Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník 01 Chytré věci


[<<Předchozích 10] Články 1120 z 22 [Dalších 2 >>] 
 Výbavička -část 501 Chytré věci

vatové tyčinky do oušek a nosíku– výborné jsou anatomické vatové tyčinky se speciálním rozšířeným omotáním, které zabraňuje nechtěnému zaražení tyčinky do nosíku, či ouška.

olejíček - nejlepší jsou přírodní, nesyntetické a neparfemované olejíčky, které se vyrábí lisováním za studena.  Nejen mně se velice osvědčily olejíčky od firmy Eoné, a to především mandlový a olivový. Opět to s olejováním miminka moc nepřehánějte, ať má kůžička možnost se naučit sama promazávat

olejíček nebo mast na větry (prdíky). Většina novorozenců trpí tzv. tříměsíčními kolikami, tj.větry. V tomto období to chce opravdu pevné nervy a vytrvale cvičit miminku s nožičkami a masírovat bříško. Velice se mi osvědčil a olejíček Větříček od firmy Eoné. Jedná se opět o  přírodní olej bez konzervantů. Mnoho běžně dostupných mastiček a olejíčků je syntetických obsahujících ropu.

vlhčené ubrousky - nejlépe je alespoň z počátku žádné nepoužívat a pokud možno omývat zadeček vlhkou látkovou plenou, či papírovým ubrouskem a po té otřít zadeček do sucha, než jej zabalíte do pleny. Většina ubrousků je hodně parfemovaných a zbytečně podporují kožní alergie a opruzeniny. Nejlepší vlhčené ubrousky, co se týče alergizujících složek jsou Baby Love z prodejen DM.

borová voda – na vytírání očiček (koupíte v lékárnách)

líh 60% - na ošetření pupíku (koupíte v lékárnách)

JEDNORÁZOVÉ PLENY – na šestinedělí jsem já osobně jsem byla velice spokojena s plenami Happy newborn. Za prvé  mají výkroj na pupík, nebo spíš lépe na pahýlek pupíku a za druhé jsou dost široké a drží tvar, tak že i co se týče kyčlí byly úžasné. Tyto pleny koupíte v drogériích a některých supermarketech a rozhodně patří mezi levnější :o). Výborné pleny mají opět v DM Babylove, ty používáme do dnes.

KOŠ NA JEDNORÁZOVÉ PLENY  úžasná věc, především pokud máte dítko už převedeno na tuhou stravu včetně masa, tak jeho pleny už zrovna nevoní :o). Určitě se také vyplatí, pokud máte dítka dvě, či plánujete další.

NOČNÍK A SEDÁTKA s nočníkem či sedátkem na WC je zbytečné spěchat. Dítka si sami uvědomují, že se jim chce na záchod až kolem 18.tého měsíce, kluci dokonce až po 20. Pokud se ale cítíte, že budete prcka učit dříve, tak to samozřejmě lze, ale nejedná se o to, že by to dítko samo vědělo, ale o pouhou maminčinu píli, kdy dítě doslova odchytává. Tak že pokud budete mít dostatek času , pevné nervy, mop a pračku v pozoru, tak vzhůru do boje :o)

MANIKÚRA- nehtíky miminek by se neměly moc často stříhat, nejlépe je v porodnici vůbec nestříhat (až doma) ale někdy se nehtíky zatrhnu a není zbytí. Já osobně používám kleštičky, přijdou mi i bezpečnější, ale to záleží na každé mamince. Každopádně by neměl chybět pilníček, který bude nový a výhradně Všeho dítka. Zamezíte tak případnému zanesení miminkovských nehtíků plísněmi a ušetříte si zbytečné starosti.

Více ...
Vložil: Yetty,Míša 03 & Zuzi 08 dne 3.9.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výbavička - část 601 Chytré věci

KARTÁČ A HŘEBÍNEK - pro novorozence jsou vhodné kartáče s přírodním vlasem, jsou daleko jemnější. Hřebínek jsme my osobně vůbec neupotřebily, ale bohužel se většinou prodávají v sadách s kartáčem.

