohlavní hormon, který se podílí na přípravě těhotenství a jeho udržení) shodný s progestreronem vylučovaným ženskými vaječníky.
Přípravek Utrogestan se používá u dospělých žen k léčení některých poruch menstruačního cyklu a onemocnění prsu.
Jsou to: menstruační poruchy vyvolané nedostatkem ženského pohlavního hormonu progesteronu, menstruační bolesti, potíže ve dnech před menstruací (premenstruační syndrom), děložní krvácení (například následkem fibromu), menstruační poruchy v období před skočením přechodu (premenopauzální poruchy). Používá se také k hormonální náhradě v období po skončeném přechodu (jako doplněk k léčbě estrogeny), k léčbě bolesti v prsu (mastodynie) a nezánětlivého onemocnění ženského prsu, jehož podstatou jsou změny v mléčné žláze způsobené hormonálními vlivy (benigní mastopatie).
Utrogestan se rovněž předepisuje k podpoře časných fází těhotenství.

zkopírováno z diskuze - od Kačky

Více ...
Vložil: Norreen dne 6.6.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 EBV Virus* Rady

EBV je tzv virus Epstein-Barrové a je druhem herpetického viru, který způsobuje infekční mononukleosu. V organismu nejčastěji napadá lymfocyty. Je všudypřítomný, setká se s ním téměř každý a většina lidí si vytvoří protilátky. Infekce z EB viru jsou nejčastější v dětství, kdy organismus ještě nemá dostatek protilátek, ale zhusta probíhají bezpříznakově. V době dospívání stojí EB virus za většinou onemocnění infekční mononukleózou. Někdy EB virus způsobuje či doprovází chronický únavový syndrom. Onemocnění se projevuje příznaky zhruba jako při angíně, u žen může navíc způsobovat zánět hrdla děložního a močového měchýře. Při akutní infekci v těhotenství může sice dojít k poškození plodu, ale jeho četnost je velmi nízká (menší než 1%). to jsem před časem našla na internetu, tak doufám, že je to srozumitelné. Ono se to hůř vysvětluje. Před 15 lety jsem měla mononukleosu a od té doby se mi to vrací. Naposled loni jsem byla hodně nemocná, pořád unavená a tak... Je to prostě takovej hajzlík kterej si sedí někde v těle a občas dá o sobě vědět právě tou mononuklesou, únavou, problémy s imunitou, štítnou žlázou

- z diskuse Marietta

 

Více ...
Vložil: Norreen dne 6.6.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Rybí tuk II* Rady

Ále, jedná se asi tak o tohle: zjistilo se, že omega-3 nenasycené matsné kyseliny mají supresivní efekt na imunitu. V kroku 1 se zjistilo, že to snižuje imunitu a logicky v kroku 2 se začalo uvažovat, jak to využít. A zdá se, že to je schopné snižovat patologickou imunitu a lidí s AI onemocněními. Což jsem teda i já. Ale obecně, ty protilátky proti trofoblastu a tak patří nepochybně mezi autoprotilátky. Ten Prednison se taky bere na oslabení té nežádoucí imunity. A jestli k tomu napomůže lžička rybího tuku denně, sem s ním, alespoň pro mě. Navíc hop v těhotenství (tu rybinu) vyloženě doporučují, zlepšuje to např. vývoj mozku a tak.

- z diskuse Jana

(první článek je opět překlad od Jany)

Více ...
Vložil: Norreen dne 6.6.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Vitamín B12* Rady
Zajímavý článeček - vyšlo v dubnu 2001 v časopise
EARLY PREGNANCY: Biology and Medicine

jako vždy Jana byla poklad a tohle pro nás přeložila


Deficience vitamínu B12 a opakované potrácení
V malé skupině pacientek byl sledován deficit vitamínu B12 k jejich neplodností a opakovaným potrácením. Bylo sledováno 14 pacientek a jejich 15 epizod deficitu vitamínu B12. Za abnormální jsou považovány hodnoty pod 175pg/ml. V 11 z 15 sledovaných epizod byla nalezena úroveň B12 pod 100pg/ml.