KOUPACÍ KYBLÍK, NEBO VANIČKA já osobně nemám s vaničkou žádné zkušenosti. Hned z počátku jsem byla nadchnutá pro kyblík a jeho vlastnosti a mé děti také, ale není kyblík jako kyblík. Kyblík Tummy Tub je opravdu nejlepší, má tu správnou velikost už pro novorozence od cca jednoho až dvou týdnů a jen u něj platí většina výhod spojených s koupáním v kyblíku. Ostatní kyblíky jsou buďto příliš veliké a nebo nemají správný tvar, jsou proto vhodné až pro starší děti. Já jsem kyblík na syna používala až do 9-ti měsíců téměř denně, a to byl cekem otesánek a v šesti měsících měl 10 kg :o). Jinak i v roce a půl se na zahradě v kyblíku vyřádil :o))). Dcerku jsem poprvé v kyblíku koupala v téměř 14-ti dnech od narození.

LEHÁTKO DO VANIČKY ČI VANY pokud ke koupeli zvolíte vaničku, je dobré si do ní pořídit lehátko. Bohužel s nimi nemám zkušenosti, tak nemohu poradit :o).

TEPLOMĚR DO KOUPELE miminko by se mělo koupat ve vodě tělesné teploty, tedy v 37-39 °C. Každé miminko má rádo trochu jinou teplotu, ale rozhodně ne příliš teplou vodu. Záleží na Vás, zda budete teplotu vody odhadovat na zápěstí, či si pořídíte teploměr. U klasického teploměru musíte počítat s celkem delší dobu, než se Vám teplota zobrazí a proto je regulace vody celkem nesnadná. Lepší jsou teploměry digitální a v naší nabídce také naleznete digi teploměry zabudované v hračce do vody. Řekla bych, že jsou to dost šikovné věcičky, člověk tak vidí teplotu vody po celou dobu koupání, kdy se zejména starší dítka chtějí déle cachtat a má doma o jeden krám méně, navíc taková koupací kačenka je opravdu klasika :o))). Teplotu vody lze také měřit některými tělesnými teploměry s infračerveným paprskem určeným k měření teploty na čele či ušním bubínku, také velice šikovná věcička.

TEPLOMĚR TĚLESNÝ mám výborné zkušenosti s čelním a ušním teploměrem, který měří infračerveným paprskem. K těmto zkušenostem jsem bohužel došla až po té, co jsem svého rok a půl starého synka při dvou hned po sobě jdoucích horečnatých onemocněních trápila digi. teploměrem s ohebnou špičkou. Došlo to bohužel tak daleko, že se už nechtěl nechat ani přebalit a moc plakal pokaždé, když jsem ho dávala na přebalovaní pult :o(. Teploměr měřící paprskem je opravdu praktický, spolehlivý a nemusíte dítko na měření vůbec budit. Většina těchto teploměrů dokáže měřit i teplotu tekutin, například v kojeneckých lahvičkách či teplotu vody při koupání.

ODSÁVAČKA NOSNÍHO HLENU zde mám opravdu další výbornou vychytávku, a to je odsávačka na vysavač. Zní to trochu brutálně, ale je naprosto bezpečná a hlavně odsaje i tzv. zadní rýmu, která když zůstane v dutinách, tak může způsobit zánět středního ucha a jiné nepříjemnosti. Opravdu stačí pár sekund a rýma je odsátá. Lze ji použít na všechny druhy vysavačů (s hadicí) a já ho používám na centrálním vysavači.

PŘEBALOVACÍ PULT tato věc je tak specifická, že si musí každý sám vybrat, co mu sedí. K přebalovacímu pultu můžu říci jen to, že preferuji pulty, které jdou při dosloužení použít i k jinému účelu, například jako komoda, či skříňka do dětského pokoje.

DUDLÍKY (ŠIDÍTKA) -tak v těch se bohužel naprosto nevyznám, jelikož jsme jej zatím nikdy nepotřebovali.

LAHVIČKY, SAVIČKY, STERILIZÁTORY, atd. u těchto věciček doporučuji jednotný program, v podstatě je jedno, kterou značku zvolíte, ale je dobré zvolit si jednu hned na začátku a pak dokupovat náhradní díly. Já osobně preferuji AVENT i když je trochu dražší, tak má výborně propracovaný celý program od odsávačky na mateřské mléko, přes kelímky na jeho uskladnění, lahvičky, hrnečky kartáč na čistění (výborná věc), víčka, sterilizátory atd…

Více ...
Vložil: Yetty,Míša 03 & Zuzi 08 dne 3.9.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 výbavička část 701 Chytré věci

JÍDELNÍ POMŮCKY 

ŽIDLIČKA  ta bude potřeba až kolem 8-10 měsíce. Výborné zkušenosti mám s rostoucí židličkou JITRO.

 

OHRÁDKA  taktéž není potřeba od samého počátku.  

 

LEHAČKA– fajn věcička, zejména pro malé zvědavce, kterým se už nechce jen tak ležet v postýlce a koukat do stropu. Takhle si dáte mimi i s lehačkou třeba do kuchyně, umýváte nádobí a mrňousek na Vás kouká a oba jste spokojení :o)

  

KOJÍCÍ POLŠTÁŘ - moc fajn věcička, člověk si tak pohodlně sedne téměř kamkoliv a nebolí ho záda, či ruce, jelikož si miminko krásně podepře :o)

 

ŠÁTEK NEBO BABY VAK NA NOŠENÍ 

 

AUTOSEDAČKA

 

KOČÁREK

 

Více ...
Vložil: Yetty,Míša 03 & Zuzi 08 dne 3.9.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Děti by neměli spát v posteli s rodiči 01 Chytré věci

Děti by neměly spát v posteli s rodiči

Pokud patříte mezi rodiče, kteří noc co noc dopřávají dítěti radost ze spánku s tatínkem a maminkou, měli byste zpozornět. Britským a americkým expertům se totiž podařilo zjistit, že tak mnohokrát zvyšujete pravděpodobnost, že se vaše dítě během noci udusí. Vědci bijí na poplach především proto, že dětí spících se svými rodiči podle průzkumů přibývá, ačkoliv je to pro ně životu nebezpečné.

Spaní rodičů s dětmi se dostává do módy především v posledních letech. Jen ve Spojených státech podle průzkumů spí tímto způsobem jedno dítě z osmi.
"Sdílet jednu postel s partnerem i dítětem je pro mě ta nejhorší představa. V případě dětí, které spí v dětské postýlce nebo na vlastním lehátku, je na sto tisíc dětí pravděpodobnost udušení menší než jedna, ve srovnání s více než pětadvaceti dětmi spícími se svým rodiči," uvedl doktor James Kemp z univerzity v St. Louis, který se ve své studii v letech 1995 až 1998 zabýval úmrtími dětí mladších osmi měsíců.

Průzkum provedený ve Velké Británii v letech 1996 až 2002 dokonce prokázal, že příčinou poloviny všech úmrtí udušením je sdílení postele dítěte s rodiči.
"Ta čísla jsou děsivá, daleko vyšší než jsme předpokládali. Rizika přitom nejdou eliminovat jinak, než jednoduše dítě do postele nebrat," uvedl doktor Kemp.
Podle mluvčí Nadace pro studium dětských úmrtí je riziko daleko vyšší, jsou-li rodiče kuřáci, holdují alkoholu nebo užívají drogy či léky.

"Kvůli tomu všemu mají daleko tvrdší spánek a jsou unavenější, takže dítě vedle sebe v noci necítí. Dítě do osmi měsíců je navíc schopné se převalit a zapadnout třeba pod přikrývku či polštář, zachytit se mezi postelí a zdí. To vše může mít tragické následky," upřesnila mluvčí. (Plus)

Více ...
Vložil: prosinec 08 dne 3.9.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výbavička pro miminko a maminku01 Chytré věci

TADY JSEM NAŠLA TAKOVÝ HRUBÝ SEZNAM VĚCÍ PRO ZAČÁTEK:

Pro miminka:
20 - 30 malých plen (70x70)
nebo 20 - 30 velkých plen (80x80)
4 body
4 trička
5 - 6 dupaček
2 kombinézy
2 bavlněné kabátky
2 - 4 čepičky
2 páry bačkůrek či capáčků přes dupačky
5 ponožtičky
2 rukavičky
2 - 3 zavinovačky
1 - 2 rychlozavinovačka
1 postýlka + matrace
1 igelit pod prostěradlo
3 - 5 prostěradel (froté nebo bavl.)
1 přikrývka do postýlky
2 - 3 povlečení do postýlky + mantinel
1 kočárek
1 pláštěnka na kočárek
1 - 2 povlečení do kočárku
2 - 3 deky
1 fusak
5 bryndáčků
4 žínky
2 tetra osušky
1 froté osuška
1 balení vatových anatomických tyčinek
1 olejíček
1 krém na zadeček
1 krém na obličej
1 pleťové mléko
1 dětské mýdlo
1 buničité čtverečky
1 vlhčené ubrousky
1 kartáč na vlásky
1 prací prášek + aviváž vhodný pro kojence
1 igelit do postýlky
1 teploměr do vody
1 dětský teploměr
2 - 3 lahve
2 náhradní savičky
1 kartáč na lahve
(lépe i) 1 termoska (nebo termoobal na láhev)
(lépe i) 1 ohřívač kojeneckých lahví
1 sterilizátor na kojenecké lahve
1 chrastítko
1 přebalovací podložka
1 vanička
1 lehátko do vaničky
1 nosní odsávačka na rýmu
1 nůžtičky s kulatou špičkou
1 hrací deka
(lépe i) 1 polohovací křesílko
1 autosedačka od 0 měsíců
(lépe i) 1 elektronická chůvička
(lépe i) 1 baby monitor NANNY
1 hrací kolotoč