V z těchto případů bylo hlavním projevem právě opakované potrácení a časném těhotenství. Dvě z pacientek nikdy nedonosily těhotenství do termínu. V jedno případě se objevilo dokonce 7 spontánních potratů - před nalezením deficitu B12. léčba vitamínem B12 vedla k porodu v termínu po 9 měsících - a k dalším dvěma úspěšným následným těhotenstvím. V 6 případech také neschopnost otěhotenět trvala déle než 1 rok.

Vitamín B12 je kofaktor v metylaci homocysteinu na methionin a jeho deficit vede k nárůstu hladiny homocysteinu. Zvýšená úroveň homocysteinu vede k hyperkoagulabilitě (zvýšené srážlivosti krve) a to může vést k potratu (de fakto se srazí krev v pupečníku či v placentě a přeruší se zásobení krví). Dlouhotrvající deficience může vést k neplodnosti, která se projevuje poruchami ovulace, nebo k poruchám implantace (potraty před ukončením vývoje olacenty - během prvního trimentru).

Takže vitamínkům zdar...

Dodatek z diskuze 

Pusinko: o vitamínu B12 jsem to sem psala mj. já - přeložila jsem to z jednoho anglického časopisu, co jsem našla na webu. Ale pozor !!! B-komplex vitamín B12 vůbec ale vůbec neobsahuje. Má jen B1, B2, B6, nikotinamid a pantotenát. Mám vyhlídnutý takový přípravek - MĚL by být volně bez předpisu. Jmenuje se to FeroglobinB12. Obsahuje to železo, zinek, měď, listovku, B12 a B6. Počítám, že s by stačilo kombinovat to ob den s normálními vitamíny (prostě obden vzít k tomu i tohle). Je to docela drahé, kolem 300,- za 30 tobolek, ale vyšlo to na 2 měsíce, tak zase je to celkem OK. To víš, já se v tom těď mírně orientuju -jak nesmím kvůli jodu /je bestiják jeden všude/ normálními multivitamíny, tak mám prostě asi 4-5 přípravků, které skládám tak, abych se srovnala s příjmem vitamínů tak někde kolem dávek v Materně (kombinuju Supradyn, Bioselen+zinek, listovku, nějaké šumivé multivitamíny bez jodu a tak). Mám tu na to v Excelu soubor a tlačím manžu, aby mi to spočítal (má tu Matlab, dělá s ním denně). Zatím 2 týdny marně, tak to tu a tam skládám empiricky a počítám, co z toho vyleze :-)).
Více ...
Vložil: Norreen dne 1.6.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Bylinky II - Kontryhel* Rady

Z knihy Babiččiny bylinky (slovenští autoři Aurélia Dugasová, Dionýz Dugas)

KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ (ALCHEMILKA ŽLTOZELENÁ)
- "myslím, že pokud pánbůh stvořil nějakou bylinku pro ženy, je to právě kontryhel. Na 1. místě slouží ženám s oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruací, protože ji velmi posiluje,zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Já už mám několk "kontryhelových" dětí, které se narodily po letech neplodnosti a potratů zásluhou mého čaje. Každá maminka, která chce donosit a snadno porodit zdravé dítě, by měla od třetího měsíce těhotenství, ale nejpozději poslední tři měsíce před porodem, vypít denně 1 - 2 šálky čaje z kontryhelu. I v případě, že začne žena v době těhotenství slabě krvácet, je okamžitě třeba začít pít kontryhelový čaj, navíc s trošku turanky, kokošky pastuší tobolky a přesličky. Kontryhel prospívá také dítěti, protože zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. A nejen budoucím maminkám doporučuji tuto požehnanou bylinku, ocení ho i ostatní ženy, neboť pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, působí proti bělotoku.
Pro své hojivé účinky má kontryhel i jiné uplatnění. Léčí všechny zánětlivá onemocnění v podbřišku, např. častý zánět vaječníků. V těchto případech je třeba používat kontryhel vnitřně ve formě nálevu i zevně jako sedací koupel.
Výhodou kontryhelu je, že nemá nežádoucí účinky a že ho můžeme při běžném dávkování používat i delší dobu."