Pro maminky do porodnice: 4 mateřské podprsenky, tampóny do podprsenek, 4 noční košile, (lépe i) odsávačka mateřského mléka, chránítka při kojení, mateřská kosmetika, jednorázové kalhotky do porodnice, krém proti vzniku pajizévek, 4 - 6 elastické bavlněné kalhotky

MŮŽU POTVRDIT, ŽE TOTO VŠE JSME ROZHODNĚ POTŘEBOVALI.

Více ...
Vložil: vendila dne 26.7.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Kdy má chodit těhotná do poradny 01 Chytré věci

Kdy má chodit těhotná do poradny
Pro návštěvy těhotné v poradně byla v České republice vypracována následující doporučení:

Těhotná navštěvuje poradnu
do 23. týdne každé 4 týdny,
24.–32. týden každé 3 týdny,
33.–36. týden každé 2 týdny,
37.–40. týden každý týden.

Jaká vyšetření by žena měla absolvovat v poradně pro těhotné?
Uvádíme strukturu povinných vyšetření, která může lékař individuálně přizpůsobovat podle zdravotního stavu těhotné ženy.

8.–10. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem – to jsou vyšetření, která se opakují při každé návštěvě,
• krevní skupina, Rh faktor matky a výskyt protilátek v krvi matky,
• HBsAg (sérová žloutenka typu B), HIV, BWR (syfilis),
• zarděnky (rubeola), pokud žena nemá doloženo povinné očkování,
• cytologické a kolposkopické vyšetření hrdla dělohy.

10.–12. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• doporučená vyšetření pro vyloučení genetických poruch: ultrazvukové vyšetření včetně kontroly ztluštění šíjového svalstva plodu, které se nazývá vyšetření nuchální translucence (proto zkratka NT) a nově vyšetření některých hormonů (hormony hCG a PAPP-A). Všechna uvedená vyšetření mohou již v I. trimestru těhotenství naznačit poruchy vývoje plodu,
• porodnické vyšetření:
– růst dělohy se bude do konce těhotenství zaznamenávat z naměřené vzdálenosti mezi horním okrajem dělohy a sponou stydkých kostí,
– vaginální vyšetření, při němž lékař kontroluje uzavření děložního hrdla,
– změření zevních rozměrů pánve ženy,
– vyšetření prsů.

16. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• přesně v této době se provádí odběr krve ze žíly matky na genetické vyšetření, při němž se stanovují hladiny 3 hormonů (proto někdy název »tripple test«); jde o hormony: hCG, AFP, E3. Podle nálezu lze usoudit, zdali je těhotenství v normě, či nikoliv. Výsledky však nemusí být 100% přesné. V současné době se začíná genetické vyšetření posouvat do 12.–13. týdne těhotenství, což je pro těhotnou ženu, pokud se zjistí problém, výhodnější.

20. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• u Rh negativních žen opět kontrola protilátek,
• krevní obraz matky,
• ultrazvuk – provádí se první těhotenský screening.

24. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• kultivace mikrobů z pochvy, hrdla dělohy a kultivace moči, u žen, kde hrozí předčasný porod,
• vyšetření na těhotenskou cukrovku neboli orální glukózový toleranční test, běžně se používá zkratka oGTT.

28. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• u Rh negativních žen opět kontrola protilátek.

28.–32. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• ultrazvuk – provádí se druhý těhotenský screening.

36. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• u Rh negativních žen opět kontrola protilátek,
• kardiotokogram u žen s rizikovým těhotenstvím,
• krevní obraz matky,
• kultivace z pochvy se zaměřením na streptokokovou infekci.

37. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem, .
• kardiotokogram u žen s rizikovým těhotenstvím.

38.–40. týden těhotenství
• krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
• kardiotokogram.

Po 40. týdnu těhotenství
• kardiotokogram se provádí každé 3 dny,
• častěji je žena vyšetřena vaginálně, kontroluje se, zda se začíná zkracovat a otevírat hrdlo dělohy,
• ultrazvuk k ověření stavu plodu,

• 10. den po termínu porodu se provádí oxytocinový zátěžový test,
• pokud žena přenáší více než 12 dní, pak se většinou přijímá k hospitalizaci a vyvolává se porod.

Více ...
Vložil: prosinec 08 dne 16.7.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Létání v těhotenství 01 Chytré věci

Cestování letadlem podle týdne těhotenství. Tak jako u ostatních způsobů cestování v těhotenství se vám bude nejlépe cestovat ve druhém trimestru. V prvním trimestru se podle některých studí - kromě obvyklých potíží spojených s touto částí těhotenství (nevolnost, únava) – také lehce zvyšuje riziko potratu. Platí to především pro ženy, které pracují velké množství hodin. První známky vyššího počtu potratů se objevily u žen, které létaly častěji než 74hodin měsíčně. Pokud u vás hrozí vyšší riziko potratu, počkejte do druhého trimestru. Druhý trimestr je pro cestování také nejbezpečnější. Případné riziko potratu je již výrazně nižší a nebezpečí předčasného porodu je ještě daleko. Můžete letět i ve třetím trimestru - cestování letadlem je pro zdravou budoucí maminku bezpečné až do 36. týdne těhotenství. Nicméně vás možná nepustí do letadla už po 32. týdnu a mohou po vás požadovat lékařské doporoučení – to se liší podle společností, se kterou byste případně letěla, takže se informujte raději dopředu. Jak jsme řekli, létání v těhotenství je pro zdravou těhotnou bezpečné – ale pochopitelně musíte znát dodržovat určitá pravidla, abyste se vyhnula případným rizikům. Tlak v kabině letadla Tlak v kabině letadla je sice vyrovnáván (odpovídá zpravidla nadmořské výšce 1.500-2.500 metrů), takže v případě, že jste zdravá vám, ani vašemu dítěti nic nehrozí, ale je o něco nižší než jste zvyklá. Díky tomu se zvýší puls a krevní tlak, aby tělo mělo možnost získat dostatek kyslík. Pokud máte kardiovaskulární problémy (srpkovitý erytrocit) nebo silnou anemii (chudokrevnost), může to být kontraindikací létání. Vaše tělo se bude s letem a nízkým tlakem hůře vyrovnávat. Dalším problémem, kdy může být nedostatek kyslíku problém, je malá velikost plodu vzhledem k týdnu těhotenství. Pokud letět musíte, může vám být doporučen "kyslík" navíc. Z důvodu změny tlaku se nedoporučuje létat v malých letadlech, která nemají vyrovnávání tlaku v kabině - pokud by letěla příliš vysoko (nad 4.000 metrů, ve třetím trimestru pak nad 2.500). Kdy nelétat Kontraindikací létání mohou být také tedy některé typy anemie, abnormality na krvinkách (srpkovitý erytrocit), zánět žil provázený srážením krve, abnormality na placentě. V prvním trimestru byste neměla létat, pokud vám hrozí riziko potratu – tj. v předchozím těhotenství došlo k potratu, vaginální krvácení. Pokud letět opravdu musíte, poraďte se s lékařem. Ve vyšších stupních těhotenství pak v případě, že vám hrozí riziko předčasného porodu (změny na čípku, předčasný porod v minulém těhotenství) nebo pokud je vaše dítě příliš malé (nebezpeční nedostatečné výživy dítěte). Nedoporučuje se také létat při vícečetném těhotenství. Pravidla pro let Díky dlouhému sezení je jedním z rizik létání (ale i dlouhého sezení v autě či autobuse) možnost vzniku krevních sraženin (trombóza) v nohách a pánvi. Toto riziko se zvyšuje dlouhým sezením v jedné pozici a dehydratací. Dlouhé sezení Abyste tomuto riziku předšla, měla byste se nejlépe každou půlhodinu (ale minimálně jednou za hodinu) projít nebo alespoň často protáhnout kotníky a nohy. Z tohoto důvodu je důležité dobře si vybrat sedadlo, na kterém budete sedět, případně se domluvit s některým ze spolucestujících, aby si s vámi sedadlo vyměnil – jistě se někdo ochotný najde. Kromě změny polohy sezení procvičujte nohy. Dobré je natáhnout si nohy do uličky a kroutit kotníky – na obě strany. Protáhnout nárt a povolit, nebo naopak pokrčit nohu v kotníku (flexa) a povolit. Procvičujte také prsty u nohou – pokrčit, narovnat, hýbat s nimi. Prostě vše, abyste nohy trochu rozhýbala a rozproudila v nich krev. Dehydratace Dalším rizikem, na které byste měla myslet je dehydratace. Hodně pijte jak před nástupem do letadla tak i v něm - v kabině je zpravidla nižší vlhkost. Kromě toho, že snížíte riziko nedostatku tekutin, bude se vám chtít častěji na záchod, přinutíte se projít a rozproudíte si krev. Oblečení a pohodlí Důležité je i oblečení. Protože jsou střeva jsou v těhotenství pomalejší - akumuluje se ve střevech více střevních plynů. Díky změně tlaku může dojít k roztažení plynu v břiše a vy se budete cítit jako balon. Kromě toho se při létání se také zhoršují otoky. Oblečte si tedy raději lehké volné oblečení a volné boty (ty si nestyďte sundat, aby se vám sedělo dobře). Výběr místa v letadle Pokud můžete, sedněte si na sedadlo u uličky – to je důležité, abyste si mohla natáhnout a protáhnout nohy a v případě potřeby se kdykoliv projít. Doporučuje se vybrat si sedadlo nad křídlem a v přední části letadla. To je důležité zvláště, pokud trpíte nevolností – na takovémto sedadle je vyšší plynulost letu a pohyb letadla není tolik cítit. Neseďte na posledním sedadle. To se nemusí dát sklopit a vy nebudete mít tolik pohodlí. Detektory na letišti. Detektory kovu, kterým na letišti pasažéři procházejí, využívají elektromagnetické pole nízké intenzity pro detekci zbraní, což není pro dítě nebezpečné. Rentgen je používán pouze na zavazadla. Z tohoto důvodu není nutné se bát, že vaše dítě ohrozí.