Čajová směs na podporu ženské plodnosti:


nať kontryhelu 5 dílů
nať řebříčku 2 díly
nať šalvěje 2
tinktura ze jmelí
Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat. Přecedíme, přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí a pijeme 3xdenně třetinu množství.

Více ...
Vložil: Norreen dne 13.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Bylinky III * Rady

Prošlo to ve všech možných diskuzích už tolikrát, že ho sem zkopíruju taky

 Jinak kopíruji ten návod, jak jsem jej někde našla:
Čaj na otěhotnění báby Radnické

složení čaje ze spolehlivého zdroje, od kamarádky lékařky. Měl by pomoci upravit cyklus a těm, kdo se chystáte na IVF, pomůže dostatečně prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka. Nelekejte se, jsou toho 2 velké pytle a stojí to asi 500 Kč. Hlavně to chce trpělivost, nezabírá to samozřejmě hned.
Složení:
70g heřmánek
150g dobromysl
50g sléz
150 šípek
100g maceška
100g jablečník
150g čekanka
100g mařinka
200g řebříček
200g meduňka
promíchat - hrst bylin do 300ml vody, nechat přejít varem, 15 minut luhovat. Pít nejlépe nalačno - 30 min. před snídaní a večer 30 min. před spaním.
Doporučuje se vypít 1 až 3 kúry

Více ...
Vložil: Norreen dne 13.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Zdroje základních látek* Rady

Doplnění chybějících látek pro naše tělíčka

 Pšeničné klíčky
Jsou jednou z našich nejlepších potravin vůbec. Měly by se užívat pravidelně, zejména v našich podmínkách, v nichž jsou obilné klíčky schopné doplnit celou řadu chybějících základních látek, například železo, hořčík, zinek, chrom, lithium, draslík, vitamin E, třísloviny, vitmíny řady b a další.
Příprava: 1. den ponoříte do sklenice vody sítko z umělé hmoty, do něhož dáte jednu nebo dvě lžíce čerstvé pšenice (voda musí být vždy odstátá).
2. den uděláte totéž s další pšenicí, v první sklenici vyměníte vodu.
3. den stejným způsobem zprovozníte třetí sklenici a vyměníte vodu v obou prvních.
4. den v první už budou asi 3mm klíčky. Dáte do mixeru přidáte trochu mléka, 1-2lžíce ovesných vloček, rozmixujete a ochutíte(třeba medem) Totéž zopakujete každý den. (Ing. jiří Janča, CSc.)
podotýkám nezapomeňte sníst :o)

Meruňky a banány - jsou zdrojem hořčíku

Více ...
Vložil: Norreen dne 13.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Bylinky IV* Rady

A tyhle jsou opět z mého osvědčeného zdroje, kamarádky která se bylinkami zabývá. Je to bez diakritiky, protože jsem zkopírovala přímo email a kamarádka nemá české kodovaní.

 k podpore plodnosti je nejlepe pit pravidelne salvejovy a zazvorovy caj. Dela se tradicne, ze susene salveje(navod na sacku, ale kup si ho v lekarne, nebo v bylinkarstvi, ty co se prodavaji kolikrat v samoskach jsou slabe, delane "na zizen" ne na leceni). Zazvorovy z nastrouhaneho cerstveho zazvoru, nebo se optej v bylinkarstvi, jestli nemaji nejaky pripraveny. Ale na tu salvej pozor, NESMI se pouzivat v tehotenstvi, zvlast rannem,takze to musis opravdu hlidat. Nejlip by asi bylo pit ji v dobe menstruace, kdy si budes jista, ze tehulka nejsi.Na pripravu myslim bude nejlepsi pit caj z koprivy, ten celkove procistuje organizmus. Taky by sis mohla v lekarne koupit uz hotovy a namichany caj k procisteni organismu, jmenuje se Sarm.