Více ...
Vložil: prosinec 08 dne 29.6.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Cvičení s míčem 01 Chytré věci

Základní sed na míči:

Při správném sedu na míči máme nohy dostatečně daleko od sebe (cca 75°),abychom si zajistili stabilitu. Chodidla se celou plochou opírají o zem. Úhel mezi tělem a stehnem a mezi stehnem a holení nesmí být menší než 90°. Na míči nesedíme na vrcholu, ale mírně vepředu, část váhy přebírají nohy (aby se nám nestalo, že přepadneme dozadu). Tělo i hlavu držíme vzpřímeně (nikoli křečovitě), ramena tlačíme mírně dozadu a dolů, ruce volně podél těla nebo na stehnech.

Při hopsání nesmíme ztratit kontakt s míčem, proto se jen pohupujeme, nikdy nenadskakujeme!

1. V sedu na míči se rozhopsáme.

1A. V rytmu hopsání střídavě přitahujeme obě kolena co nejvýše k hrudníku. Zadeček přitom pořádně zaboříme do míče, záda mírně ohneme ke kolenu.

1B. V rytmu hopsání střídavě vykopáváme jednu a druhou nohu do vzduchu, rukama se dotkneme kolena, zdatnější tlesknou rukama pod kolenem.

2. V klidu sedíme na míči, ruce v tříslech, abychom vnímali pohyby pánve, a pomalu soustředěně vychylujeme pánev střídavě vpravo a vlevo. Míč by se měl pod námi mírně valit. Poté zatneme hýžďové svaly a podsadíme pánev dopředu a pak vysadíme zadeček dozadu. Při třetí variantě valíme míč pod sebou dokola, střídavě na obě strany.
3. V sedu na míči se rozhopsáme. Ruce zvedneme nad hlavu a do rytmu střídavě vytahujeme vysoko levou a pravou ruku.
4. V sedu na míči se rozhopsáme. Ruce složíme na ramena a do rytmu je vytahujeme vysoko nad hlavu.
5. V sedu na míči se rozhopsáme a do rytmu začneme pochodovat. Pracují nejen nohy, ale i paže. V tomto pochodu uděláme několik malých krůčků dopředu. Zadeček se nám na míči přesídlí více dopředu a my musíme více zatlačit do míče. Když cítíme napětí ve stehenních svalech, zase se pomalu pochodem vracíme dozadu.
6. V klidu sedíme na míči, rukama si jej po obou stranách přidržujeme. Drobnými kroky přesuneme těžiště do přední části míče a pomalu na míč naleháváme bedry. V této fázi je velmi důležité hodně tlačit do míče, jinak nám ujede. Takto se pomalu sesuneme až do dřepu. Ideální je, když dosedneme zadečkem až na zem a zády stále silně tlačíme do míče. Nelze provádět na kluzké podlaze (koberec), kde by nám ujížděly nohy i míč.
7. V sedu na míči se rozhopsáme a do rytmu střídavě unožujeme levou nohu a zároveň upažíme do protisměru za pravou rukou. Vrátíme se zpět a opakujeme křížem na druhou stranu.
8. Ležíme na zádech a míč podložíme pod skrčené nohy tak, aby se dotýkal stehen i lýtek.

8A. Zatneme břicho a svaly dna pánevního a pánev nadzvedneme nad podložku. Pomalu obratel po obratli vracíme na podložku.

8B. Zůstaneme v pozici se zvednutou pánví a snažíme se střídavě každou nohu nadzvednout o pár centimetrů nad míč. Opačnou nohu silně zapřeme do vrcholu míče. Tento cvik je nejen velmi náročný na břišní svaly, ale zároveň i na stabilitu.

Více ...
Vložil: prosinec 08 dne 30.5.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Cvičení na míči 201 Chytré věci

9.
Ze dřepu (cvik č. 6) pomalu zády naleháváme na míč. Pracují stehna, ale nesmíme zapomenout silně tlačit zády do míče. Chodidla jsou na místě a míč se nám pod zády valí tak daleko, až na něm celými zády ležíme. Ruce vzpažíme a celé tělo takto protáhneme. Dbáme na to, aby nám hlava nevisela moc nízko! Pomalu se vracíme zpět do dřepu a celé několikrát opakujeme. Uvolňujeme zejména napětí v zádech, protahujeme prsní svaly.
10. Ležíme na zádech a míč podložíme pod skrčené nohy tak, aby se dotýkal stehen a lýtek. Nohy jen velmi mírně vychylujeme do stran a masírujeme si takto křížovou kost. Vhodné jako relaxační poloha.
11. Ležíme na zádech a míč podložíme pod skrčené nohy tak, aby se dotýkal stehen a lýtek, ruce rozpažíme. Nohy na míči valíme doprava tak daleko, jak je nám svalové napětí příjemné a hlavu zároveň otáčíme doleva. Opakujeme křížem na druhou stranu.
12. Ve dřepu, míč mezi stehny, na míč nalehneme a převalíme se tak daleko, až se rukama dotkneme podložky.

12A. Mírně a uvolněně se kolíbáme na míči dopředu a dozadu. Uvolňujeme napětí v zádech.

12B. Ruce i nohy se dotýkají podložky, ale silou je protáhneme dopředu a dozadu.

13. Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Provádíme kliky, přičemž obtížnost regulujeme tím, jak daleko máme nohy opřené o míč. Nejjednodušší varianta je o vrchol míče se opírat třísly, těžší je přeručkovat tak, aby byl míč pod stehny a nejobtížnější (i na stabilitu) je opřít si o vrchol míče holeně.
14. Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Pravou nohu ohneme v koleni a zvedáme ji směrem vzhůru. Poté nohy vyměníme. Dbáme, abychom se neprohýbali v bedrech! Posilujeme hýždě a stehenní svaly.
15. Nalehneme na míč tak, abychom se rukama i nohama dotýkali podložky. Ruce i nohy široce od sebe, abychom si zajistili stabilitu. Střídavě propneme do dálky pravou nohu a levou ruku. Opakujeme křížem na druhou stranu. Posilujeme svaly paží a zad.
16. Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Pomalu ručkujeme a míč pod sebou valíme tak daleko, dokud si udržíme stabilitu. Stejným způsobem se vracíme zpět.
17. Nalehneme na míč tak, abychom měli nohy ve vzduchu a natažené paže. Kolena zaboříme do míče a podvalíme si ho pod sebe tak, že zvedneme zadeček vysoko. Posilujeme svaly paží a stehen. Velmi náročný cvik!

A závěrem jeden cvik bez obrázku. Posadíme se na míč blízko stěny nebo jiné opory a přidržíme se rukou. Nohy široce rozkročíme a skrčíme na míč tak, abychom ho jakoby objímali vnitřní stranou stehen a lýtek po stranách. Když se na vrcholu míče usadíme, pomalu se pouštíme opory a snažíme se vyrovnat stabilitu. Ze začátku je to velmi těžké, ale čím více budete s míčem kamarádit, tím déle vydržíte na míči sedět bez držení. Perfektní cvik, protože pracují i hluboké svaly celého těla.