Více ...
Vložil: Norreen dne 13.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Těhotenství a rostlinné preparáty* Rady

překlad článku od Jany

 Těhotenství a efekt bylinek, vitamínů a esenciálních olejů

Těhotenství přináší změny v ženském těle, částečně díky mnoha hormonálním změnám, které probíhají během 9 měsíců. Některé tyto změny mohou přinést pocit letargie, nevolnosti, některé naopak dodávají více energie a přinášejí pocit pohodlí a štěstí.
Doplňky jsou často předepisovány k tomu, aby zmenšily obtíže v obdobích, kdy se těhotná necítí dobře. Na rozdíl od normálního jídla a pití, mnoho věcí, které matka bere, mlže ovlivnit vývoj plodu. Během posledních několika let je vidět trend směrem k alternativním produktům, což zahrnuje i rostlinné preparáty. Některé z nich mohou být prospěšné, jiné nemají všeobecně žádný efekt, nebo mají nežádoucí vliv!

Rostlinné přípravky
Jen velmi mnoho rostlinných preparátů bylo testováno za přísných vědeckých podmínek. Většina získala svou reputaci během dlouhé doby – a některých případech až stovky let – to je základ pro jejich použití i dnes. Během tohoto času se informace o optimálním dávkování, správném čase použití, možných vedlejších účincích změnily a nebo dokonce ztratili – zatímco jejich reputace přetrvala do dnes. Bohužel je dnes kvůli tomu často nelze užívat správně či přesně (pokud se to optimální info nedochovala).

Účinky rostlinných přípravků na těhotenství jsou v centru zájmů lékařů zejména v posledních 20 letech. Zatímco některé jsou bezpečné za každé situace, mnoho jich má nechtěné nebo nežádoucí postranní efekty na vyvíjející se plod, zejména během prvních 12 a posledních 12 týdnů vývoje. Právě proto se nedoporučuje používat rostlinné přípravky v těchto kritických vývojových etapách, zatímco některé přípravky musí být plně vyloučeny během celého těhotenství.

Vysoce rizikové rostlinné preparáty během těhotenství
(poznámka – toto je pouze průvodce. Existují tisíce rostlinných produktů a mnoho jiných je třeba během těhotenství zcela vyloučit)

VYVAROVAT SE: aloe vera, Andělika, dřišťál (Barberry), modrý a černý plostičník (Blue or Black Cohosh), janovec (Broom), černý kořen (Blackroot = Pterocaulon virgatum), posed (Bryonia), rakytník úzkolistý (Buckthorn), Angelika čínská (Don Quai), třapatka (Echinacea), chryzantémy-přír. kopretiny známé jako Feverfew, jinan dvoulaločný (Gingko Biloba), vodilka kanadská (Golden Seal = Hydrastis canadensis), Puchratka kadeřavá (Irish Moss = Chondrus crispus), jalovec (Juniper), Kelp (druh mořské řasy), pokřín (Mandrake = Mandragora officinalis), jmelí (Mistletoe), pelyněk černobýl (Mugwort = Artemisia vulgaris), máta polej (Pennyroyal = Mentha Pulegium), jikry (nechápu proč to cpou do rostlin, ale jiný význam než jikry jsem nenašla = Roe), jestřabina lékařská (Rue = Galegae officinalis), pelyněk brotan (Southerwood = Artemisia abrotanum), Vratič obecný (Tansy = Tanacetum vulgare), Thůje (Thuja), Pelyněk pravý (Wormwood = Artemisia absinthium)

Používat pouze v malých množstvích:
Lékořice (Liquorice), muškátový oříšek (Nutmeg), máta peprná (Peppermint = Menta piperita), šalvěj lékařská (Sage = Salvia Officinalis), Senna (Cassia angustifolia)