Více ...
Vložil: prosinec 08 dne 30.5.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 2 trimestr01 Chytré věci

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Uf, uf – nejtěžší práci máme, mami, za sebou. Tolik zajímavých věcí mi muselo vyrůst a že to bylo fofrem, co mami!

 85 tak tohle bylo dobré, tohle zase vyplivnu, no fuj, to jsem si zkazilo chuť, tak zase nějaký dobrý kousíček si musím spolknout, jen co poplave kolem. Jsem vybíravé, mám totiž chuťové buňky a rostu jako z vody – mám sto gramů a hodlám být ještě větší, veliké, převeliké.... A víš, mami, kolikátku mám nohu? No já to taky nevím, ale určitě měří víc, jak jeden centimetr.

90 to by mě teda zajímalo, proč mi ten bílý pán na té televizi všechno proměřuje – hlavičku, tělíčko, stehýnko – aha – aby věděl, kolik mi doopravdy je! Ale to se snad mohl zeptat. Anebo nemohl?

99 mami, já to pořád píšu o sobě, však je těch novinek moc, no pořád rostu a je to práce, je to fuška. A když rostu já, tvoje bříško taky a abys byla krásná (teda, to ty samozřejmě jsi, pro mně ta nejkrásnější maminka na světě) a hebká, heboučká a hlaďounká, až si tě budu ručičkama hladit, masíruj si bříško Bonellou®, je to moc příjemné, když mě tak krásně hladíš..... A něco mi u toho povídej, zazpívej, nebo muziku pusť........................

105 krásně se mi tady, mami, v tvém bříšku plave, ale nemysli si, pořád pracuju a pilně, rostu, rostu klouby, mám sedmnáct centimetrů a vážím asi stopadesát gramů. Ale mami, ty bublinky, co máš v bříšku, to není co si myslíš, to jsem já, já se hýbu, já si tady, přece, plavu. A teď to cítíš, takle šimrám, takhle lechtám, mamí, mamííííí....hihihi

115 pořád rostu a jsem náramně šikovné, při plavání svedu i několik kotrmelců za sebou a takhle kopu a takhle tlačím ručičkama, určitě to poznáš. Vážím dvě stě gramů, to je co?!

120 tak. A teď si porostu a nic nového už nebudu dělat. Měřím osmnáct centimetrů, vážím čtvrt kila. No, místa mi tady vevnitř ubývá a jak se tady protahuju a natahuju, pořád nahmatávám tvoje bříško, mami a tak zatlačím....... Když mě hezky pohoupáš, usnu a když nebudeš dlouho houpat, tak se vzbudím a budu se vrtět, anebo chvilku počkám, co se bude dít. Zkus na mně zaklepat.

127 škoda, mami, že to nemůžeš vidět, co já umím. Když slyším nečekaný rámus, leknu se a zakryju si uši. A kdyby sis na bříško zasvítila silnou baterkou, zakryju si oči. A sny se mi také zdají. prostě je to tady báječné. A i když mám málo místa u tebe v bříšku, umím si najít pohodlnou pozici, ve které se cítím prima. Asi máš, mami, pocit, že se moc vrtím, ale to se nediv, takhle si dělám pohodlíčko.

150 měřím třicet centimetrů a vážím skoro šest set gramů a když dělám kotrmelec, vždycky se vrátím do výchozí polohy, to proto, že mi bezvadně funguje centrum rovnováhy. Dělám si zásoby podkožního tuku, to víš, mami, faldíky mi budou náramně slušet. Umím kašlat a škytat, často cvičím a umím se krásně odrazit od tvého bříška. Zkus hádat, čím jsem se teď odrazilo: ne, to nebyla ručička, to byla nožička.

160 mami, dnes ti napíšu o bezva vychytávce, co mi narostla – klapky na oči. Cože? Jo víčka, že se to jmenuje, aha. Ale oči nechám zavřené, radši. Tam jsem si změřilo, kolik vyrostu za jeden týden: jeden až dva centimetry!

168 no vida, tak druhá třetina nám, mami, končí a jak jsme si to náramně užili, co? Občas tě dloubnu, viď, ale já vím, že jsi ráda. A ty mě v noci netlač, spi na boku, jo! Ať si můžu odpočinout, víš, co to je za práci pro malého človíčka. Budu častěji pospávat i ve dne.

Více ...
Vložil: prosinec 08 dne 15.5.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 10] Články 1120 z 22 [Dalších 2 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.