Všeobecné varování
*** ženy, které mají v anamnéze hrozící potrat nebo potrat prodělaly nebo mají obtíže s početím by se měli vyvarovat jakýchkoli rostlinných preparátů.
*** Pokud se během použití rostlinných preparátů vyskytne bolest v břiše nebo v zádech, užívání přípravku okamžitě ukončete.
*** Rostliny, které se užívají pro jejich projímavý účinek, je lépe vynechat a nikdy není dobré užívat byliny které stimulují dělohu nebo prodlužují menstruaci.
*** Některé rostlinné preparáty se vylučují do mateřského mléka a mohou způsobit nežádoucí účinky u kojených dětí (např. jaterní problémy). Všeobecně se doporučuje během kojení neužívat rostlinné preparáty.

Některé vysoce rizikové rostliny během kojení zahrnují: devětsil (Butterbur = Petasites), kostival (Comfrey), podběl obecný (Coltsfoot = Tussilago Farfara), Andělika čínská (Dong Quai = Angelice sinensis), jinan dvoulaločný (Gingko Biloba), užanka lékařská (Hound tongue = Cynoglossum officinale), muškátový oříšek (Nutmeg), starček přímětník (Ragwort = Senecio jacobaea), dále větší množství: Sibiřský žen-šen (Siberian Ginseng = Eleutherococcus senticosus), česnek (garlic)

Více ...
Vložil: Norreen dne 13.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Těhotenství a vitaminové doplňky* Rady

... pokračování článku od Jany - Těhotenství a bylinky

Vitaminové doplňky
Dieta bohatá na čerstvé ovoce, mírně povařenou zeleninu a obilniny, bohatá na mléčné produkty a ryby ale chudá na maso (zejména na upravované maso, které obsahuje mnoho chemikálií pro úpravu chuti, barvy a trvanlivosti) poskytuje všechny vitamíny a většina minerálů, které potřebuje matka a její dítě.

Nezbytný může být doplněk vápníku a železa. Avšak v některých případech vitamíny a doplňky mohou být doporučeny těhotné ženě. Je proto nutno říci, že vysoké dávky doplňků mohou být nebezpečné.

Vitamin C může být pro plod jedovatý pokud se užívá v dávce 1000mg (1g) a více denně.

Vitamin A (retinol) může být spojen s abnormalitami plodu. Doplňky vitamínu A mohou být v těhotenství nebezpečné (bezpečný limit cca 3000-4000mj denně).

Esenciální Oleje
Esenciální oleje se extrahují z rostlin, květin a ovoce pomocí páry nebo alkoholem. Všeobecně mají příjemnou vůni, z čehož se předpokládá, že mohou navodit pocit relaxace. Mohou pomoci se spánkem a odpočinkem, ale některé obsahují řadu chemikálií, z nichž některé mohou být extrémně silné.
Je nutno zdůraznit, že veškeré použité oleje se dostávají do těla uživatele a to bez ohledu na to, jestli jsou aplikovány přes kůži nebo inhalovány. Složky olejů nebo komponenty z jejich rozpadu se mohou dostat k vyvíjejícímu se plodu. Proto je naprosto nezbytné se ujistit, že žádný z použitých olejů nemá škodlivý efekt pro rostoucí dítě, a to zejména v prvním trimestru.

Vysoce rizikové esenciální oleje během těhotenství: bazalka (Basil = Ocimum), cypřiš (Cypress = Cupressus sp.), fenykl (Fennel), jasmín (Jasmine), citronová tráva (Lemongrass = Cymbopogon), majoránka (Marjoram), máta peprná (Peppermint = Menta piperita), růže (Rose), rozmarýn (Rosemary), šalvěj lékařská (Sage = Salvia Officinalis), tymián (Thyme = Thymus Vulgaris)

Pokud si nejste jisti obsahem nebo efektem jakékoli terapie, konzultujte se svým lékařem, lékárníkem, bylinářem či homeopatem.
Zveřejněno 15.11.2002
http://www.healthnetwork.com.au/health-main.php?section=pregnancy

Více ...
Vložil: Norreen dne 13.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 40] Články 4150 z 57 [Dalších 7 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.